Класна година «Мистецтво спілкування», 6 клас
Методична розробка класної години для 6 класу
Майстерня спілкування у 6 класі «Мистецтво взаєморозуміння»
Учасники : учні 6-го класу, класний керівник.
Цілі:
1) сприяти розвитку комунікативних навичок учнів;
2) створити умови для здобуття шестикласниками досвіду ефективного спілкування з іншими людьми;
3) розширити уявлення учнів про умови успішної взаємодії.
Підготовча робота
1. Учні підбирають інформаційний матеріал на тему майстерні.
2. Класний керівник готує комп'ютерне слайд-шоу з етапами проведення майстерні, принципами успішного спілкування.
Оформлення, обладнання та інвентар:
а) комп'ютер із мультимедійним проектором, екран;
б) стільці, розставлені півколом.
Хід заняття
I. Вступне слово класного керівника.
Класний керівник. Дорогі хлопці, всі ми постійно спілкуємося - у школі, вдома, на вулиці, у транспорті; з близькими людьми та зовсім незнайомими. Середньовічний філософ Марк Аврелій говорив: «Якби ти хотів цього, ти не можеш відокремити твоє життя від людства. Ти живеш у ньому, ним і для нього. Ми всі створені для взаємодії, як ноги, руки, очі».
Велика кількість контактів, в яку вступає щодня людина, вимагає від неї виконання певних правил безконфліктного спілкування, збереження своєї особистої гідності та гідності іншої людини. Але в житті нам часто доводиться страждати, ображатися на оточення за те, що нас неправильно зрозуміли, даремно образили. "Привітність - золотий ключ, який відкриває залізні замки людських сердець" - говорить східна мудрість.
«Щастя – це коли теберозуміють», — каже герой фільму «Доживемо до понеділка». Що потрібно для того, щоб налагодилося порозуміння? Без нього не може бути ні повноцінної любові, ні дружби, ні творчої співпраці, ні простого спілкування.
ІІ. Заслуховуються думки учнів, обговорюються конфліктні ситуації, що виникають через відсутність порозуміння.
ІІІ.Класний керівник. Порозуміння багато в чому залежить від того, наскільки правильно ми оцінюємо своїх товаришів. Спробуємо з'ясувати, чи добре ми знаємо своїх однокласників.
IV. Учням пропонується об'єднатися в міні-групи і скласти словесний портрет одного з учнів свого класу, відобразивши фізичні дані, зовнішність, виразність поведінки, темперамент, позитивні риси характеру, захоплення, інтереси, що переважають, звички і слабкості. Потім опис зачитується, а однокласники намагаються здогадатися, про кого мова йде, і оцінити, наскільки словесний портрет відповідає дійсному вигляду учня.
V.Класний керівник. Взаєморозуміння визначається здатністю спостерігати за людьми, вмінням по найменших рухах особи, позі розуміти душевний стан оточуючих, їх прагнення та бажання. Однак це не означає, що треба намагатися вгадати, яких слів і вчинків від тебе чекають і підлаштовуватися під обставини. «Це прагнення, — писав Сухомлинський, — може зробити з тебе лицеміра, підлабузника і, зрештою, негідника».
VI. Класний керівник пропонує учням подивитися на свого сусіда та спробувати визначити, в якому він настрої, як почувається, про що думає, чим стурбований. Потім учні обмінюються своїми спостереженнями, висновками, визначають, чи вони відповідають дійсному стану товариша.
VII. Класний керівникпросить 2—3 учнів вийти з класу, а тим, хто залишився, пропонує домовитися про те, які емоційні стани вони зображатимуть (радість, захоплення, здивування, образу, страх). Повернувшись до класу, учні повинні вловити настрій однокласників. Педагог разом із дітьми обговорює результати вправи.
VIII. Учням пропонується взяти участь у вправі «Спереживання». Розділившись на пари, учні по черзі програють ситуацію: перший учень ділиться своєю радістю чи прикрощами, а другий учень відповідним чином реагує на це повідомлення. Після цього вправи класний керівник робить висновок необхідність співпереживання і зачитує вірш До. Кулієва.
Класний керівник
Чужою бідою жити не всі вміють.
Голодних ситі не розуміють.
Тобою, життя, я балований і катований,
І надалі зі мною роби, що завгодно,
Корми, як хочеш, але не роби ситим,
Глухим, що не розуміє голодних.
IX. Для наступної вправи викликаються 4—5 людина. Один із них залишається у класі, інші виходять.
Класний керівник (зачитує для першого учасника уривок).
Аборигени островів Малайзії, вирушаючи вранці на полювання, заламують гілки чагарників, вважаючи, що ця ритуальна дія затримає Сонце на небі і їм пощастить повернутися з охоти засвітло.
Після цього запрошується другий учасник, перший учень переказує йому почуте. Далі кожен наступний учасник переказує отриману інформацію наступному. Після закінчення вправи вчитель і діти роблять висновок, що інформація має властивість втрачатися. При передачі зберігається трохи більше 10%, саме тому важливо уважно слухати і чути іншу людину.
X. Класнийкерівник робить висновок про те, що будь-який співрозмовник потребує нашої поваги та визнання його переваг.
Класний керівник
Душевне слово завжди дивно,
В тому його сила і головна суть,
Що душу іншого воно довірче
Може шанобливо вмить розкрити.
Класний керівник пропонує учням основні засади успішного спілкування.
1. Намагайся сконцентруватися на людині, з якою спілкуєшся.
2. Покажи тому, що ти його розумієш. Це можна зробити, повторивши зміст сказаного.
3. Не висловлюй оцінок. Не давай порад. Оцінки та поради, навіть коли вони даються з найкращих спонукань, обмежують свободу висловлювань того, хто говорить, заважають йому виділити найістотніші моменти.
4. З домінантним співрозмовником спокійно тримайся незалежної точки зору, і тоді він поступово стримає свій натиск. Якщо ж ви активно намагаєтеся обкласти його, то розмова може перейти в сварку.
5. Недомінантний співрозмовник потребує заохочення, підбадьорення з вашого боку.
Література
1 Артюхова І. С. Виховна робота з підлітками заняття, ігри, випробування. М., 2004.
2 Смід Р. Групова робота з дітьми та підлітками. М, 1999.
3 Солдатова Г.У., Шайгерова Л.А., Шарова О.Д. Жити у світі із собою та іншими. М., 2000.
4 Фопель К. Як навчити дітей співпрацювати. М., 1998.