Конспект заняття зі пізнання у старшій групі на тему Штучні матеріали
Заняття у дитячому садку. Старший дошкільний вік
Тема : Штучні матеріали необхідні
Мета : познайомити з деякими властивостями сучасних матеріалів: гуми, поролону, пластмаси; уточнити знання про те, де використовують ці матеріали, що з них виготовляють; активізувати словник (гумовий, пластмасовий, поролоновий); розвивати допитливість, тактильну пам'ять, увагу, мислення.
Хід заняття
- Хлопці, подивіться, наш чудовий мішечок приготував вам якийсь сюрприз. Цікаво, що у ньому? Заплющте очі і поторкайте руками.
Вихователь дає можливість кожній дитині торкнутися рукою предметів.
- Інно, що ж там таке? Що ти відчула, який це предмет? Розкажи про нього: твердий він чи м'який, гладкий чи шорсткий, легкий чи важкий? Якого розміру, якої форми?
Дитина називає та відгадує: цей предмет твердий, легкий, гладкий, маленький; це кубик.
- Інночко, покажи хлопцям кубик.
- Хлопці, подивіться та помацайте, перевірте, чи правильно Інна назвала ознаки предмета.
Діти обстежують, погоджуються, доповнюють кубик синього кольору. Цю ознаку вони визначили очима.
- Хлопці, хто ще хоче загадати всім загадку, назвати всі ознаки предмета, але не називати його, а ми відгадуватимемо.
- Дімо, розкажи про предмет хлопцям, а вони нехай відгадують. (Це кругле, невелике, гладке, м'яке, легке.)
- Хлопці, що ж це в мішечку сховалося? На що схоже? Що буває таке? (Діти відгадують.)
- Зараз перевіримо, хто мав рацію.
Дитина дістає з мішка м'ячик. Діти обстежують його, перевіряють, чи справді він має такіознаками.
- М'ячик м'який, легкий, гладкий, круглий, червоний. (Закріплюють ознаки хором.)
- Молодці, хлопці! Ну що ж. Подивимося, що ще в чудовому мішечку залишилося. Хто хоче відгадати?
- Петю, загадай дітям загадку, розкажи про предмет, але предмет не називай. (Цей предмет дуже м'який, легкий, шорсткий, невеликий, має форму цеглинки.)
- Що це? (Відповіді дітей)
- А тепер подивимося, вгадали ми чи ні. (Дитина дістає з мішка губку.)
- Хлопці, давайте разом перевіримо, чи правильно Петя назвав ознаки предмета. Давайте повторимо ці ознаки. (Губка м'яка, шорстка, дуже легка, невелика, має форму цеглинки, жовта.)
- Хлопці, хто знає, з якого матеріалу виготовлені ці предмети? (відповіді дітей) М'яч з якого матеріалу зроблено? (З гуми.) М'яч який? (Гумовий.) З чого зроблено кубик? (З пластмаси.) Кубик який? (Пластмасовий.) Мочалка з чого зроблена? (З поролону.) Мочалка яка? (Поролонова.)
- Хлопці, ми з вами вже знаємо, що дерево та шкіра – це природні матеріали. А як ви вважаєте, звідки беруть гуму, пластмасу, поролон? (Діти висловлюють свої припущення.) Ці матеріали одержують штучним шляхом. Їх називають штучними матеріалами, або синтетичними.
- Гума – це широко поширений матеріал. Її раніше отримували із каучуку. Це смола особливих тропічних дерев. У нашій країні такі рослини не ростуть і раніше доводилося купувати каучук в інших країнах. Якось український вчений С. В. Лебедєв винайшов спосіб отримання штучного каучуку. Це складний хімічний процес зі спирту та нафти. Тепер і в багатьох інших країнах використовується цей винахід.
- Хлопці, які предмети ви знаєте, які виготовлені з гуми? (Відповіді дітей)
- Хлопці, а які предмети виготовлені з пластмаси? (Відповіді дітей)
– Молодці, багато предметів назвали. Які ви уважні! У природі немає пластмаси. Сама назва "пластмаса" означає "пластична маса". Різні речовини хімічним шляхом розмішуються, розплавляються, перетворюються на пластичну масу на кшталт пластиліну. З такої маси пресують на спеціальних машинах різні форми (посуд, гребінці, деталі для апаратури тощо). Охолола деталь стійко зберігає свою форму.
Поролону в природі теж немає, його також одержують хімічним штучним шляхом.
– До нас приїхали гості. (Вихованець пропонує дітям картинки із зображенням предметів, виготовлених із різних матеріалів.) Цих гостей необхідно розселити в будинку.
Вихователь прикріплює триповерховий будинок.
- На першому поверсі готелю житимуть ті предмети, які виготовлені з гуми. На другому поверсі – із пластмаси. На третьому поверсі – з поролону. (Діти розселяють гостей.)
- Молодці! Усіх розселили правильно. А тепер ми з вами пограємось. Подивіться, які красиві кольорові кульки. З чого вони зроблені? (З гуми.) Спробуйте їх надути. (Діти надувають кулі.) Які красиві, різні за кольором та формою. А чому вони вийшли різні за формою? (відповіді дітей) Той, хто зміг вдмухати в кульку більше повітря, той і розтягнув її більше. Якщо кульку не зав'язати ниткою, що з нею буде? (Він здувається.) Правильно, гума не тільки розтягується, а й назад стискається. Гума пружна, еластична. А тепер давайте спробуємо налити у кульку воду. (Діти наливають воду). Що відбувається? Вода не виливається? (Ні.) Значить, гума не пропускає воду, також не пропускає повітря.
- А тепер наллємо воду у пластмасову склянку. Що відбувається? Чи протікає вода? (Ні.) Значить,пластмаса міцна, не пропускає воду.
- А якщо ми наллємо воду на мочалку з поролону? (Діти експериментують.) Губка набирає воду, вся розмокає, стає важкою та опускається на дно тазика.
- Давайте повторимо всі разом, із якими матеріалами ми сьогодні познайомилися. (Пластмаса, гума, поролон.) Коли ви прийдете додому з дитячого садка, уважно розгляньте всі предмети у себе в квартирі і знайдіть ті, які зроблені з гуми, пластмаси, поролону. Потім розкажете всім нам.