Конспект заняття з

Цілі:

Обладнання: програвач, пісня “Друзі” у грамзаписі, презентація, малюнки: сонечко; повітряні кулі з римованими словами, гумовий м'яч, картки з половинками чотиривіршів, зошити, ручки, лялька.

Перегляд вмісту документа «Конспект заняття з риторики.Рифма. »

Цілі:

познайомитидітей із римою, вчити підбирати найпростіші рими; відчувати ритм вірша як основу віршування;

розвиватизв'язне мовлення, логічне мислення, пам'ять, увага, уяву, частоту мови, управління голосом, творчу сміливість, віру у свої сили, літературну вимову та наголос;

Обладнання: програвач, пісня “Друзі” у грамзаписі, презентація, малюнки: сонечко; повітряні кулі з римованими словами, гумовий м'яч, картки з половинками чотиривіршів, зошити, ручки, лялька.

ХІД УРОКУ:(діти заходять у клас, встають біля своїх столів)

Орг. момент.(1 слайд)-Вранці сонечко прокинулося, Всім хлопцямпосміхнулося.

Учитель:Яскраво світить сонечко, Дивиться в клас. Здрастуйте, хлопці! Я рада бачити вас.

- До нас на заняття прийшло сонечко. Подивіться, як вона усміхається. Усміхніться і ви один одному. А ще до нас прийшли гості. Давайте привітаємось з ними, посміхнемося їм, щоб усім сьогодні було приємно.

2. Постановка мети уроку.

– Сьогодні я запрошую вас у подорож. Любите мандрувати? З собою пропоную взяти(2 слайд)сонечко та посмішку. Сонечко зігріє нас, покаже шлях, а посмішка буде супутником гарного настрою.

Який у вас сьогодні настрій? - (Відповіді дітей)

-Послухайте цю пісню –звучить піснята виберіть собі символ настрою.)

(Анжела допомагає роздати символи настрою)

Подивіться свої символи. Вони допоможуть вам розділитись на групи:(3 слайд)

1 група – ті, хто має жовті фішки(1 ряд)

2 група - ті, хто має рожеві фішки(2 ряд)

3 група - ті, у кого зелені фішки(3 ряд)

(Діти розсаджуються по групах)

3. Мовна гімнастика.

- Перш ніж вирушити в дорогу, пропоную підготуватися, а для цього зробити розминку.(4 слайд)

а) здуй пушинку з рукава

б) подуй на гаряче молоко

в) роздуй багаття

- Молодці! Далі наш шлях лежить через ці двері.(5 слайд)Щоб у неї пройти, потрібно вимовити заклинання. Чи допоможете?(заклинання вимовляють хором)

Ри-ри-ри-ри- будьте до нас ви такі добрі,

Тіті – ти – ти – дозвольте нам увійти. Двері не відчиняються, скажіть тихіше ...

(замок відчинився) Входимо у двері.

- А тепер закрийте очі. Спробуйте уявити, куди ми підемо?(у цей час розкладаю на підлозі сліди)

-Відкривайте очі.Здогадалися?

- Ой, подивіться, що це за сліди? Сходіть по них, може, вони вам щось підкажуть. Переверніть їх. З літер зберіть слово. Це і є мета нашої подорожі.

(на підлозі лежать сліди, діти перевертають їх, збирають слово -місто)

Підемо ми в місто…(6 слайд)Іти належить через ліс..

- А ось і казковий ліс,(7 слайд)дрімучий ліс, повний казок та чудес! У такому лісі дуже добре чутилуна.

Давайте пограємо І ми в лісову луну.

Повторюйте звуки, радійте успіху!

Са-са-са – тут у лісі живе лисиця Ись-ись-ись – десь близько бродить рись. Жи-жи-жи – в ялинках ховаються їжаки. Жа-жа-жа – є голки у їжака.

Нарешті ліс закінчився, далі підемо берегом річки..(8 слайд)По річці пливуть пароплави. Вітаючи нас, вони радісно загули. У-уу-у Давайте і ми трохи погудимо (Діти ууу…).

От і підійшли ми до казкового міста.(9 слайд)Прочитайте його назву.Ріфмоград

4. Упорядкування слів, з метою з'ясування значення слова “хвости”.

- А ось і перша вулиця.(10 слайд)Як вона називається? (Читають хором).Схожі хвости.

- Як ви вважаєте, хто тут живе. Здогадалися? (Павичі з хвостами)

А хто має хвости?

(Висловлювання дітей). Хвости є у багатьох тварин, отже тут можуть жити і не павичі.

- А ось яке значення слова "хвости" дається в Тлумачному словнику.(11 слайд)– читає дитину

1. Хвіст – задня звужена частина тіла тварини.

2. Задня частина літального апарату.

3. Задня кінцева частина чогось рухається; - Але сьогодні ми поговоримо про інші хвости. Про які, здогадаєтеся трохи пізніше.

- Подивіться,(12 слайд)на вулиці дивні слова, у них немає початку тільки кінець-хвіст.

---------- Хата, риба, жаба, баба;

- Чим схожі слова кожного рядка?

(У них однакові кінці-хвости).

- А ось виросла чарівна ялина.(13слайд)Чому вона чарівна?

- Чи можна сказати, що ці слова схожі хвостиками? (Так).

5. Читання стих-я зі слайду(14 слайд)

- Прочитайте перший вірш про себе, хто прочитає для всіх.

-Прочитайте 2-й вірш. Знайдіть у ньому співзвучні слова.

- Тепер ви зрозуміли, чому вулиця називається "Схожі Хвости"?

- Про які хвости ми говорили? (Про хвости схожі у слів).

- Звичайно, багато слів бувають схожі, як чарівні птахи своїми "хвостиками". Ці "хвостики" називаються римою.

Ми вийшли надвір…(15 слайд)(хором).Рифма.

6. Бесіда.

– Чому вона так називається?

Хто тут мешкає? (Рифми).

Що ж таке рима? (Висловлювання дітей).

- А ось тлумачення цього слова зі словника.(16 слайд)(Читає один учень зі слайду)

(Рифма - це співзвуччя кінців віршованих рядків).

Рифмувати означає підбирати співзвучні слова.

7. Гра з лялькою «Пограємо у риму»(з'являється іграшка)

Ну, що дітлахи,

Дівчата та хлопчики.

Бажаєте пограти зі мною?

- Поясню правила: У вас на столах картки зі словами. А на кулях-рифми до ваших слів, їх потрібно знайти. Знаходьте риму, несіть у свою групу.

- Чи готові? Тоді шукаємо!

1 група:дочка-точка

2 група:гірка-кірка

3 група:ліс-чудес

9. Після вулиці з назвою «Рифма» ми вийшли на лужок.(17 слайд)

- Що ви тут бачите?

Збиралися музиканти На зелений, на лужок. Приносили музиканти - Хто сопілку, хто ріжок. Скільки музикантів - Стільки і талантів.

Почали музиканти обирати собі музичні інструменти. Як ви вважаєте, хто які інструменти вибрав?

(Діти 1-ї групи називатимутьтварин, що їх бачать. Якщо когось не знаєте, ми маємо підказки. А 2-а та 3-я групи підбиратимуть інструменти, щоб було у риму. Підказки є і для вас) Починаємо.

10. - Молодці! Подорожуємо далі. Перед нами(18 слайд)Вулиця поезій. Зупинимося. Послухайте мою помічницю.

Я почну вірші зараз Я почну, а ви закінчуйте, Хором дружно відповідайте.

- Сірий вовк у густому лісі Зустрів руду... (лисицю).

- Де обідав горобець? - У зоопарку у ... (звірів).

- А півень із колючим їжачком Ріжуть сало гострим... (ножиком).

- Не колючий, світло-синій, По кущах розвішаний... (іній).

- Взимку, на гілках яблука! Швидше ж збери! І раптом - спалахнуло яблука. Адже це ... (Снігур).

11. У вас все так чудово виходить. А любите грати в м'яч? Тоді запрошую вас до гуртка.

-Зараз я по черзі кидатиму вам м'яч і говоритиму слово, а ви називаєте до нього риму і кидаєте м'яч назад. Правила зрозумілі?

12. - Сподобалася гра?

А бажаєте самі навчитися складати вірші? У цьому нам допоможе Чарівниця Мова.

Спочатку підберіть риму:

На годівницю села пташка… (Жовтогруда синочка).

Залісок плакав на узліссі... (У нього замерзли вушка).

Сніжок… – лужок. (дружок, гурток). Випав біленький сніжок ... (І покрив він весь лужок).

Ліс… - чудес Привіт ліс, весняний ліс... (Повний казок і чудес).

13. - Молодці! Який же секрет Чарівниці Речі ми впізнали? риму

- Що ж таке рима?

14. - Тепер ви вже спробували складати вірші. Цікаво? На наступному занятті пограємо у поетів.

15. Ось і добігла кінця наша подорож. Час повертатися додому. Підходимо до дверей,(19 слайд)вимовляємо заклинання.

Ри-ри-ри будьте до нас ви такі добрі

Ти-ті-ті- дозвольте вийти.

- Щоб веселіше нам було в дорозі, нам пісенька з вами допоможе дійти.(звучитьпісня)Давайте встанемо і покрокуємо, ніби йдемо додому.

- Сподобалася подорож? - Що було найцікавішим? А проблеми виникали в дорозі? На згадку про наше заняття я подарую вам ці кулі.(Анжела допомагає роздати кулі)

Дякую вам усіх.

За те, що слухали чудово І допомагали мені старанно, Дякую вам за увагу, Всім дякую – до побачення!