Конспект уроку географії 5 клас Історія географічних відкриттів
Автор: Костюк Марія Анатоліївна, МБОУ «Ліцей №1», учитель географії, Україна, Республіка Татарстан, м. Зеленодольськ.
Конспект уроку географії “Історія географічних відкриттів. Слідами мандрівників кам'яного віку» з презентацією для учнів 5 класу.
Мета: Формування уявлень про можливості здійснення подорожей давніми людьми.
Завдання уроку:
1. Розглянути можливість подорожей древніх людей просторами моря.
2. Ознайомити учнів із мандрівниками сучасності.
3. Розкрити причини організації подорожі Туром Хейєрдалом.
4. Сформувати уявлення про значення подорожі Тура Хейєрдала.
5. Продовжити формування предметних та метапредметних навчальних дій на основі тематичного змісту уроку.
Обладнання: фізична карта півкуль, презентація до уроку, документальний фільм "Кон-Тікі", контурні карти у учнів.
Хід уроку:
клас поділяється на 4 групи.
1. Перевірка домашнього завдання
2. Актуалізація знань.
– Ми починаємо вивчати новий розділ «Історія географічних відкриттів» (12 параграфів).
Епіграф: «Знання, які ми маємо зараз про Землю, звичайно ж, відрізняються від уявлень давніх людей і відрізнятимуться від знань народів, які житимуть у майбутньому». (Слайд 1)
- Скажіть, як мандрують люди?
- Як ви вважаєте, які труднощі можуть постати перед будь-яким мандрівником?
- Ми починаємо нашу подорож з історії географічних відкриттів, і сьогодні ми пройдемо слідами мандрівників кам'яного віку. (Слайд 2)
3. Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні ми дізнаємось:
- Як люди в давнину подорожували поверхнею Землі
- Хто такий Тур Хейєрдал та Юрій Сенкевич і яке вони мають відношення до стародавніх подорожей
- Як люди розселялися материками та островами
Згадайте, як могли подорожувати люди у давнину? Як вони уявляли Землю?
Про що могли говорити мандрівники в давнину біля карти перед далеким плаванням? (Слайд 3)
- Люди мандрували завжди. Багато тисяч років тому давні мисливці пускалися в дорогу, щоб знайти мисливські угіддя. Стародавні скотарі разом зі своїми стадами вирушали до багатоденних походів на пошуки свіжих пасовищ. Люди освоювали нові землі, перетинали пустелі і перебиралися через гори, на легких човнах перепливали моря і навіть океани.
Причини освоєння Землі давніми людьми:
1. Відкриття нових пасовищ, мисливських угідь.
2. Відкриття нових земель для торгівлі.
3. Проста людська цікавість.
Подорожуючи, люди складали карти. (Слайд 4) Найперші карти виглядали як малюнки. Так, стародавній мандрівник п'ять тисяч років тому зобразив на срібній вазі дві річки, що течуть з гір в озеро, гори, вкриті лісом, а берегами річок — різних тварин, що там мешкали.
Таким чином, людина почала розселятися по всіх материках Землі. (Слайд 5,6) Більшість вчених вважає, що давня батьківщина людини – Африка та Південно-Західна Євразія. Поступово люди розселилися всім материкам земної кулі, крім Антарктиди.
- Як можна довести, що древні люди подорожували не лише сушею, а й океаном?
- Подивіться на карту світу (показ у карти), знайдіть на ній Тихий океан, він найбільший. У ньому багато островів, і майже всі вони заселені здавналюдьми. Звідки може взятися людина на острові? Тільки приплисти.
Значить, давні люди подорожували не лише сушею, а й океаном.
Теоретично доказ зрозумілий, але практично? Людина, мандрівник, яка жила в другій половині XX століття і вирішила практично довести можливість заселення древніми людьми островів Тихого океану з Південної Америки – був Тур Хейєрдал. (Слайд 7)
Учень виступає з повідомленням про Тур Хейєрдал (Додаток 1). (Слайд 8, 9,10)
Перегляд фрагмента документального фільму "Кон-Тікі".
Питання до фільму:
- Які пристрої використовували мандрівники на Кон-Тікі?
- Що довів Тур Хейєрдал?
Висновок: Експедиція Тура Хейєрдала повторила не тільки самий передбачуваний маршрут заселення, але й використовувала традиційні для цих народів плавальні засоби.
- Великий внесок у наукові докази заселення давніми людьми зробив і радянський вчений-медик Юрій Сенкевич. (Слайд 11)
Учень виступає з повідомленням про Юрія Сенкевича (Додаток 2). (Слайд 12)
Отже, ми познайомилися з людьми, які довели можливість поселення островів Тихого океану давніми людьми.
4. Закріплення матеріалу.
Закріпимо наші знання та проведемо гру «Підготовка до подорожі».
1 завдання. Складіть список аксесуарів, необхідних для подорожі. Кожна команда зачитує свій перелік. (Слайд 13)
2 завдання. Підпишіть маршрут подорожі на контурній карті (Тихий океан, Південна Америка). Працюють індивідуально у контурних картах. (Слайд 14)
3 завдання. Перевірка знань, необхідних для подорожі – вирішення тестових завдань (2 рівні складності). (Слайд 15)
Для вдалої подорожі рекомендую прочитати книги Т.Хейєрдала таЮ.Сенкевича. Слайд 16.
5. Домашнє завдання прочитати п.7, відповісти на питання на стор.39, підготувати повідомлення про плавання Піфія. (Слайд 17)