Літературні стилі
Розділи: Література
Мета уроку: Дати початкове уявлення про стиль у художній словесності, розуміння значення стилізації, уявлення про пародія.
Устаткування:
Хід уроку.
Слово вчителя: Сьогодні ми підбиваємо підсумок на тему: «Стиль. Стилізація та пародія як відтворення чужого стилю».
Поняття «стиль» з'явилося багато століть тому, ще за часів давньої Греції. Зараз у повсякденному житті ми часто стикаємося з цим поняттям. Наприклад, стиль одягу, архітектури, музики. Наш предмет безпосередньо пов'язаний із творами художньої літератури, тому необхідно згадати, що називається стилем у художній словесності? (Слайд 2)
Очікується відповідь учнів: Стиль - це принцип побудови художнього твору. Це єдність всіх елементів мистецької форми окремого твору, твори одного письменника, низки письменників цілої доби, народної словесності чи цілого жанру.
У чому особливості стилю письменника?
Передбачувана відповідь учнів: Кожному письменнику властиво щось таке, що відрізняє його від усіх інших. Ця своєрідність проявляється у всьому: у мові, в окресленні героїв, у побудові сюжету, у улюблених розмірах вірша (якщо це поет). Всі ці елементи, взяті разом, і становлять стиль письменника. (3) (4)
Що відомо вам про стиль епохи?
Передбачувана відповідь учнів: Кожна епоха має риси властивого тільки їй стилю. Це може бути особливий устрій речень, спосіб вираження думки, вживання слів, характерних для цього періоду часу, особлива побудова твору. (Стиль епохи Петра Iабо стиль епохи класицизму)(Слайд 4)
Поняття «стиль» багатозначне. З чим не можна плутати стиль художньої словесності?
Очікується відповідь учнів: Стиль у художній словесності не можна плутати зі стилем у мовознавстві. У мовознавстві стиль – це різновид мови. Літературна мова використовується в різних сферах людського життя, залежно від цього розрізняють стилі: офіційно-діловий, науковий та публіцистичний, художній.
Слово вчителя: Сьогодні на уроці у нас працює група істориків. Вони допомагатимуть нам у наших дослідженнях. Перше їхнє повідомлення про походження слова «стиль».
Повідомлення групи істориків на тему «Походження слова «стиль»
Слово вчителя: Говорячи про стиль у словесності, треба пам'ятати, що стиль - це насамперед вживання мови, ще, стиль - це явище історичне. У мові завжди відбивається епоха. І, отже, твори завжди будуються з тієї мови, яка вживалася в цю епоху. Подивимося дві невеликі інсценування.
Учні показують інсценування: «Літописець у келії за роботою» (текст літопису про князя Олега) та «Ходіння за три моря Афанасія Нікітіна» (Слайд 5-6)
Текст інсценування представлений на екрані
І живе Олег мир маючи до всіх країн, княжа в Києві. І приходи осінь, і згадаю Олег кінь свій, що я поставив годувати і не вседати на нього. Бо бо впитував волхвів і чарівник: «Від чого мені помрете?». І сказав йому чарівник один: «Княже! Кінь, його ж любиш і їздиш на ньому, від того ти помре». Олег же приймаємо в умі, або: «Ніколи ж всяду на нього, не бачу його навіть». І ті, що прийшли йому Києву і прибули 4 роки, на п'яте літо згадаю кінь.
За молитву наших батьків, Господи Ісусе Христе,Сину Божий, помилуй мене, раба свого грішного Афанасія Нікітіна сина. Записав я тут про своє грішне ходіння за три моря. Пішов я від Спаса святого золотоверхого з його милістю, від Государя свого великого князя Михайла Борисовича Тверського.
Поплив я вниз Волгою. І прийшов у монастир Калязинський до святої Трійці живоначальної та святих мучеників Бориса та Гліба.(Слайд 7)
Як ви вважаєте, чи можна ці два літературні твори, уривки, з яких ви щойно прослухали, зарахувати до одного стилю? Обґрунтуйте свою відповідь.
Очікується відповідь учнів: Перший текст написаний раніше другого, цього вказують древні форми дієслова; займенникить, ні ; стара форма вживання числівників (4 роки); язичницька Русь (волхви); оповідання від імені літописця. У другому тексті оповідання від першої особи; Русь хрещена (Свята Трійця, Спас Золотоверхий), знайоміші слова.
Часто можна почути: «мова Пушкіна», «мова Некрасова», «мова Маяковського». Як ви розумієте ці висловлювання? Яке відношення вони мають до стилю художньої словесності?
Очікується відповідь учнів: Стиль - це інструмент письменника. Одну й ту саму тему письменники можуть розкривати по-різному. Описати той самий предмет можна по-різному. Мова - це зброя письменника і кожен використовує її по-своєму, у своїй манері.
(Слайд 8)
Слово вчителя: Звернемося до художніх текстів. Розглянемо три вірші про осінь різних поетів. Група істориків допоможе нам розібратися у стильовій відмінності представлених текстів.(Слайд 9-11)
Слово вчителя: Нам відомо, що таке стиль. Що ж називається стилізацією?
Очікувана відповідь учнів: Стилізація - це відтворення рисчужого стилю з метою зображення предмета та вираження ставлення до нього.(Слайд 12)
Чи можна «Пісню про купця Калашнікова» М.Ю.Лермонтова назвати стилізацією?
Очікується відповідь учнів: Так, можна. Іван Грозний жив у 15 столітті, а Лермонтов – 18 столітті. У всьому творі відчувається билинний співочий лад, безліч інверсій, характерних для народної поезії.(Слайд 14)
Слово вчителя: Розглянемо ілюстрації І.Я. Білібіна та В.Г. Шварця до «Пісні про купця Калашнікова» М. Ю. Лермонтова. Там відбито той самий епізод - бенкет у царя Івана Васильовича. Ось як поет описує його:
Не сяє на небі сонце червоне, Не милуються ним хмарки сині, То за трапезою сидить у золотому вінці, Сидить грізний цар Іван Васильович. 8 Позаду його стоять стольники, 8 проти нього всі бояри і князі, 8 з боків його всі опричники. 8 І цар бенкетує на славу Божу, 8 На задоволення своє і веселість.
Хтоз художників намалював сцену, з усією точністю передаючи історичні реалії? А хто створив стилізацію, вдаючись до стилю народного лубка?
Імовірна відповідь учнів: Ілюстрація Шварца з усією точністю передає реалії, властиві епосі Івана Грозного, ілюстрація Білібіна більш схожа на фотографію, це стилізація.
Слово вчителя: Прикладом літературної стилізації може бути невелика поема Д. Кедріна «Зодчі». Всі ми багато разів чули це слово, але не завжди вникали у його зміст. Тому я пропоную звернутися до тлумачного словника та знайти лексичне значення цього слова.
Робота з Тлумачним словником С.І.Ожегова.
Зодчий: == архітектор
Шедеври старих архітекторів.
Звучить вірш Д.Кедріна «Зодчі» (читають учні напам'ять)(Слайд 15)
Виступ групи істориків: Собор Василя Блаженного - одна з найяскравіших та найзнаменитіших пам'яток давньоукраїнської архітектури. Вже у 16 столітті собор захоплював мандрівників та гостей Москви, а для українців став символом вітчизняної історії та національного характеру.
1552 року на честь перемоги військ Івана Грозного у війні за підкорення Казанського та Астраханського ханства було закладено храм, освячений на честь Святої Трійці. 1554 року Іван Грозний наказав побудувати на його місці собор Покрова Богородиці з межами, що прославляли перемогу над татарами. Храм у народі іменувався Покрова на рові: собор був побудований поруч із глибоким ровом, що проходив уздовж східної стіни Кремля. Пізніше в одній з меж храму було поховано юродивого Василя Блаженного, завдяки якому собор придбав свою нову назву.
Авторами собору Василя Блаженного літопис називає українських архітекторів - Постника та Барму. Існує легенда, згідно з якою Іван Грозний, побачивши побудований за їхнім проектом собор, був так захоплений його красою, що наказав засліпити архітекторів, щоб вони не могли ніде більше збудувати храм, рівний за красою Покровському собору.
Собор Василя Блаженного є симетричним ансамблем з восьми стовпоподібних церков, що оточують дев'ятий - найвищий - храм, увінчаний наметом. Межі з'єднані один з одним системою переходів. Стовпоподібні церкви увінчані цибулинними куполами, жоден з яких за архітектурним оздобленням не повторює інші. Кожен купол прикрашений карнизами, кокошниками, вікнами, нішами. Загалом собор створює відчуття святковості та ошатності.
Собор Василя Блаженного не схожий на жодну з православних церков.Він є яскравим прикладом стилізації в архітектурі. Згідно з однієюз легенд, храм є неточною копією мечеті Кул-Шаріфа в Казані. Коли армія Івана Грозного штурмувала місто, цар був розгніваний опором жителів і велів знести гарну мечеть відразу після вдалого штурму. Позолочені голови мечеті, за переказами, на дванадцяти підводах відвезли до Москви. Собор Василя Блаженного, зведений на честь підкорення Казані, нібито містить у собі зашифрований образ загиблої мечеті. Вісім глав московського храму повторюють вісім мінаретів Кул-Шаріфа, а дев'ятий як символ перемоги панує з них. Історики не можуть до кінця заперечувати цю легенду, адже імовірно архітектор одночасно працював тоді і на Червоній площі, і в Казані, де зводив нові стіни Кремля.(3)
Учні читають свої роботи
Можна під час уроку розглянути стилізації, надруковані в книзі Поперної та Розенберга «Парнас дибки».
Слово вчителя: Стилізація - це відтворення чужого стилю. Що називається пародією?
Очікується відповідь учнів: Пародія - відтворення чужого стилю з метою осміяння. Пародія близька до стилізації, її навіть можна назвати одним із видів стилізації.
Чим пародія відрізняється від стилізації?
Розглянемо два уривки
Наша баба голосно плаче: Де мій козлик? Де він скаче? Повно, бабко, плач не плач, У ліс помчав твій рогач. 8 А живуть у лісовому селищі Живодери, злі вовки, 8 і напали на нього ні з того, ні з сього. Повалили Козю на підлогу, Відірвали Козі лапи, Згризли спинку, шию, груди Козю нам не повернути. Тягне бабця по доріжці Козячі ніжки, козячі ріжки. Ні за що я їх не кину, Бо він добрий. *** Жила-була бабуся, А скільки їй було років? Скільки зим, стільки років - Ста щені. 8 А було їй дев'яносто чотири роки. А хто в неї був? Сірий, дворогий, чотирилапий. Козеня. А як вона ставилася до нього? А ось і не ставилася, А без кінця з ним носилася, Бабуся козлика дуже любила, Ось як, ось як, дуже любила. Здумалася бабуся козеня прогулювати: Ми дамо козенятку М'яку попонку, Ми дамо на ніжки Нові чобітки, ДДТ на ріжки, Щоб не гризли блішки. А сама запахнула халат І пішла готувати салат. Повертається - Ні козеня, ні попонки, Ні чобітків не видно, А дворогий, двоногий У ліс помчав погуляти. Не було в тому лісі жодної ялинки, Але зате були сірі вовки...
Визначте, де стилізація, а де пародія? Мотивуйте свою відповідь.
Очікується відповідь учнів: Перший текст - пародія. Другий текст – стилізація.
Пародія існує не тільки в літературі, її можна зустріти в образотворчому мистецтві та в музиці.
Аналіз малюнків, що представлені на екрані (портрет, шарж, карикатура).(Слайд 18)
Підбиття підсумків уроку та оцінка діяльності учнів.
Домашнє завдання : Напишіть стилізацію за будь-яким віршем А.Барто, С.Маршака, С.Михалкова.