Літературне читання у 2-му класі

Мета: Ознайомити дітей із казкою До. Ушинського “Плутишка кіт” і проаналізувати її.

Завдання:

    формувати читацькі вміння (читати, працювати з текстом твору, правильно називати твір, визначати тему та жанр);
  • сприяти збагаченню словникового запасу мови дітей;
  • спостерігати за виразними засобами мови;
  • засобами уроку виховувати в учнях упевненість у своїх силах;
  • - розвивати елементи проектної діяльності.

Обладнання:

  • Підручник Л.А. Єфросиніна "Літературне читання 2 клас"
  • Робочий зошит Л.А. Єфросиніна "Літературне читання 2 клас" частина 2
  • Листочки для виготовлення моделі обкладинок, кольорові олівці.

  1. Організаційний момент
  2. Розмова на тему читання:

- З якою темою почали працювати у цій чверті?

- Ми продовжуємо знайомитись із творами про тварин. Сьогодні у нас урок слухання та результатом уроку буде випуск книги-саморобки.

– Відкрийте підручник на сторінці 18.

Твір читає вчитель.

Розмова після слухання. Виявлення первинного сприйняття.

- Чи сподобався вам цей твір?

- Що вам сподобалось?

– Хто головні герої твору?

- Давайте складемо модель обкладинки.

– Що слухали? Визначте жанр. Покажіть на моделі.

- Про що чи про кого ця казка? Покажіть на моделі.

- Як називається твір?

/Казка про тварин Ушинського “Шахрай кіт”/

Робота з текстом прослуханого твору.

- Чому так озаглавлена ​​казка? Котушка кіт.

/Шахрай – хитрий, любить хитрувати, лукавити/

/Він такийзлодій та розбійник/

- Як звертається козел та баран до кота, коли його шкодують?

/Котик-котік, сіренький лобок!/

- Як вони кажуть, коли гніваються на кота?

/Ах ти, сірий кіт, безглуздий твій лоб!/

– Давайте спробуємо передати голосом стосунки героїв.

- Спочатку потренуємось. Знайдіть ту фразу, яка вам більше сподобалася. Прочитайте її сусідові.

- Хто вважає, що йому вдалося голосом передати потрібну інтонацію? Прочитайте вголос.

- Прочитайте у першій частині останній абзац.

- Як ви думаєте, що означає рядити? побути?

/Обговорювати, тлумачити; позбутися чогось/

- А як це пояснює словничок на стор. 21?

Ми намагалися передати голосом характер героїв. А тепер спробуйте показати, як рухається кіт, козел та баран. Хто прийшов у гості до тварин? /Ведмідь/

Робота у зошити.

- Знайдіть рядки, в яких йдеться про ведмедя?

/Не встигли вони ще добряче обігрітися, як шанує до них непроханий гість - Михайло Потапич Топтигін./

- Передайте голосом, як каже ведмідь?

- Відкрийте зошити, запишіть ім'я, по батькові, прізвище ведмедя. Згадайте правило написання власних назв.

Робота з текстом.

- Прочитайте початок 3 частини.

- Що запропонував білий вовк цапа та барана?

- Як повелися козел та баран?

- А котишко – сірий лобишко?

/Він вирішив схитрувати, обдурити/

- обдурив, підійшли вовки до Миші. Прочитайте, як Мишко вчинив із непроханими гостями.

/Ось Мишко кріпився-кріпився, та як вистачить на кожну лапу по вовку, так заспівали вони лазаря./

- Як це "на кожну лапу по вовку". Покажіть.

- Прочитайте у словнику, що означає заспівати лазаря.

/Скаржитися, плакати, стогнати./

- Чим закінчилася казка? Прочитайте.

/ ... а котишку - мурлышку ще за плутні видерли. /

- Переверніть листок – модель обкладинки.

- Як ви собі уявляєте головного героя? Намалюйте.

  • Вправи щодо формування читацьких умінь.
  • Підсумок уроку. Домашнє завдання.

    - Про кого ми читали? / Про кота/

    - Хто написав цей твір? /Ушинський/

    – Назвіть жанр цього твору? /Казка/

    - Прочитайте вдома батькам цю казку ще раз і закінчіть роботу у зошиті.

    – А зараз ми зробимо з вами книжку – саморобку для вашої класної бібліотеки.

    /Зі сторінок дітей збирається книжка – саморобка з обкладинкою, виконаною вчителем./