Конспект уроку в 10 класі на тему «Лірика кохання у творчості Федора Івановича Тютчева» Любовна

Вчитель української мови та літератури МОУ «Пойменська ЗОШ імені Героя України Кадирбулатова Р.В.» Приволзького району Астраханської області

уроку в 10 класі

на тему «Лірика кохання у творчості

Федора Івановича Тютчева»

(Любовна лірика – «фатальний поєдинок»)Мета уроку: знайомство з особистим життям Ф. І. Тютчева та її відображення в його поетичних творах.Завдання:вивчення любовної лірики Ф. І. Тютчева через різні форми порівняльного аналізу; розвиток творчих здібностей учнів.Обладнання: портрет Ф. І. Тютчева та Є. Денисьєвої; плакат із епіграфом; роздатковий матеріал (тексти віршів) – план аналізу тютчевських віршів «Денисьєвського циклу».

Комп'ютер та проектор для презентації Power Point, що використовується на уроці.

Епіграф. Кохання, кохання – говорить переказ –

Союз душі з рідною душею –

Їхнє з'єднання, поєднання,

І фатальне їх злиття,

(«Призначення» Ф. І. Тютчева

1851 чи початок 1852).Хід урокуСьогодні наш урок про любовну лірику у творчості Ф. І. Тютчева, про «денисьєвський цикл» віршів про кохання. Але це урок про людину, її почуття, про те, як вона висловлює свої почуття.

Ми з вами торкнемося здивованих віршів про кохання Ф. І. Тютчева, який подарував українській літературі класичні слова про кохання, про предмет кохання, про освідчення в коханні.

Наприкінці нашого уроку у вас буде право вибору у вирішенні питання: «Що для вас вірші Тютчева: далека пам'ятка літератури чи нев'янучий зразок поезії кохання, коханої?»

Згадаймо домашнєзавдання, біографію поета. (Питання до класу).

У чому особливості біографії Тютчева?

Відповіді учнів. Надзвичайна обдарованість і рання кар'єра чиновника та

Надзвичайно тривале перебування далеко від Батьківщини

Знайомство та спілкування з видатними представниками

української та європейської культури.

Трагічна доля близьких людей.

Однією з центральної у зрілій ліриці Тютчева стала тема кохання. Любовна лірика відобразила його особисте життя, сповнене пристрастей, трагедій, розчарувань.

Тютчев був відомий чернечим поведінкою, він до пізніх років зберіг смак до світського життя, до салонного блиску; його дотепні слівця передавалися з вуст у вуста; про його закоханість знали всі оточуючі. Виступ учнів

Відразу після першого приїзду до столиці Баварії Мюнхен(1822) у нього зав'язався бурхливий роман з Амалією Лерхендельд, одруженою баронесою Крюденер. Їй присвячено вірш, який став популярним романсом. Але вже 1826-го він одружився на Елеонорі Патерсон, уродженій графині Ботмер (вона була вдовою українського дипломата). А 1833-го у нього знову почався фатальний роман – з Ернестіною Дернберг, уродженою баронесою Пфеффель, яка незабаром овдовіла.

Після нервового та фізичного потрясіння (пожежа на пароплаві «Микола I», на якій Елеонора з трьома дочками поверталася з України до Італії), помирає дружина Тютчева.

"За сімейним переказом" Тютчев, провівши ніч біля труни першої дружини, посивів від горя. Пізніше Тютчев повінчався з Ернестіна Дернберг.

Коли Тютчеву було 47 років, почалося любовне захоплення, яке збагатило українську поезію безсмертним ліричним циклом. Денисьєвський цикл – вершина любовної лірики Тютчева, 24-річна Олена Олександрівна Денисьєва навчалася у Смольному інституті з дочками Тютчева. Вонипокохали один одного і 14 років були пов'язані узами громадянського шлюбу та двома дітьми до смерті Денисьєвої. Складність ситуації полягала в тому, що Тютчев, як і раніше, любив другу дружину Ернестіну, дітей. В очах вищого світу зв'язок з Денисьєвою був скандальним, весь тягар засудження і затвердіння впав на плечі Денисьєвої. Смерть Денисьєвої від сухот викликала в поеті вибух глибокого розпачу, який відбився у віршах цього періоду.

Звернемося до нашого епіграфа. Що для ліричного героя кохання? Які ключові слова ви виділите? («Союз», «фатальне злиття», «поєдинок»).

Значить, любов для поета – «і блаженство», і «безнадійність», і напружене почуття, яке несе людині страждання та щастя, «дух фатальний» двох сердець.

Такий самий пафос одушевлює вірш «О, як убивчо ми любимо…»(1850 або 1851), який по праву вважається одним із шедеврів української любовної лірики.

Давайте проаналізуємо цей вірш за планом аналізу віршів Тютчева «Денісьєвського циклу».

1. Присвячено Є.А. Денисєвої. Вірші звучать як сповідь.

2. Вірші сповнені трагізму, болю, гіркоти ліричного героя.

Він заплутався у відносинах, двоїстому положении.(прихильність до сім'ї і потяг до Денисьевой, почуття провини перед нею).

О, як вбивчо ми любимо,

Ми то вірніше губимо,

Що серце нашому миліше.

Ці вірші пронизані мукою і болем, тугою та розпачом, спогадами про колишнє щастя, неміцне, як і все на землі.

Діти читають рядки з вірша на підтвердження своїх слів.

Діти читають рядки з вірша на підтвердження своїх слів. 3. Тютчев дає романтичну концепцію кохання.

Кохання – це зустріч «фатальна», чи довговічний сон? - запитує він. «Доліжахливий вирок…», незаслужена ганьба». Зіткнення двох осіб; боротьба, в якій згоряє, як слабшав Денисьєва.

4. Лірична героїня віршів згасає, тане, душа її змучена громадським засудженням світла.

Долі жахливим вироком

Твоє кохання для неї було,

І незаслуженою ганьбою

На її життя вона лягла! 5. Основний шлях розкриття внутрішньої злагоди героїв – це монолог. 6. Вірш має фрагментарний характер. Це мить любовних стосунків.

Яких пропозицій тут більше? (окликових, запитальних).

Що вони передають? (Велика кількість оклику пропозицій, пропозицій, що передає душевне переживання героїв). Індивідуальне завдання. Досліджуйте лексику, що характеризує три ключові образи вірша: він, вона, натовп.

Зробіть висновок про згубний вплив кохання на людей, якщо в неї втручається Мораль натовпу.