Конспект уроку української мови - Що таке наголос українська мова, уроки

УМК «Школа України». Підручник В.П. Канакіної, В.Г. Горецького.Iклас.

Є.А.Капітанюк, учитель початкових класів

Цілі: повторити поняття наголос; формувати вміння наголошувати; формувати вміння виявляти та формулювати навчальну проблему; аргументовано відповідати; співпрацювати з однокласниками під час виконання навчальної задачі; формулювати висновок.

Плановані результати : учні навчаться аргументовано відповідати; знаходити у слові ударний склад; правильно ставити наголос; познайомляться з орфоепічним словником і навчаться ним користуватися.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

У. Діти, вам тепло?

У. Діти, вам ясно?

У. Вже закінчився урок?

У. Тільки розпочався урок?

У. Хочете вчитися?

У. Значить, можна всім сідати!

II. Актуалізація знань.

Згадаймо казки, які ви напевно знаєте. Дайте відповідь на мої запитання.

- Як звали корову кота Матроскіна? (Мурка)

- Який птах врятував Дюймовочку? (Ластівка)

- Вона даремно намагалася вчити грамоті та рахунку неосвічену дерев'яну ляльку (Мальвіна)

- Який продукт був потрібний солдату для варіння казкової каші? (Сокира)

- Хитрий ошуканець, який зумів змінити свій голос? (Вовк)

Перед вами на столі листи. Переверніть їх. Ви бачите слова-відгадки та схеми до

З'єднайте лінією кожне слово з відповідною схемою.

Як ви знаходили для слова потрібну схему?

(за кількістю складів)

Як ви визначали, скільки у слові складів?

(Вважали голосні. Скільки голосних, стільки і складів)

III. Постановка проблемної ситуації.Формулювання теми уроку.

Але у нас два слова з двох складів та два слова з трьох складів. Як знайти правильну схему для слова?

(Треба поставити в слові наголос і знайти ударний склад)

Як визначити ударний склад?

(Склад, який вимовляється з особливою силою, ударний)

Викликані до дошки учні поєднують слово з відповідною схемою.

Ой, хлопці, я забула поділити на склади слово вовк. Лінію накреслила, а поділити на склади забула. Я прошу вас це зробити.

(Слово вовк на склади не ділиться. У ньому одна голосна)

Назвіть тему нашого сьогоднішнього уроку.

(Наголос, ударний склад, поділ слів на склади)

IV. Робота з підручником.

Відкрийте підручник на сторінці 39. Прочитайте вірш. Про який невидимку-молотку в ньому йдеться? Чому один із складів у слові названий ударним? Прочитайте правило.

V. Закріплення матеріалу. Вправи у визначенні ударного стилю.

Прочитайте ще раз слова-відгадки. Яке слово можна виключити і за якою ознакою?

(Можна виключити слово сокира. Сокира-неживий предмет)

За своєю сокирою прийшла господиня. На картці написано її ім'я. Прочитайте , виділяючи голосом наголос.

(Діти читають: Стара)

Що за стара? Я не знаю, хто це. Не віддам їй сокиру. Діти, допоможіть мені зрозуміти, хто прийшов до нас у гості. Що треба зробити?

(Треба поміняти в імені нашої гості місце наголосу)

Який склад потрібно зробити ударним, щоб ми впізнали господиню сокири?

(Ударним має бути другий склад)

Прочитайте, хто прийшов за своєю сокирою.

Вчитель перевертає картку з ім'ям. На звороті зображення старої.

Запишіть у зошит слово бабуся. Розділіть на склади,поставте наголос.

В нас ще один гість. Прочитайте, виділяючи голосом наголос, як його звати.

Хто це? Не впізнаю. До кого він прийшов? Допоможіть дізнатися ім'я гостя, інакше мені доведеться його прогнати. Що потрібно зробити?

(Треба змінити наголос. Воно має падати на третій склад)

Хто ж це, хлопці?

Вчитель прикріплює на дошку картинку із зображенням Буратіно.

У мене в руках картка ще одного гостя. Прочитайте, виділяючи голосом наголос, як його звати.

Хто такий Кулька? Як змінити ім'я гостя, щоб ми всі одразу впізнали його?

(Поставити наголос на перший склад)

Як же звати нашого гостя? До кого він прийшов?

Вчитель перевертає картку, на звороті зображення Шарика з казки Е.Успенського.

Залишилась картка останнього гостя. Прочитайте, як його звуть, виділяючи голосом наголос.

Ви вже знаєте, що потрібно зробити для того, щоб ми почули справжнє ім'я гостя?

(Знову поміняти місце наголосу, поставити його на другий склад)

Прочитайте, як правильно звуть нашу гостю.

Вчитель повертає картку із зображенням Дюймовочки.

До кого в гості прийшла Дюймовочка?

Зробіть висновок: яке значення має для слова наголос?

Фізкультхвилинка

Ми ногами топ-топ,

Ми руками хлоп-хлоп,

Ми очима миттєво,

Ми плесами чик-чик!

Раз сюди, два туди,

Займатися нам час!

VI. Словниково-лексична робота.

Діти, подивіться на дошку і скажіть, скільки різних слів я написала?

Атлас, замок, стрілки, замок, стрілки.

(Три різні слова)

Запишіть слова у два стовпчики, маючи однакові слова парами

замок замок

атлас атлас

стрілки стрілки

У словах першого стовпчика наголос поставте перший склад, а словах другого стовпчика-на другий склад.

Тепер прочитайте слова парами, виділяючи голосом ударний склад.

Скільки різних слів ми прочитали?

Значення яких слів вам не зрозуміло?

У якому словнику можна дізнатися значення слів атлас та атлас?

Відкрийте тлумачний словник у кінці нашого підручника та прочитайте, що позначають слова атлас та атлас.

Зробіть висновок: що допомагає розрізняти однакові за написанням, але за значенням слова?

Відкрийте підручники на сторінці 43, вправа 10.

Як ви вважаєте, чому вони розбиті на групи саме так?

Поспішайте слова, позначте в них наголос.

VII. Підсумок. Рефлексія.

Що нового та важливого ви дізналися про наголос?

У кожного на парті лежить листок зі словом МОЛОДЕЦЬ. Візьміть фломастер. Якщо ви вважаєте, що на уроці були активні і вам було зрозуміло, обведіть усі літери слова.

Якщо ви при виконанні завдань мали невеликі труднощі, обведіть усі літери, крім останків.

Якщо ж було важко і ви не все зрозуміли, обведіть лише три літери.

Покажіть мені ваші листочки. Ви всі МОЛОДЦІ!

Перегляд вмісту документа «Конспект уроку української мови Що таке наголос? »

Що таке наголос? Ударний і ненаголошений склади. Значення наголосу.

УМК «Школа України». Підручник В.П. Канакіної, В.Г. Горецького.Iклас.

Є.А.Капітанюк, учитель початкових класів

Цілі:повторити поняття наголос; формувати вміння наголошувати; формувати вміння виявляти та формулювати навчальну проблему; аргументовано відповідати; співпрацювати з однокласниками під час виконаннянавчальної задачі; формулювати висновок.

Плановані результати: учні навчаться аргументовано відповідати; знаходити у слові ударний склад; правильно ставити наголос; познайомляться з орфоепічним словником і навчаться ним користуватися.

I.Організаційний момент.

У. Діти, вам тепло?

У. Діти, вам ясно?

У. Вже закінчився урок?

У. Тільки розпочався урок?

У. Хочете вчитися?

У. Значить, можна всім сідати!

II.Актуалізація знань.

Згадаймо казки, які ви напевно знаєте. Дайте відповідь на мої запитання.

- Як звали корову кота Матроскіна? (Мурка)

- Який птах врятував Дюймовочку? (Ластівка)

- Вона даремно намагалася вчити грамоті та рахунку неосвічену дерев'яну ляльку (Мальвіна)

- Який продукт був потрібний солдату для варіння казкової каші? (Сокира)

- Хитрий ошуканець, який зумів змінити свій голос? (Вовк)

Перед вами на столі листи. Переверніть їх. Ви бачите слова-відгадки та схеми до

З'єднайте лінією кожне слово з відповідною схемою.

Як ви знаходили для слова потрібну схему?

(за кількістю складів)

Як ви визначали, скільки у слові складів?

(Вважали голосні. Скільки голосних, стільки і складів)

III.Постановка проблемної ситуації. Формулювання теми уроку.

Але у нас два слова з двох складів та два слова з трьох складів. Як знайти правильну схему для слова?

(Треба поставити в слові наголос і знайти ударний склад)

Як визначити ударний склад?

(Склад, який вимовляється з особливою силою, ударний)

Викликані до дошки учні поєднують слово з відповідною схемою.

Ой, хлопці, я забула поділити на склади слово вовк. Лінію накреслила, арозділити на склади забула. Я прошу вас це зробити.

(Слово вовк на склади не ділиться. У ньому одна голосна)

Назвіть тему нашого сьогоднішнього уроку.

(Наголос, ударний склад, поділ слів на склади)

IV.Робота з підручником.

Відкрийте підручник на сторінці 39. Прочитайте вірш. Про який невидимку-молотку в ньому йдеться? Чому один із складів у слові названий ударним? Прочитайте правило.

V.Закріплення матеріалу. Вправи у визначенні ударного стилю.

Прочитайте ще раз слова-відгадки. Яке слово можна виключити і за якою ознакою?

(Можна виключити слово сокира. Сокира-неживий предмет)

За своєю сокирою прийшла господиня. На картці написано її ім'я. Прочитайте , виділяючи голосом наголос.

(Діти читають: Стара)

Що за стара? Я не знаю, хто це. Не віддам їй сокиру. Діти, допоможіть мені зрозуміти, хто прийшов до нас у гості. Що треба зробити?

(Треба поміняти в імені нашої гості місце наголосу)

Який склад потрібно зробити ударним, щоб ми впізнали господиню сокири?

(Ударним має бути другий склад)

Прочитайте, хто прийшов за своєю сокирою.

Вчитель перевертає картку з ім'ям. На звороті зображення старої.

уроку
СТАРА

Запишіть у зошит слово бабуся. Розділіть на склади, поставте наголос.

В нас ще один гість. Прочитайте, виділяючи голосом наголос, як його звати.

Хто це? Не впізнаю. До кого він прийшов? Допоможіть дізнатися ім'я гостя, інакше мені доведеться його прогнати. Що потрібно зробити?

(Треба змінити наголос. Воно має падати на третій склад)

Хто ж це, хлопці?

Вчитель прикріплює на дошку картинку із зображенням Буратіно.

мови

У мене в руках картка ще одногогостя. Прочитайте, виділяючи голосом наголос, як його звати.

Хто такий Кулька? Як змінити ім'я гостя, щоб ми всі одразу впізнали його?

(Поставити наголос на перший склад)

Як же звати нашого гостя? До кого він прийшов?

Вчитель перевертає картку, на звороті зображення Шарика з казки Е.Успенського.

уроку

Залишилась картка останнього гостя. Прочитайте, як його звуть, виділяючи голосом наголос.

Ви вже знаєте, що потрібно зробити для того, щоб ми почули справжнє ім'я гостя?

(Знову поміняти місце наголосу, поставити його на другий склад)

Прочитайте, як правильно звуть нашу гостю.

Вчитель повертає картку із зображенням Дюймовочки.

конспект

До кого в гості прийшла Дюймовочка?

Зробіть висновок: яке значення має для слова наголос?

Ми ногами топ-топ,

Ми руками хлоп-хлоп,

Ми очима миттєво,

Ми плесами чик-чик!

Раз сюди, два туди,

Займатися нам час!

VI.Словниково-лексична робота.

Діти, подивіться на дошку і скажіть, скільки різних слів я написала?

Атлас, замок, стрілки, замок, стрілки.

(Три різні слова)

Запишіть слова у два стовпчики, маючи однакові слова парами

У словах першого стовпчика наголос поставте перший склад, а словах другого стовпчика-на другий склад.

Тепер прочитайте слова парами, виділяючи голосом ударний склад.

Скільки різних слів ми прочитали?

Значення яких слів вам не зрозуміло?

У якому словнику можна дізнатися значення слів атлас та атлас?

Відкрийте тлумачний словник у кінці нашого підручника та прочитайте, що позначають слова атлас та атлас.

Зробіть висновок: що допомагає розрізняти однаковіза написанням, але чи різні за значенням слова?

Відкрийте підручники на сторінці 43, вправа 10.

Як ви вважаєте, чому вони розбиті на групи саме так?

Поспішайте слова, позначте в них наголос.

Що нового та важливого ви дізналися про наголос?

У кожного на парті лежить листок зі словом МОЛОДЕЦЬ. Візьміть фломастер. Якщо ви вважаєте, що на уроці були активні і вам було зрозуміло, обведіть усі літери слова.

Якщо ви при виконанні завдань мали невеликі труднощі, обведіть усі літери, крім останків.

Якщо ж було важко і ви не все зрозуміли, обведіть лише три літери.

Покажіть мені ваші листочки. Ви всі МОЛОДЦІ!