Корекційне заняття - Лялька-оберег
Мета: Долучати та спонукати дітей до вивчення прикладної творчості, заснованої на народних традиціях.
Завдання:
- Ознайомити дітей із різновидом оберегів;
- Навчання технології виготовлення ляльки-оберіг.
- Розвивати інтерес до прикладної творчості, що ґрунтується на народних традиціях;
- Розвивати вміння аналізувати, робити висновки;
- Розвивати дрібну моторику пальців;
- Виховувати повагу до далеких предків;
- Виховувати акуратність у роботі, самостійність, мистецтв. смак.
Роздавальний матеріал: лялька-зразок, клапті для виготовлення ляльки, нитки.
Хід заняття
Упр. на згуртування колективу «Комплімент»
Нині, хлопці, ми з вами виконаємо вправи на розвиток дрібної моторики рук. Ці вправи розвивають пам'ять, увагу, мислення.
- Розігрів рук (діти розтирають долоні одне одного).
- Руки покласти на стіл долонею вниз і стискати пальці. Упр виконується кожною рукою, потім разом.
- Стиснути пальці рук у кулак і обертати кисть у різних напрямках. Спочатку по черзі кожною рукою, а потім разом.
- Упр. Ручки стиснуті в кулаки і притиснуті один до одного, мізинці зчеплені один з одним. Продовжити так із кожним пальцем.
- упр. «Кільце» По черзі і якнайшвидше перебирайте пальці рук, з'єднуючи в кільце з великим пальцем, виконується кожною рукою окремо, потім разом.
- Упр. «Тяни-штовхай» Долоні рук разом, пальці стикаються один з одним і по черзі починають штовхати один одного.
- Упр. «Кулак, долоня, ребро»
- Упр. «Сонечко» Руки лежать на столі. Стискати та розтискати пальці рук.
Сьогодні на занятті хлопці я познайомлю вас з оберегами, згадаємо обереги, які ви знаєте, навчимося робити ляльку-оберег.
Багатовікова історія культури наших предків нерозривно пов'язана з народними повір'ями та прикметами. Вони прийшли до нас із глибини часів як пам'ять про наших предків, перші спроби зрозуміти навколишній світ, захистити себе від несприятливих подій.
Протягом тисячоліть жоден будинок на Русі не обходився без оберегів. Що таке оберіг? (Відповіді дітей)
Оберіг це не просто гарна річ, він має цілком конкретний практичний і навіть містичний зміст, що йде до нас з далекого минулого від наших предків.
Показ презентації про обереги та розповідь вихователя
.

«З давніх-давен люди вміли захистити себе і свій будинок від бід, нещасть, пристріту. Вони вміли робити Обереги. І ці Обереги мали силу, вони справді захищали своїх господарів.
Люди вірили, що обереги охороняють їх від хвороби, «поганого пристріту», хижих звірів, стихійних лих та різних напастей.
Збираючись у далеку дорогу, людина брала з собою оберіг, щоб вкладені в неї, добро, віра та любов зігрівали душу, нагадували про батьківську хату, рідну землю.
(Давайте згадаємо з вами, які обереги ви знаєте, діти називають їх)
Показ дітям ілюстрацій із зображенням оберегів.
Але розповідь про обереги буде не повною без згадки прародительки сучасної ляльки-ганчір'яної. (Показ презентації)
В українському селі головним оберегом була лялька. У такої ляльки не було обличчя. Вважалося, що лялька з обличчям набуває душі і може нашкодити людині. А ляльки без обличчя оберігають будинок, осередок. А ми з вами робитимемо вепську ляльку-оберег, яка відрізняється яскравою статевою приналежністю. Це образ одруженої жінки. Їїроблять із уривків зношеного одягу. У одязі ляльки обов'язково має бути червоний колір. Деталі ляльки не зшиваються, а зв'язуються нитками, червоними, т.к. червоний колір, вважалося, мав охоронну дію: оберігає від пристріту і псування.
Відповідно до традицій, при виготовленні будь-якої оберегової ляльки не можна було користуватися ножицями та голками, тканина лише рвалася та зв'язувалася. Також наші предки вірили, якщо намалювати ляльці обличчя, то в неї вселиться злий дух.
Вепська лялька – це символ добробуту та достатку, а її великі груди – символ ситої, здорової дитини.
Вепси це невелика народність, яка мешкає на території Карелії, Ленінградської та Вологодської областей, які досі зберегли свої звичаї та традиції.
Щоб виготовити своїми руками вепську ляльку-оберіг. Вам знадобляться:
- Шматок вибіленої тканини
- 3-4 клаптя кольорового ситця
- Вата
- Нитки
(Практична частина заняття) Оберіг своїми руками.
Коли ми робитимемо лялечку-оберіг, то ви можете загадати бажання, або навіть написати його на листку паперу і вкласти в голову ляльці, і воно обов'язково здійсниться.
- У середину білогоклаптика (розміром приблизно 15 на 15 см) кладемо невеликий шматочок вати, обрізки та уривки ниток:
- Набивку обтягуємо центром клаптя і туго перемотуємо ниточкою
- Тепер робимо руки. Для цього протилежні, вільні кінці тканини вирівнюємо, визначаємо довжину рук. Трохи тканини (куточок) повертаємо всередину рукава. З краю відміряємо розміри долоні ляльки та перетягуємо тканину ниткою:
- Формуємо груди ляльки – обереги з двох клаптиків поменше (10 на 10 см), тобто. робимо 2 кульки – груди з ватою-наповнювачем
- Зв'язуємо між собоюкульки:
- І прив'язуємо під голову ляльки нижче рук, хвостиками вниз:
- На голову ляльці пов'язуємо хустку (ще один клаптик, цього разу трикутник).
- Перевертаємо лялечку вниз головою і обмотуємо клаптиком-спідничкою (лицьовою стороною всередину).
- Перев'язуємо туго ниткою під грудьми ляльки:
- Тепер вивертаємо спідничку. Поправляємо та вирівнюємо складочки.
- Також підв'язуємо і фартух (відгинаємо на обличчя ляльки, туго перетягуємо на поясі та відвертаємо):
- Обрізаємо та обриваємо зайві ниточки. Наша лялечка-оберіг готова.

Фізкультхвилинка (у процесі роботи) «Малюй очима трикутник»
(Діти представляють зовнішній вигляд трикутника)
Малюй очима трикутник Тепер його переверни Вершиною вниз І знову очима ти по периметру веди. Малюй вісімку вертикально. Ти головою не крути, А лише очима обережно Ти вздовж по лініях води. І на бочок її клади. Тепер стеж горизонтально, і в центрі ти зупинись. Зажмурся міцно, не лінуйся. Очі відкриваємо ми нарешті. Зарядка закінчилася Ти молодець.
Підбиття підсумку заняття. Рефлексія.
Діти, давайте згадаємо, що ми сьогодні розвивали на занятті?
Навіщо ми розвивали пальці рук?
Яку ляльку ми сьогодні робили на занятті?
Що символізує ця лялька?
(Почергово за принципом снігової грудки діти висловлюю свою думку про заняття
- Заняття мені дуже сподобалося. Я досі не знала, що лялька-оберіг має обов'язково бути без обличчя. Так як ляльки з обличчям можуть мати душу і в них може вселитись злий дух, який може нашкодити людям.
- Я дізналася на занятті, що оберіг має бути у кожному будинку. Він оберігає від злих людей,допомагає людям у скрутну хвилину.
- Заняття мені дуже сподобалося. Я дізналася, що лялька, яку ми робили, – це символ благополуччя, достатку в будинку. Її можна подарувати, і я вже вигадала, що подарую цю ляльку хорошій людині, щоб у неї був достаток у будинку.
- Мені дуже сподобалося заняття. Я й уявити не могла, що такі ляльки можуть приносити в будинок щастя, достаток. А найголовніше треба в це дуже вірити і робити ляльку з гарним настроєм.
- Заняття мені дуже сподобалося. Особливо коли ми робили ляльку. Я дізналася, що в одязі ляльки обов'язково має бути червоний колір. Саме цей колір обереговий.
- Заняття мені дуже сподобалося. Ми сьогодні робили ляльку-оберіг – символ заміжньої жінки, її груди символізують достаток. А ще я дізналася, що існує багато ляльок оберегів і кожна в чомусь допомагає людям.