Кодекс РБ про адміністративні правопорушення

Кодекс РБ про адміністративні правопорушення

7. Накладення адміністративного стягнення на юридичну особу не звільняє від адміністративної відповідальності за дане правопорушення винна посадова особа юридичної особи, а також притягнення до адміністративної відповідальності посадової особи юридичної особи не звільняє від адміністративної відповідальності за дане правопорушення юридична особа.

Глава 5

ОБСТАВКИ, ВИКЛЮЧНІ ВИЗНАННЯ ДІЯ

АДМІНІСТРАТИВНИМ ПРАВОПОРУШЕННЯМ

Стаття 5.1. Необхідна оборона

1. Кожна фізична особа має право на захист від протиправного посягання. Це право належить йому незалежно від можливості уникнути зазіхання або звернутися за допомогою до інших фізичних осіб або уповноважених державних органів.

2. Не є адміністративним правопорушенням дія, вчинена в стані необхідної оборони, тобто при захисті життя, здоров'я, прав фізичної особи, що обороняється або іншої, інтересів суспільства, держави або юридичної особи від протиправного зазіхання шляхом заподіяння посягаючому шкоди.

Стаття 5.2. Заподіяння шкоди при затриманні фізичної особи, яка вчинила злочин чи адміністративне правопорушення

Не є адміністративним правопорушенням заподіяння шкоди фізичній особі, яка вчинила злочин або адміністративне правопорушення, при його затриманні для передачі уповноваженим державним органам та припинення можливості скоєння ним нових злочинів або адміністративних правопорушень, коли вона намагається або може втекти від органу кримінального переслідування, суду чи органу, адміністративний процес, якщо іншими засобами затримати таку особубуло неможливо.

Стаття 5.3. Крайня необхідність

1. Не є адміністративним правопорушенням дія, вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для запобігання або усунення небезпеки, яка безпосередньо загрожує особи, правам і законним інтересам даної особи або інших осіб, інтересам суспільства або держави, якщо ця небезпека за цих обставин не могла бути усунена іншими засобами і якщо заподіяна шкода не є більшою, ніж запобігану.

2. Стан крайньої необхідності визнається також у разі, якщо дії, вчинені з метою запобігання небезпеці, не досягли своєї мети і шкода настала, незважаючи на зусилля фізичної особи, яка сумлінно розраховувала її запобігти.

Стаття 5.4. Обґрунтований ризик

1. Не є адміністративним правопорушенням заподіяння шкоди законним інтересам, що охороняється цим Кодексом, при обґрунтованому ризику для досягнення суспільно корисної мети.

2. Ризик визнається обґрунтованим, якщо досконале діяння відповідає сучасним науково-технічним знанням та досвіду, а поставлена ​​мета не могла бути досягнута не пов'язаними з ризиком діями і фізична чи юридична особа, яка допустила ризик, зробила всі можливі заходи для запобігання шкідливим наслідкам.

Розділ III

АДМІНІСТРАТИВНЕ СПОЛУЧЕННЯ

Глава 6

ПОНЯТТЯ, ЦІЛІ ТА ВИДИ АДМІНІСТРАТИВНИХ СПОЛУКІВ

Стаття 6.1. Поняття та цілі адміністративного стягнення

1. Адміністративне стягнення є мірою адміністративної ответственности.

2. Адміністративне стягнення, що накладається на фізичну особу, застосовується з метою виховання фізичної особи, яка вчинила адміністративнуправопорушення, а також попередження вчинення нових правопорушень як самою фізичною особою, яка вчинила таке правопорушення, так і іншими фізичними особами.

3. Адміністративне стягнення, що накладається на юридичну особу, застосовується з метою запобігання вчиненню нових адміністративних правопорушень.

4. Застосування адміністративного стягнення покликане сприяти відновленню справедливості та є підставою для стягнення з фізичної чи юридичної особи відшкодування шкоди у порядку, передбаченому законодавством Республіки Білорусь.

Стаття 6.2. Види адміністративних стягнень

1. За скоєння адміністративних правопорушень застосовуються такі види адміністративних стягнень:

3) виправні роботи;

4) адміністративний арешт;

5) позбавлення спеціального права;

6) позбавлення права займатися певною діяльністю;

9) стягнення вартості предмета адміністративного правопорушення.

2. Щодо юридичних осіб застосовуються адміністративні стягнення, зазначені у пунктах 2, 6, 7, 9 частини першої цієї статті.

3. Адміністративні стягнення, зазначені у пунктах 3, 4, 6, 7, 9 частини першої цієї статті, накладаються лише судом.

Стаття 6.3. Основні та додаткові адміністративні стягнення

1. Попередження, штраф, виправні роботи та адміністративний арешт застосовуються як основне адміністративне стягнення.

2. Позбавлення спеціального права, позбавлення права займатися певною діяльністю, а також депортація можуть застосовуватися як основне, так і додаткове адміністративне стягнення.

3. Конфіскація, стягнення вартості предмета адміністративного правопорушення застосовуються якдодаткового адміністративного стягнення.

4. За одне адміністративне правопорушення можуть бути накладені основне чи основне та додаткові адміністративні стягнення з числа зазначених у санкції статті Особливої ​​частини цього Кодексу.

Стаття 6.4. Попередження

Попередження полягає у письмовому застереженні фізичної особи про неприпустимість протиправної поведінки.

Стаття 6.5. Штраф

2. Мінімальний розмір штрафу, що накладається на фізичну особу, не може бути меншим за одну десяту базову величину. Мінімальний розмір штрафу, накладеного на індивідуального підприємця, може бути менше двох базових величин, але в юридична особа - менше десяти базових величин. Штраф за адміністративні правопорушення проти порядку оподаткування, а також передбачені статтею 23.74 цього Кодексу, що накладається на індивідуального підприємця або юридичну особу, може бути встановлений у меншому розмірі, але не може бути меншим за одну десяту базову величину для індивідуального підприємця, менш як п'ять десятих базової величини для юридичного лиця.

3. Максимальний розмір штрафу, що накладається на фізичну особу, не може перевищувати п'ятдесяти базових величин. Максимальний розмір штрафу, що накладається на індивідуального підприємця, не може перевищувати двохсот базових величин, а на юридичну особу – тисячі базових величин при обчисленні штрафу в базових величинах. Штраф за порушення законодавства про працю, в галузі фінансів, ринку цінних паперів, банківської діяльності та підприємницької діяльності, порядку оподаткування та управління, що накладається на фізичну особу, у тому числі індивідуального підприємця, може бути встановлений з перевищенням зазначеного розміру, але не може перевищувати п'ятисот базовихвеличин.

4. Максимальний розмір штрафу, що обчислюється у відсотковому або кратному відношенні до вартості предмета адміністративного правопорушення, суми збитку, угоди або доходу, отриманого в результаті правочину, не може перевищувати дворазовий розмір вартості (суми) відповідного предмета, суми збитку, угоди або доходу, отриманого внаслідок угоди. Штраф за правопорушення у сфері фінансів, ринку цінних паперів, банківської діяльності та підприємницької діяльності проти порядку використання паливно-енергетичних ресурсів може бути встановлений з перевищенням зазначеного розміру, але не може перевищувати десятикратний розмір вартості (суми) відповідного предмета, суми збитку, угоди або доходу, отриманого внаслідок угоди.

5. Розмір штрафу, що накладається на фізичну особу відповідно до статті 86 Кримінального кодексу Республіки Білорусь, встановлюється від п'яти до тридцяти базових величин.

6. Якщо фізична особа визнала себе винною у скоєнні адміністративного правопорушення та висловила згоду на сплату штрафу та відшкодування заподіяної нею шкоди у порядку, передбаченому Процесуально-виконавчим кодексом Республіки Білорусь про адміністративні правопорушення, то штраф, що накладається на фізичну особу, встановлюється у розмірі нижньої межі. штрафу, передбаченого у санкції статті Особливої ​​частини цього Кодексу, але не нижче п'яти десятих базової величини.

7. Положення частини шостої цієї статті не застосовується до фізичної особи, якщо у санкції статті Особливої ​​частини цього Кодексу передбачено такі види адміністративних стягнень, як адміністративний арешт, позбавлення спеціального права, позбавлення права займатися певною діяльністю, конфіскація, депортація або стягнення вартостіпредмета адміністративного правопорушення, якщо повторне вчинення адміністративного правопорушення тягне за собою кримінальну відповідальність і якщо адміністративне правопорушення вчинено повторно; до індивідуального підприємця, якщо вчинене адміністративне правопорушення пов'язане з підприємницькою діяльністю; якщо вчинене адміністративне правопорушення може спричинити адміністративну відповідальність юридичної особи.

Стаття 6.6. Виправні роботи

1. Виправні роботи встановлюються на строк від одного до двох місяців і відбуваються за місцем роботи фізичної особи, звільненої від кримінальної відповідальності із притягненням до адміністративної відповідальності у порядку, передбаченому статтею 86 Кримінального кодексу Республіки Білорусь.

2. Із заробітку фізичної особи, якій призначено виправні роботи відповідно до частини першої цієї статті, провадиться утримання у дохід держави у розмірі двадцяти відсотків.

3. Виправні роботи не можуть бути призначені вагітним жінкам, інвалідам І та ІІ групи, особам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, жінкам віком від 55 років та чоловікам віком від 60 років, а також особам, зазначеним у частині другій. статті 4.6 та частини першої статті 4.7 цього Кодексу.

Стаття 6.7. Адміністративний арешт

1. Адміністративний арешт полягає у утриманні фізичної особи в умовах ізоляції у місцях, що визначаються органом, який відає виконанням адміністративних стягнень, та встановлюється на строк до п'ятнадцяти діб.

2. Адміністративний арешт не може застосовуватися до вагітних жінок, інвалідів І та ІІ групи, жінок та одиноких чоловіків, які мають на утриманні неповнолітніх дітей абодітей-інвалідів, до осіб, які мають на утриманні інвалідів І групи, до осіб, які здійснюють догляд за літніми людьми, які досягли вісімдесятирічного віку, а також до осіб, зазначених у частині другій статті 4.6 та частині першій статті 4.7 цього Кодексу.

Стаття 6.8. Позбавлення спеціального права

1. Позбавлення спеціального права, наданого фізичній особі, застосовується за грубе порушення порядку користування цим правом.

2. Позбавлення спеціального права встановлюється терміном від шести місяців до трьох років.

3. Позбавлення права керування транспортним засобом не може призначатися фізичній особі, яка користується цим засобом у зв'язку з інвалідністю, за винятком випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або стані, викликаному споживанням наркотичних засобів, психотропних, токсичних або інших одурманюючих речовин, відмови від проходження в установленому порядку перевірки (огляду) щодо визначення стану алкогольного сп'яніння чи стану, викликаного споживанням наркотичних засобів, психотропних, токсичних чи інших одурманивающих речовин, чи залишення порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортного пригоди.

Стаття 6.9. Позбавлення права займатися певною діяльністю

1. Позбавлення права займатися певною діяльністю застосовується з урахуванням характеру вчиненого адміністративного правопорушення, пов'язаного із зайняттям видом діяльності, на провадження якої потрібен спеціальний дозвіл (ліцензія), якщо буде визнано неможливим збереження за фізичною або юридичною особою права займатися таким видом діяльності.

2. Позбавлення права займатися певною діяльністю встановлюється терміном від шести місяцівдо одного року.

Стаття 6.10. Конфіскація

2. Незалежно від призначеного адміністративного стягнення застосовується спеціальна конфіскація, яка полягає у примусовому безоплатному вилученні у власність держави речей, вилучених з обігу, незаконних знарядь мисливства та видобутку риб та інших водних тварин, вилучених як знаряддя або засоби скоєння адміністративного правопорушення.

Стаття 6.11. Депортація

Депортація - адміністративне видворення межі Республіки Білорусь у - застосовується щодо іноземного громадянина і особи без громадянства.

Стаття 6.12. Стягнення вартості предмета адміністративного правопорушення

1. Стягнення вартості предмета адміністративного правопорушення полягає у примусовому вилученні та обігу у власність держави грошової суми, що становить вартість предметів, товарів та (або) транспортних засобів.

2. Рішення про стягнення з особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, вартості предметів, товарів та (або) транспортних засобів може бути прийнята за відсутності предметів, товарів та (або) транспортних засобів, які стали предметом адміністративного правопорушення в галузі підприємницької діяльності, проти порядку управління або у сфері митного регулювання, якщо у санкції статті Особливої ​​частини цього Кодексу передбачено їх конфіскацію.