Культура країн халіфату

Урок історії у 6 класі

Мета: ознайомити з історичними умовами, що сприяли розвитку культури, вкладом народів халіфату в розвиток світової культури; дати уявлення про мавританському стилі в архітектурі та арабській книжковій мініатюрі; навчити аналізувати витвори мистецтва.

Заплановані результати:

Устаткування: ілюстрації підручника; мультимедійні презентації.

Тип уроку: відкриття нового знання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мотиваційно-цільовий етап

Арабську мову називали «латиною Сходу». Нам належить з'ясувати, наскільки це справедливо.

III. Актуалізація знань

Пропоную зіграти у гру «Так-ні», щоб згадати матеріал минулого уроку.

(Вчитель загадує термін чи ім'я історичного діяча. Завдання учнів — вгадати слово. Для цього вони задають питання, на які можливі лише відповіді «так» чи «ні». Вчитель відповідає на запитання, стежачи, щоб вони не повторювалися і були доречними. ході гри заборонені вигуки з місця, перерахування передбачуваних відгадок, якщо виявлено не всі значущі ознаки.Гара сприяє перевірці знань учнів. з вивченої теми.)

Вчитель загадав слово та повідомив класу, що готовий відповідати на запитання.

- Це щось живе?

— Це стосується ісламу?

- Це невелика річ?

- Там можуть жити люди?

— Це одне із священних міст мусульман?

— Це місто, де пророк Мухаммед почав свої проповіді?

Тільки після виявлення всіх суттєвихознак учень може відповісти: Мекка.

(Для відгадування можна запропонувати слова: Медіна, Мухаммед, іслам, хіджра, хадж, Коран, халіфат, халіф, бедуїни та ін. 3-5 слів достатньо, щоб активізувати розумову діяльність учнів і не витрачати багато часу.)

— Арабський халіфат зробив величезний внесок у скарбницю світової культури.

— Припустіть, які питання ми маємо розглянути на нашому уроці.

(Учні виконують завдання, використовуючи прийом «Інфоугадайка».)

Оголошення теми, навчальних результатів та ходу заняття (презентація)

Тема уроку: "Культура країн халіфату". (Знайомство із планом уроку.)

План уроку

  1. Історичні умови розвитку культури Арабського халіфату.
  2. Освіта.
  3. Наука.
  4. Література
  5. Мистецтво.
  6. Значення культури халіфату.

Формулювання проблемних питань уроку. Чому арабську мову називали «латиною Сходу»? Які відкриття арабських учених використовують у наші дні?

IV. Робота на тему уроку

1. Історичні умови розвитку культури Арабського халіфату

- Що таке культура?

— Чому ми маємо починати вивчати культуру якоїсь країни з дослідження історичних умов розвитку цієї держави?

Завдання: використовуючи прийом «Кошик ідей», назвіть ті історичні умови, які могли сформувати культуру Арабського халіфату.

(Перевірка виконання завдання та складання схеми.)

Історичні умови розвитку культури Арабського халіфату:

  • Високий рівень розвитку ремесла та торгівлі
  • Наявність великих міст
  • Наявність сильної центральної влади
  • Збереження пам'яток стародавньої культури
  • Збереженнятрадицій та художніх умінь, накопичених століттями

— Яка подія, що сталася у VII ст., стала поштовхом для розвитку арабської культури?

2. Освіта

Нещодавно ми побували у візантійській школі, а тепер здійснимо екскурсію до арабської школи, попередньо прочитавши п. 1 § 10.

— Що вам сподобалося під час екскурсії, а що ні?

— Чому арабську мову називали «латиною Сходу»?

— Чому мусульмани прагнули здобути освіту?

— Де араби здобували освіту?

— Що вивчали у вищих школах?

(Перевірка виконання завдання.)

3. Наука

З розвитком освіти рухається вперед і наука у всьому своєму різноманітті. Для систематизації накопичених знань правителями арабів у столиці Арабської держави Багдаді було створено «Будинок мудрості».

— Як ви вважаєте, що таке «Будинок мудрості»?

Насправді «Будинок мудрості» був сховищем рукописів, де перекладали та переписували книги.

Розвивалися різні науки, однією з головних стала математика. Мабуть, найсерйознішим досягненням арабських вчених стали переробка та використання індійських цифр, які пізніше отримали назву арабських. Саме арабськими цифрами ми користуємось зараз. Спочатку їх запис відповідав наступному принципу: числове значення цифри дорівнювало кількості гострих кутів у її написанні.

Завдання: працюючи з текстом п. 2 § 10, заповніть таблицю «Розвиток окремих галузей знань в Арабському халіфаті».

(Перевірка виконання завдання.)

— Який стан займали вчені в арабському суспільстві?

— Як це вплинуло на розвиток Арабського халіфату?

4. Література

Літературна творчість також була в пошані у арабів; ще доприйняття ісламу існувала поезія, що розповідає про їхній побут. Торговці привозили з далеких країн розповіді про подорожі та пригоди, дивовижні казки, які із задоволенням переказували всі араби. Пізніше ці казки об'єднали у знамениту збірку «Тисяча та одна ніч». Ісламські поети досягли великих успіхів у віршуванні і багато хто писав свої твори мовою фарсі. Однією з найбільших арабських поетів по праву вважається Фірдоусі, яке найвідомішим твором — поема «Шахнамі» («Книга царів»).

  • «Не вколовшись шипами, троянди не зірвеш».
  • "Порушуючим обітницю в душі народу поваги немає!"
  • «Хто ворога плекає свого, божевільним у світі назвуть того».
  • «Якщо справа гідно завершена, піднесе та прославить тебе воно».
  • «І перлів, і трон золотого цінніше розумно сказане слово».
  • "Не вирішуй нічого необачно, не подумавши - діяти нічого".
  • «Де істина проступає крізь туман, там зазнає поразки обману».
  • «Нехай твій розум спрямовує справи. Він душу твою не допустить до зла».
  • «До слів розумних ти шукай шляхи, весь світ пройди, щоб знання знайти».
  • «Такий закон палацу, де править зло; то ти в сідлі, то на тобі сідло».
  • «Лише той долею обдарований щасливою, той радісний, чиє серце справедливе!»
  • «Уже якщо надав комусь послугу, не поминай про неї ти ворогові, ні другові».
  • «Все у світі покриється пилом забуття, лише двоє не знають ні смерті, ні тління: лише справа героя та мова мудреця минають століття, не знаючи кінця».

(Перевірка виконання завдання.)

5. Мистецтво

Християнські церкви — як західні, так і східні — легко впізнати на їхній зовнішній вигляд, вони зовсім несхожі на решту будинків. Як і християнам,послідовникам ісламу необхідно місце для здійснення служб та молитов. Спеціально збудовані для цієї будівлі називають мечетями. Мечі теж мають архітектурні особливості. Розгляньте ілюстрації у підручнику.

— Чим мечеть нагадує християнський храм, а чим відрізняється?

— Біля мечетей зводили мінарети.Мінарет - Висока вежа.

(Робота з ілюстраціями.)

— Як християни прикрашали храми?

Справді, храми прикрашали ікони, фрески, мозаїки, де зображалися біблійні сюжети та його герої. В ісламі заборонено зображати не лише Аллаха, а й усіх живих істот.

— Як ви вважаєте, чому існує така заборона?

Тому мечеті та багаті будинки мусульмани прикрашають різними візерунками — арабесками.

Слайд.Арабески - складні геометричні візерунки з ліній, що переплітаються і перетинаються.

6. Значення культури халіфату

— Який внесок зробив Арабський халіфат у світову скарбницю культури?

Завдання: складіть схему, використовуючи матеріал п. 5 § 10.

Значення культури халіфату:

V. Підбиття підсумків уроку

— Зіставте досягнення науки та мистецтва у халіфаті та у Візантії. Чим можна пояснити їхню подібність?

— Яка відмінність у призначенні християнських та мусульманських храмів? Як ця відмінність відбилося в їхній архітектурі та прикрасі?

— Охарактеризуйте та порівняйте вплив культури Візантії та країн халіфату на інші країни.

(Перевірка виконання завдання та підбиття підсумків уроку.)

VI. Рефлексія

— Що нового дізналися на уроці?

— Які вміння та навички відпрацьовували?

— Із якими новими термінами познайомились?

- Що сподобалося і що не сподобалося на уроці?

- Яківисновки зробили?

Домашнє завдання (диференційоване)

  1. Для сильних учнів § 10, підготувати проект на тему «Казки тисячі та однієї ночі» як історичне джерело».
  2. Для середніх учнів підготувати груповий проект на тему «Палац халіфа».
  3. Для слабких учнів - § 10, питання та завдання до параграфу.