Ключик… замочок… ик чи ек

Муніципальний загальноосвітній заклад

«Середня загальноосвітня школа с.Плехани»

Ключик... замочок... іч чи ек?

Правопис суфіксів -ік-, -ек-

2008 р.Тема.Правопис суфіксів –ек-, -ік-.

Цілі.Познайомити з суфіксами -ек-, -ік-, зі способом дії при виборі суфіксів -ек-, -ік-;

розвивати орфографічну пильність, логіку, увагу, пам'ять; виховувати інтерес до української мови.

Обладнання.Комп'ютер, проектор, презентація уроку на диску, картки зі словами, чисті листочки.

Хід уроку.I.Організаційний момент.Довгоочікуваний дан дзвінок,

І до уроку все готово. - Пролунав дзвінок на урок. Доброго дня, дітки! Нехай цей день несе нам радість спілкування, сповнить серце благородними почуттями.

Вам сьогодні належить зробити маленьке, але дуже важливе відкриття.

Бажаю вам творчих успіхів.

II.Повідомлення теми уроку.

-На уроці української мови ми продовжимо знайомитися з таємницями правопису слів української мови, щоб наша мова була красивою, різноманітною та грамотною.

-Зараз ми проаналізуємо з вами два слова і з'ясуємо, чи потрібне якесь правило для їх написання чи ні. Слайд 2.

ключик

замочок

-Запишіть ці слова. (Діти записують). - Яке коріння в словах ключик, замочок? (-Ключ-, -замоч-) -Виділіть у кожному слові суфікс і вкажіть, ударний або ненаголошений голосний звук у ньому.

(-ік-, -ек-. У суфіксі -ік-ненаголошений голосний звук, у суфіксі -так-таки ненаголошений) -Скажіть, збігається або розходиться вимова суфікса з його позначенням на листі?

(У слові «ключик» - збігається, ау слові «замочок» - розходиться). -Зробіть висновок: чи треба перевіряти позначення на листі голосного звуку в суфіксах -ек-, -ік-?

(Голосні в суфіксах –ек-, -ік- треба перевіряти). -Молодці! Ви правильно зробили висновок. Тема нашого уроку «Правопис суфіксів -ек-, -ік-«. Слайд 1.III.Знайомство з новим матеріалом.-Щоб «потрапити в яблучко», тобто досягти мети уроку, можна йти різними шляхами. Слайд 3.

Шлях 1:

взяти готове правило.

самим винайти це правило.

-Яким шляхом ми підемо і чому?

(Краще спробувати самим виявити правило, щоб краще ним опанувати і запам'ятати його). - Добре! Отже, ми самі винаходимо правило. -Погляньте уважно на цей ряд іменників. Слайд 4.коник ... до синочки коники

синочок ... до м'яч ... до горішки

м'ячики горіш ... до

-На які дві групи можна поділити ці слова?

(На іменники в однині і множині).

Діти по одному виходять до дошки і розташовують картки у два стовпчики.

Слайд 5.

Од.ч.Мн.ч.
коваль..до

ореш..кконики

горішки

-Як вибрати потрібну літеру, щоб правильно написати суфікс? Як ви думаєте? Для цього проаналізуйте слова другого стовпчика. Що цікавого ви помітили?

(Я думаю, що якщо при зміні форми слова голосний І залишається, то його і треба писати в суфіксі -ік-. А якщо при зміні форми слова голосний зникає, то треба писати -ек-. -Підтвердити наше наукове припущення допоможе мультфільм, знятий за книгою Лії Гераскіної «У країні невивчених уроків». Слайд 6. Картинка біля воріткраїни невивчених уроків. - Подивимося фрагмент мультфільму.

Слайд 7. Дивимося фрагмент. -Як бачимо, Вітя Перестукін зміг відрізнити -ік-від -ек-.

Це було єдине правило, яке знав Вітя. Якщо при відмінюванні слова – зміні за відмінками – голосний випадає, то пишеться –ек-, а якщо не випадає, пишеться –-ік-.

У Віті було слово-помічник «ні»: замочок-(ні) замочка; ключик-(ні) ключика. Слайд 8.

ключик замочок

ключика замочка

-Порівняємо правило з нашим висновком. Слайд 9. Правило. Суфікс -ек- пишеться в тих словах, при відмінюванні яких голосний Е випадає.

Суфікс -ик- пишеться в тих словах, які при відмінюванні зберігають І.

Суфікс -ІК- зберігає голосну при зміні форми слова: цегла-цегла-цегла.

У суфіксі -ЕК- при зміні форми слова голосна «втікає»: орешЕк-горішка-горішки. -Чи правильно ми з вами сформулювали правило? (Так). -Послухайте казку, яка допоможе запам'ятати це правило.

(Читає підготовлений учень).

В одному казковому місті жили суфікси. І там була своя школа, де вони вчилися.

Суфікс -ІК- був старанним учнем, а про його друга, суфікс -ЕК-, цього сказати не можна було. Був він справжнісіньким прогульником: вірніше. -К-завжди залишався на місці, а -Е-примудрявся втекти.

Один раз, коли -Е- знову втік, вчитель, Суфікс -ТЕЛЬ-, вирішив з того дня вважати -Е- в суфіксі -ЕК- гласним голосним.

І зараз, коли ми починаємо схиляти слова з суфіксом -ЕК-, голосний -Е- завжди випадає, стає побіжним. Ось подивіться (це не казка, а буваль):

замочок - замочка, замочка;

хусточка - хусточка, хустку.

Пальчик, шматочок, личик, мішечок, м'ячик, гвинтик, хусточка,яр, літак, сад, пиріжок.V. - Ще раз уважно прочитаємо правило. Слайд 9. "Згорнемо" його в інструкцію, алгоритм - припис наших дій. - Складається алгоритм написання суфіксів. 1. Змінити форму слова.

2.Якщо голосний «втікає» пиши -ЕК-,

Якщо голосний зберігається пиши -ІК-. Слайд 11.

Алгоритм правопису голосних у суфіксах -ЕК-, -ІК-.

-Щоб закріпити отримані знання, потренуємось у застосуванні виведеного нами правила.

Визначте якусь голосну слід писати в суфіксі іменників. Запишіть слова парами. Виділіть у словах суфікс.

Зразок:гороШКи - горошЕК. Слайд 12.

Горош..к, віноч..к, панчоха..к. олівець..к, цегла..к, ніс...к, дзвіночок...к,синочок...к.

Слайд 13. Перевірка.

VI. Підсумок уроку.-Докажіть слова за алгоритмом. -Якщо при зміні форми іменника з суфіксом -ЕК-гласний випадає, то в суфіксі пишеться ... (Літера Е). -У суфіксі - ІЧ- пишемо букву І, якщо ...

(При зміні форми слова голосний не випадає). -Найкращим результатом уроку буде ваше безпомилкове написання суфіксів-ЕК-, -ІК-.

-Ви зробили серйозну наукову роботу.

-Що нового відкрили для себе?

-Ви чудово працювали. Урок завершено. Я задоволена вашою роботою. Дякую! Слайд 14. Прозві-ка, друже,