Конспект уроку Як захиститися від несправедливості

«Як захиститися від несправедливості» - урок суспільствознавства у 6 класі.

Цілі: - Сформувати у учнів уявлення про особливості правосуддя;

- розвивати навчально-дослідницькі вміння учнів, критичне мислення;

- виховувати активну громадянську позицію та почуття відповідальності за свої вчинки.

1.Організаційний момент.

2.Мотивація.

«Про відповідальність середньовічного дурня та кийку»

Коли ти невинного побив,

Нехтування ти собі купив!

Хто так поводиться з людьми,

Дурень, кийок він зрозумій:

Адже всі зрадять, коли

Прийде і на нього біда.

Хлопці, а чи були у вас у житті випадки, коли ви страждали від несправедливості?

У чому виявилася несправедливість до вас?

Хто чи що, на вашу думку, може спричинити несправедливість? (безвідповідальне

ставлення людей до своїх вчинків, незнання законів, зло тощо)

А чи потрібно людині боротися із несправедливим ставленням? Відстоювати свої права?

Я оголошую тему нашого уроку: "Як боротися з несправедливістю"

Відкриється дошка із записом теми уроку.

1слайд(тема уроку)

Оголошуємо цілі уроку.

2слайд(мети уроку)

Я дізнаюся про особливості правосуддя в Україні. Я розвиваю навчально-дослідницькі вміння, вчуся критично мислити, відстоювати своюпозицію.

Я виховую у себе почуття відповідальності за свої вчинки, шанобливо ставлюся до закону.

3.Актуалізація знань.

Ми вивчили основні питання теми «Політика і право» і зараз згадаймо основні поняття.

1) «Маю право».Зобразити на ватмані схематично основні права людини.

2) Визначте які нормативні документи, що захищають права дитини, є міжнародними, а які українськими?

1. Міжнародні

2 українці

A) Загальна декларація прав дитини

б) Конституція РФ.

B) Декларація прав дитини

Г) Сімейний кодекс

Д) Конвенція про права дитини

Е) Цивільний кодекс

ж) Кримінальний кодекс.

3) Гра «Згоден - не згоден»

Перевірка завдання «Маю право»

4.Пояснення нової теми.

3 слайд,(план уроку)

Стародавні китайці казали: «Гарний клімат не зрівняється з родючою землею, родюча земля не зрівняється зі згодою». Несправедливість завжди веде до конфлікту.

Сьогодні на уроці ми спробуємо знайти способи уникнути конфліктів, а якщо вони вже сталися, навчимося правильно врегулювати їх.

Хлопці, а ви знаєте, куди може звернутися людина, якщо її права було порушено? (Суд)

Як правило, людина опинившись у спірній ситуації, звертається до суду. Він сподівається, що його права буде захищено. Але чи завжди так було? Щоб відповісти на це питання, ми з вами повинні досліджувати різні джерела. Працюватимемо, використовуючи прийом -бумеранг.

Клас поділяється на 3 групи. Кожна група отримує документ та завдання, вивчає його, а потім за бажанням хлопці пересідають в інші групи та обмінюються своєю інформацією з учасниками інших груп, висновки робимо все разом.

1-а група - вивчає закони Хаммурапі.

«Якщо людина вкрала майно храму, вона має бути страчена.

Якщо людина вкрала осла, вівцю чи раба, він має бути страчений.

Якщо син ударив батька, йому слід відрубатируку.

Якщо людина вибила зуб людині, їй самому слід вибити зуб.

Якщо він виколов око людині, йому самому слід виколоти око»

Питання:Чи справедливі закони Хаммурапі? Свою відповідь обґрунтуйте.

2-а група - вивчає історію суду в Україні.

«Історія суду в Україні.

У минулому конфлікти вирішувалися нехитро. Позивач та відповідач виходили на галявину та в присутності суддів і починали битися. Той, хто переможе, зізнавався правим. У Москві, наприклад, такі судові поєдинки траплялися й у XVI столітті біля Микільської брами. З певної пори позивачу та відповідачу було надано право не боротися самим, а наймати для бою інших людей.Питання:У чому такі способи вирішення конфліктів здаються вам несправедливими?

3-я група - вивчає суд давніх німців.

«Судді у стародавніх германців вибиралися з багатих та знатних людей. Запідозрений у вбивстві мав очиститись від підозр. Для цього треба було знайти 72 особи, які підтвердять його невинність і вимовлять без помилок клятву. Якщо так зробити не вийде, то доведеться пройти випробування з Божого суду. Опустити руку в киплячу воду і витягти кільце. Якщо рука заживе протягом тижня, то Бог вказує на невинність підозрюваного. Якщо рука не загоїться, то людина має віддати своє майно. А у разі нестачі майна він має виконати обряд: зібрати землю з кутів свого будинку та кинути на найближчого родича. Після цього родич має допомогти у виплаті боргу»

Питання:Що в давньонімецькому суді здається вам справедливим, а що ні?

Отже, які висновки ми можемо зробити, ознайомившись із різними джерелами?

Висновок: Стародавні закони були справедливими, оскількивраховувалося становище і статус людини у суспільстві, в повному обсязі люди були рівні, тому багатих одне покарання, а бідних інше. Деякі закони були абсурдними. На Русі перемагала сила, оскільки вони боролися. У німців справедливість пов'язувалася з містикою, люди вірили в Бога і вважали, що він убереже їхню руку від опіків.

У стародавньому суспільстві не всі люди могли захищати свої права.

А сьогодні головна функція судової влади вершити правосуддя,(записи у зошитах)

4слайд Сьогоднісуд - це орган державного примусу, що застосовується до осіб, які порушують закони, місце вирішення спорів.

Конституційний суд Світовий судАрбітражний судСуд загальної юрисдикції

Вирішення справ у судах - платне і триває чимало часу.

5слайдПринципи правосуддя

Рівність усіх перед законом Змагальність сторін

Діти, що означають ці принципи?

Прокурор – його завдання підтримувати державне звинувачення.

Адвокат – показує суду все, що може змусити сумніватися у винності людини.

Обидві сторони, змагаючись між собою, посилаються на протоколи наслідків, запрошують свідків.

Кримінальним кодексом передбачено відповідальність за свідомо неправдиві свідчення в суді

Як ви вважаєте чому?

6слайд (зображення Феміди)

У Стародавній Греції богинею правосуддя була Феміда. Вона зображувалась у вигляді величної жінки з пов'язкою на очах, з мечем в одній руці та вагами – в іншій.

У чому сенс такого зображення?

Діти, а зараз для закріплення засвоєних понять ми з вами попрацюємо над проблемними завданнями. Кожна група отримує свій "кейс". Ви повинні виконати докожному їх завдання -позначити проблему яка описана у запропонованої ситуації, з'ясувати її причину, запропонувати план її розв'язання і пояснити переваги, запропонованого вами плану. Не забувайте, що стислість - сестра таланту. Найкращий кейс – гранично ясний і короткий.

1.Громадянин М. взяв у друга на якийсь час автомобіль. Машина потрапила в аварію та зазнала серйозних пошкоджень. М. відмовляється її ремонтувати та відшкодовувати збитки.

2. Директор меблевого комбінату уклав договір про постачання деревини з фірмою «Лісбуд». Але фірма не виконала своїх зобов'язань, і комбінат зазнає збитків.

3. У місті було прийнято закон, який забороняє робітникам звільнятися з великого металургійного заводу. Люди живуть за межею бідності.

Діти, ви добре впоралися з кейсами. У кожній ситуації було описано несправедливість. Яке ж визначення можна надати цьому поняттю, що таке несправедливість? Це є порушення прав людини. Головне питання нашого уроку звучить так: «Як захиститися від несправедливості, що нам робити?». Відповідь на це питання давайте шукатимемо у нашому підручнику. Працюємо парами. Завдання – прочитати текст на сторінці 131 – 132, пункт «Спосіб захисту від несправедливості». Сформулюйте відповідь питання.

8слайд. Методи захисту від несправедливості.

1. Переговори із протилежною стороною.

2. Допомога спеціалістів.

3. Звернення за допомогою до вчителів та батьків.

4. Звернення до працівників міліції.

5. Звернення до суду.

5. Закріплення.

Діти у мене для вас невеликий сюрприз. Я приготувала для вас чарівну скриньку. Герої казок просять вас підказати, які права порушені у їхніх казках? Адже всі чули приказку - "Казка брехня, та в ній натяк - добрим молодцям урок"Уявімо себе в ролі правозахисників, для цього треба вдягнути чарівний капелюх судді.

1. Лисиця вигнала зайця з луб'яної хатинки (право на приватну власність)

2. Дюймовочку силоміць хотіли видати заміж (право на особисте життя)

3. Три ведмеді виявили у своєму житлі непроханого гостя (право на недоторканність житла)

4. Принц поцілував сплячу красуню (право на особисту недоторканність) 5. Ведмідь не відпускав Машеньку до бабусі з дідусем (право дитини на спілкування з родичами)

А тепер ситуації з життя,(вчитель одягає капелюх)

1.Сусід залив квартиру. Усі вимоги щодо відшкодування збитків ігнорує(суд)

2.Повернувшись із відпустки, сім'я виявила, що квартира пограбована(міліція)

3.Сусіди по дому допізна голосно включають музьжу, на прохання не реагують(міліція)

4.Старшокласник відбирає гроші(батьки, вчителі)

5.При влаштуванні на роботу поцікавилися національністю людини, потім відмовили у прийомі на роботу(суд, правозахисники)

6.Підбиття підсумків уроку.

Що нового ви дізналися на уроці?

А що було сьогодні найцікавішим?

Який спосіб уникнути конфлікту ви вважаєте найкращим?

То як же відповісти на головне питання нашої теми?

Мені хотілося б сказати вам, що головне в житті прагне не допускати несправедливості.

А для цього потрібно:

1. Намагатися запобігати конфліктам.

2. Виявляти обережність у всьому.

3. Завжди бути готовим до компромісу. Хлопці, хто сьогодні був найактивнішим на уроці?

7.Домашнє завдання.(

Усім. Дослідити параграф 20.

1-а група - написати есе натему « Якби мої права були порушені я зробив би. 2-а група – придумати та намалювати символ сучасного правосуддя. 3-я група – підготувати питання для взаємоперевірки домашнього завдання.