КОНВЕНЦІЯ 149
Конвенція про зайнятість та умови праці
і життя сестринського персоналу 1
2. Ця Конвенція застосовується до всього сестринського персоналу, незалежно від його місця роботи.
3. Компетентний орган влади може, після консультацій із заінтересованими організаціями роботодавців та працівників, де такі організації існують, встановлювати особливі правила, що стосуються сестринського персоналу, що забезпечує сестринський догляд та обслуговування на добровільній основі; ці правила не скасовують положень пункту 2а)статті 2, а також статті 3, статті 4 та статті 7 цієї Конвенції.
1.Кожен Член Організації, який ратифікує цю Конвенцію, приймає та здійснює методами, що відповідають національним умовам, політику щодо сестринських служб та сестринського персоналу, спрямовану в рамках загальної програми охорони здоров'я, де така існує, на забезпечення населення сестринським. доглядом, необхідним у кількісному та якісному відношенні для досягнення можливо вищого рівня охорони здоров'я населення, з урахуванням наявних ресурсів для медичного обслуговування загалом.
2. Зокрема, він вживає необхідних заходів для надання сестринському персоналу:
a) освіти та підготовки, що відповідають здійсненню його функцій; і
b) умов зайнятості та праці, включаючи можливості просування та винагороди, які могли б залучити людей до професії та утримати їх у ній.
3. Згадана у пункті 1 цієї статті політика розробляється за консультацією із заінтересованими організаціями роботодавців та працівників, де такі організації існують.
4. Ця політика координується з політикою щодо інших аспектів охорони здоров'я та інших працівників в галузіохорони здоров'я, за консультацією із зацікавленими організаціями роботодавців та працівників.
1. Основні вимоги щодо освіти та підготовки сестринського персоналу, а також контроль за такою освітою та підготовкою передбачається національним законодавством чи правилами чи компетентним органом влади, чи професійними органами, які уповноважуються на це таким законодавством чи правилами.
2. Освіта та підготовка сестринського персоналу координуються з освітою та підготовкою інших працівників у галузі охорони здоров'я.
Національне законодавство або правила вказують умови надання права на здійснення сестринського догляду та обмежують надання цього права особами, які відповідають цим умовам.
1. Методами, що відповідають національним умовам, вживаються заходи для сприяння участі сестринського персоналу у плануванні сестринських служб та проведення консультацій з таким персоналом щодо рішень щодо нього.
2. Визначення умов зайнятості та праці проводиться переважно шляхом переговорів між заінтересованими організаціями роботодавців та працівників.
3. Врегулювання спорів, що виникають у зв'язку з визначенням умов зайнятості, має досягатися шляхом переговорів між сторонами або — способом, який користується довірою зацікавлених сторін — шляхом процедури, що гарантує незалежність і неупередженість, такої, як посередництво, примирення та добровільний арбітраж.
Сестринський персонал користується умовами, принаймні еквівалентними умовам інших працівників відповідної країни у таких областях:
a) тривалість робочого часу, включаючи регулювання та компенсацію понаднормового годинника, незручногогодин роботи та змінної роботи;
b) щотижневий відпочинок;
c) щорічна оплачувана відпустка;
d) навчальна відпустка;
e) відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами;
f) відпустка через хворобу;
Якщо необхідно, кожен Член Організації прагне покращити існуюче законодавство та правила щодо техніки безпеки та гігієни праці, пристосовуючи їх до особливого характеру сестринського праці та середовища, в якому він здійснюється.
Положення цієї Конвенції здійснюються шляхом національного законодавства або правил тією мірою, якою вони не наводяться в дію за допомогою колективних договорів, правил внутрішнього трудового розпорядку, арбітражних рішень, судових рішень або будь-яким іншим шляхом, що відповідає практиці цієї країни з урахуванням існуючих умов.
Офіційні документи про ратифікацію цієї Конвенції надсилаються Генеральному директорові Міжнародного бюро праці для реєстрації.
1. Ця Конвенція пов'язує лише тих членів Міжнародної організації праці, чиї документи про ратифікацію зареєстровані Генеральним директором.
2. Вона набирає чинності через дванадцять місяців після того, як Генеральний директор зареєструє документи про ратифікацію двох членів Організації.
3. Згодом ця Конвенція набуває чинності стосовно кожного члена Організації через дванадцять місяців після дати реєстрації його ратифікаційного документа.
1.Будь-який член Організації, який ратифікував цю Конвенцію, може після закінчення десятирічного періоду з моменту, коли вона початково набула чинності, денонсувати її актом про денонсацію, надісланим Генеральному директорові Міжнародного бюро праці для реєстрації. Денонсація набирає чинності через рік післядати реєстрації акта про денонсацію.
2. Кожний член Організації, який ратифікував цю Конвенцію, який у річний строк після закінчення згаданого в попередньому пункті десятирічного періоду не скористається своїм правом на денонсацію, передбаченим у цій статті, буде пов'язаний на наступний період у десять років і згодом зможе денонсувати на цю Конвенцію. кожного десятирічного періоду у порядку, встановленому цією статтею.
1. Генеральний директор Міжнародного бюро праці сповіщає всіх членів Міжнародної організації праці про реєстрацію всіх документів про ратифікацію та актів про денонсацію, отриманих ним від членів організації.
2. Сповіщаючи членів Організації про реєстрацію отриманого ним другого документа про ратифікацію. Генеральний директор звертає їхню увагу на дату набрання чинності цією Конвенцією.
Генеральний директор Міжнародного бюро праці надсилає Генеральному секретарю Організації Об'єднаних Націй для реєстрації відповідно до статті 102 Статуту Організації Об'єднаних Націй повні відомості щодо всіх документів про ратифікацію та актів про денонсацію, зареєстрованих ним відповідно до положень попередніх статей.
Кожного разу, коли Адміністративна Рада Міжнародного Бюро Праці вважає це за необхідне, вона подає Генеральній Конференції доповідь про застосування цієї Конвенції та вирішує, чи слід включати до порядку денного Конференції питання про її повний або частковий перегляд.
1. У разі, якщо Конференція прийме нову конвенцію, яка повністю або частково переглядає цю Конвенцію, і якщо в новій конвенції не передбачено протилежне, то:
a) ратифікація будь-яким членом Організації нової, що переглядає конвенції, тягне за собоюавтоматично, незалежно від положень статті 11, негайну денонсацію цієї Конвенції за умови, що нова Конвенція, що переглядає, набула чинності;
b) починаючи з дати набрання чинності новою Конвенцією, що переглядає, ця Конвенція закрита для ратифікації її Членами Організації.
2. Ця Конвенція залишається принаймні чинною за формою та змістом стосовно тих Членів Організації, які її ратифікували, але не ратифікували нову конвенцію, яка переглядається.
Англійська та французька тексти цієї Конвенції мають однакову силу.