Любов до природи – ключ до розуміння всесвіту», Відкритий клас

Узагальнення та систематизація знань у вихованців про живу та неживу природу, розвиток внутрішньої потреби любові до природи.

Муніципальна освітня установа додаткової освіти дітей

«Дитячий еколого – біологічний центр»

Методична розробка заняття

«Кохання до природи – ключ до розуміння всесвіту»

Підготувала

Дуднікова Ольга Володимирівна,

педагог додаткової освіти

МОУ ДОД «ДЕБЦ»

Старий Оскол

2010

Назва розробки: заняття.

Назва та форма проведення: «Кохання до природи – ключ до розуміння всесвіту» (урок миру, добра і злагоди між природою та людиною), ігрове заняття.

Пояснювальна записка

Мета: Узагальнення та систематизація знань у вихованців про живу та неживу природу, розвиток внутрішньої потреби любові до природи.

Завдання: систематизувати знання вихованців про природу. Показати естетичне, пізнавальне, практичне значення природи в житті людей та бажання берегти та охороняти навколишнє середовище. Розвивати екологічну етику вихованців. Розвиток екологічної грамотності учнів, формування високого рівня їхньої екологічної культури. Виховувати потребу брати активну участь у природоохоронній діяльності.

Форма проведення: усний журнал.

Метод проведення: словесний, наочний, ілюстрований.

Умови проведення: кабінет екології.

Обладнання: виставка книг про тварин, рослини, виставка малюнків на тему «Людина і природа», картинки зі зникаючими тваринами, картки (зелені та червоні) для проведення гри.

Методичні поради напідготовчий період: діти розучують вірші, проводиться конкурс малюнків «Природа і людина», вихованці малюють знаки правильної поведінки у природі. Ведучий – педагог, дійові особи – діти.

План заняття

ІІ. Основні етапи заняття.

1. Загадки «Жива – нежива природа».

2. Читання віршів вихованцями.

3. Гра «Екологічний світлофор».

Хід заняття

I. Організаційний момент.

Педагог: Хлопці, сьогодні ми з вами вирушаємо в чарівний світ природи. Світ цей чарівний та казковий, але дуже нам знайомий. А чи любите ви природу?

Відповіді дітей. Так дуже. Так, любимо. Природа дуже гарна.

Педагог: Багата і різноманітна природа. На суші, у повітрі, у воді та під водою – всюди вирує життя. Це життя сповнене таємниць, загадок, чудес.

Колись, зібравшись з останніми силами, створив Господь планету красиву. Дав їй форму кулі великої

І посадив там дерева, квіти, трави небаченої краси. Багато тварин там стало водитися. Змії, слони, черепахи та птиці. Ось вам подарунок, люди, володійте, Землю зоріть, хлібом засійте. Всім заповідаю вам відтепер - Ви бережете цю святиню!

Педагог: (Педагог зачитує слова Сухомлинського В.А.)

«У світі є країни, де природа яскравіша за наші поля і луки, але рідна природа свого краю найдорожча. Потрібно просто бачити, як дерева покриваються навесні білим покривалом, як над золотими дзвіночками хмелю літають бджілки, як наливаються яблука та червоні помідори, – все це треба пережити як радість, як повноту свого духовного життя. Нехай дитинство пам'ятається вам у яскравих сонячних променях: сад у білому вбранні цвітіння, неповторне звучання бджолиної арфи над полем гречки, блакитне небо.журавлиною зграєю над горизонтом, багряний захід сонця, стрункі тополі біля дороги - все це нехай залишить незабутній відбиток у серці».

ІІ. Основні етапи заняття.

1. Загадки «Жива – нежива природа».

Педагог: «Природа і людина!» Саме ця тема звела нас сьогодні разом, щоб ще раз подумати, поміркувати про таке важливе питання, як охорона природи. А щоби охороняти природу, треба добре її знати. А ось, як ви знаєте природу, ми зараз перевіримо. Я пропоную вам відгадати загадки про живу та неживу природу. У вас на столах лежать картки - фігурки квадрат і коло, я вам загадуватиму загадки, ви відповідаєте і піднімаєте картки. Якщо жива природа показуєте коло, нежива – квадрат.

Без крил літають, Без ніг біжать, Без вітрил пливуть (Хмари)

В одязі багатому, Сам сліпуватий, Живе без віконця, Не бачив сонця (Крот)

У батьків і діток весь одяг із монеток (Риби)

Не вода, не сушачи: На човні не спливеш, І ногами не пройдеш (Болото)

На зеленому шнурочку, білі дзвіночки. (Конвалії)

Білий горошок на зеленій ніжці. (Конвалії)

Я живу під самим дахом, навіть страшно глянути вниз. Я могла б бути і вище, Якби дахи там знайшлися (Сосулька)

Летить – виє, сяде – землю риє (Жук)

Вранці падаю завжди Не дощ, не зірка - І сяє в лопухах На узліссях і луках (Роса)

У морях і річках живе, але часто по небу літає. А як наскучить їй літати, На землю падає знову (Вода)

Він у своїй лісовій палаті

Носить пістрявенький халатик.

Він дерева лікує,

Постукає – і легше (Дятел)

Зоря-заряниця, червона дівчина, По полю гуляла, ключі втратила. Місяць побачив - не підняв, Сонце побачило-підібрало (Зірки)

Глечики та блюдця не тонуть і не б'ються

Сірий, та не вовк, Довговух, та не заєць, З копитами, та не кінь (Осел)

Дуже вже вигляд у них чудовий! У тата локони хвилею, А мама ходить стриженою, На що вона скривджена? (Лев)

Підростала - хвіст ростила, Плаття темне носила. Підросла – зеленою стала, Хвіст на весла змінила. (Жаба)

Я весь день ловлю жуків,

Їм комашок, черв'яків,

Зимувати не відлітаю,

Під карнизом живу. (Горобій)

2. Читання віршів вихованцями.

Педагог: Вірші про природу – це насамперед гарні і добрі вірші, які відволікають від життєвих турбот, і дарують відчуття умиротворення та спокою. Мене завжди захоплювали гарні вірші про природу, про пори року, про весну, про літо, про осінь та про зиму.

Вихованець:

Похмура пора! Очей чарівність!

Приємна мені твоя прощальна краса

Люблю я пишне в'янення природи,

У багрець і золото одягнені ліси,

У їхніх сінях вітру шум і свіже дихання,

І імглою хвилястою вкриті небеса,

І рідкісний сонця промінь, і перші морози,

І віддалені сивої зими погрози. (Олександр Пушкін)

Вихованець:

Я ходжу, сумую один:

Осінь поряд десь.

Жовтим листочком у річці

втопилося літо. Я йому кидаю коло

свій вінок останній.

Лише літо не врятувати,

якщо день – осінній. (Новицька Г.М.)

Вихованець:

На пухнастих гілках

У сонній тиші,

І горять сніжинки

Новим сріблом. (Сергій Єсєнін)

Педагог: А хто знає вірші про пори року? Які пори року ви знаєте?

Відповіді дітей. Я знаю і знаю. Осінь. Зима. Літо. Весна.

Педагог: Назвіть-но, хлопці,

Місяць у цій загадці:

Дні його - всіх днів коротші,

Усіх ночей довші за ніч.

На поля та на луги

До весни лягли сніги.

Тільки місяць мине,

Ми зустрічаємо Новий рік.

Діти читають вірші.

Вихованець:

Багато снігу на подвір'ї.

Сніг – на даху, на ґанку.

Сонце в Синє небо.

У нашому будинку топлять пічки,

У небо дим іде стовпом. (С.Маршак)

Вихованець:

Тане сніг і тане лід,

Мамин свято настає.

Дарує мамі борсучок,

Вербні гілки пучок.

Вихованець:

надворі дзвенить крапель.

По полях біжать струмки,

На дорогах калюжі.

Скоро вийдуть мурахи

Після зимової холоднечі.

Крізь лісовий хмиз.

Стали птахи пісні співати,

І розквітнув проліск. (С.Маршак)

Вихованець:

"Краще немає рідного краю"

Жура – ​​жура – ​​журавель!

Облітав він сто земель.

Крила, ноги напрацював.

Ми запитали журавля:

— Де ж найкраща земля?

- Відповідав він, пролітаючи:

— Краще немає рідного краю! (Платон Ворон'ко)

Вихованець:. Здалеку впізнаєш махаона

по сонячній тропічній красі:

пронісся вздовж муравчатого схилу

і сів на кульбабу біля шосе.

Удар сачка, – і в сітці шелест голосний.

О, жовтий демоне, як тремтиш ти!

Боюся порвати зубчасті облямівки

і чорні тонкі хвости.

Націлишся, - але завадять гілки;

змахнеш, - але він блиснув, і був такий,

і сиплються з вивернутої сітки

лише зірвані хрестики квітів. (В.В. Набоков)

Педагог: Немає на Землі людини, чиє б життя небула пов'язана із природою. Проте, з кожним днем, вона все більше потребує захисту.

Педагог: Дерево, квітка та птиця

Не завжди вміють захиститись.

Якщо будуть знищені вони,

На планеті ми залишимося самі.

3. Гра «Екологічний світлофор».

П'ять зелених жаб

У річку кинутися поспішають.

А хлопці не лежать,

Ловлять банкою лягушат.

Нехай живе жаба в хаті,

Тут їй краще, ніж на волі.

Вона розпластана лежала,

Начебто все ще бігла…

Та раптом застигла на бігу (червоний)

Я коника зловив,

У банку із травою посадив.

Нехай покаже, як тріщить,

Як вусами ворушить (червоний)

У себе на подвір'ї,

Нехай росте зелене,

Лист різьблений, лист різьблений.

Щоб воно з часом

Дало нам плоди (зелений)

У глушині лісовій, у глушині зеленій,

Завжди тінистою та сирою.

У крутому яру під горою

Ми чистили джерело студене (зелене)

Поливаємо клумби дружно,

Траву виполемо на суперечку.

А навіщо це потрібно?

Щоб гарним був наш двір (зелений)

Принесли з лісу шишки,

Жолудів несемо мішок,

Від беріз знайшли сережки.

Щоб посадити новий лісок (зелений)

Ходімо, ходимо по лужку,

Збираємо за квіткою:

Червоний, білий, синій колір,

Чудовий букет (червоний)

З лісу запашна

До нас приходить у будинок (червоний)

Розведу я на віконці

І запашні горошки,

І фіалки, і герані.

Ось спробуйте ви самі (зелений)

Їдемо автомобілем

І пишаємося, як гарно

Позаду клубочиться дим.

Чих-чих-чих! Куди біжимо? (червоний)

Пляшки та банки кидаємо у поході,

Не розкладається сміття у природі.

Прийшли за рік на галявину

І виявили звалище (червоний)

Педагог: Нам жити в одній сім'ї,

Нам співати в одному колі.

Іти в одному строю,

Летіти в одному польоті.

Ромашку на лузі,

Латаття на річці

І журавлину на болоті.

Педагог: Як яблуко на блюді,

В нас Земля одна.

Не поспішайте, люди,

Все вишкрябати до дна.

Не дивно дістатися

До прихованих схованок,

Розграбувати всі багатства

У майбутніх століть.

ІІІ. Підбиття підсумків заходу.

Педагог: Я сподіваюся, що сьогоднішнє заняття нікого з вас не залишило байдужим. Я впевнена, що ви любите природу, любите свій край. Так багато прекрасних віршів про природу, які показують нам, що поет і природа пов'язані між собою якимись глибокими, внутрішніми узами. Аналізуючи вірші поетів, можна дійти невтішного висновку, що людина не що інше, як частина природи. І в жодному разі, він (людина) не повинен поневолювати її, вичерпуючи всі її надра. українські поети вселяли всьому народу, що природа прекрасна, вона все, вона об'єкт, а жодний – ні будь-який суб'єкт.

Давайте намалюємо малюнки та плакати на тему: «Охорона природи - справа кожної людини», «Людина і природа». Діти малюють малюнки. А також діти запропонували написати правила поведінки щодо охорони нашої природи.

Методичні поради організаторам та постановникам: захід краще проводити в кабінеті. Оформити виставку малюнків та плакатів про природу. Для створення емоційного настрою групи можна використовувати музичний супровід (голос птахів, звірів, звуки природи і т.д.).

Методичні поради на період найближчої післядії: можна рекомендувати учнямдодаткову літературу з охорони довкілля.

Рефлексію рекомендується проводити таким чином.

Список літератури

1. Ананьєв В.А. Викладання основ охорони навколишнього середовища в початковій школі. - Томськ, 1994р.

2. Касаткіна Н.А. Біологія 6-7 класи: нестандартні уроки та позакласні заходи. Волгоград. "Вчитель" 2007.

3. Новіков Ю.В. Природа та людина. - М.: Просвітництво, 1991.

4. Збірник поезій. Волоград. «Вчитель» – 2003.

5. Вірші українських поетів про природу. Пори року. - М., 1981.

Автор розробки: Дуднікова Ольга Володимирівна

Посада: педагог додаткової освіти.