Майстер клас - Вогонь-мій друг і ворог - Учмет
Шановні колеги, я пропоную вам взяти участь у позакласному заході на тему «Вогонь- мій друг і ворог». Дане позакласне заняття є підсумком роботи з великої теми «Правила протипожежної безпеки» та розраховане на учнів 1-2 класів. У доступній ігровій формі діти закріплюють отримані знання. Барвисті презентації, веселе інсценізація, групова проектна діяльність, використання музики, фізхвилин для розминки, різноманітні конкурси та змагання — не дають дітям нудьгувати, дозволяють без навчання в ігровій формі згадати та повторити правила протипожежної безпеки Використані сучасні педагогічні технології: комп'ютерні , проектна діяльність. — Влаштуйтеся, будь ласка, зручніше і приготуйтеся не лише слухати і чути, а й бути активними учасниками того, що відбувається! Сьогодні на заняття я запросила своїх помічників - це мої учні 2г класу.Пояснювальна записка до заняттяОсвітня установа– МОУ «Кунашакська ЗОШ»Викладач– Сайдахметова Аніса МунавірівнаУМК«Перспектива»Предмет –Позакласне заняттяТип уроку:узагальнююче заняття з використанням проектних технологійФорма проведення:заняття-практикумКлас –другий
Тема: «Вогонь – друг і ворог»Мета:узагальнення знань учнів про правила пожежної безпеки, прищеплення учням навичок обережного поводження з вогнем, формування умінь по виходу з пожежонебезпечної ситуації, закріплення знань з протипожежної безпеки, розвиток пізнавальної діяльності, популяризація правил протипожежної безпеки
Перед початком заняття діти знайомляться зпредставленими на виставці малюнками, виробами на протипожежну тему, різними пристосуваннями для гасіння пожеж.
Плакати «Сірники-не чіпай. «Не грай, друже, зі сірником У сірниках-вогонь» Пам'ятай, ти, вона мала, Але від сірника-невелички Може будинок згоріти до тла»
«Щоб у ваш дім не прийшла біда, будьте з вогнем обережні завжди»
Хід заходу1. ЗагадкаУ мене характер яскравий,Апетит у мене жаркий.Я можу з'їсти цілий будинок,Вулицю, мікрорайон.Мені досить іскри,Щоб злетіли вгору багаття.Ти рукою мене не чіпай.Обпалишся! нічого не залишилося (пожежа) У маленькому коморі тримають 100 пожеж (сірники)
2. - Хлопці, слово пожежу вам доводилося чути багато, багато разів. Можливо, деяким з вас доводилося спостерігати його або бачити наслідки стихії, що розбушувалася. Але вогонь не завжди такий. Вогонь- давній друг людини, з його допомогою відбувається багато корисних справ. Він правильно служить людям у повсякденному побуті та на виробництві.
Діти читають вірші:
Мені бабуся говорила,Що вогонь нам друг і ворог.Без нього темно було б.Жили б ми Зовсім не так>Окинули б вовною довгою.Телевізора б не знали,Ні поїсти і не попити,У комп'ютер теж б не грали.Загалом, погано було б жити.Але трапляється і так. Вогонь раптом з вірного друга перетворюється на безпорадного недруга, що знищує за лічені хвилини те, що створювалося довгими роками наполегливої праці.
Діти читають вірші:
Він завжди буває різним,Дивний вогонь.То буяном потворним,Те тихоней з тихонь.То він змійкою квапливоюПо сухій ковзає корі,Те косматою рудою гривоюГорить на зорі.Так, вогонь буває різний-Блідно-жовтий, яскраво-червоний,Синій або золотий,Дуже добрий,Дуже злий.Злий вогонь-вогонь пожежі,Злий вогонь- вогонь війни.Від безжального жаруДні темні.Поля чорні.Жителі земної кулі,Громадяни будь-якої країниЗлий вогоньГасити повинні .При пожежі, при пожежіЗнає кожен громадянин.При пожежі, при пожежіНабирають «Ніль-один»4.Щоб, хлопці, не було цієї страшної біди-пожежі, треба знати елементарні правила пожежної безпеки та пам'ятати про них постійно, коли ви і ваші мами та тати мають справу з вогнем, електроприладами, газом. Запам'ятайте, діти, правила ці…
Щоб вогонь не став твоїм ворогомБудь обережний з праскою!Не суши білизну під газом— Все згорить разом!Коли без нагляду залишена піч-Один куточок цілий будинок може спалити.Біля будинку і сараюРозпалювати багаття не смій!Може бути біда великаДля будівель та людей.Ти про пожежу почув-Швидше про це дай сигнал.ХоромНехай пам'ятає кожен громадянин-Пожежний номерНуль-один5. ІнсценуванняЗвучить музика. Вбігають хлопчаки – погані. - Чим би нам з тобою зайнятися?2-й поганий— Що б такого поганого зробити?1-й- О! Я, здається, вигадав! (дістає з кишені сірникову коробку). Давай-но ми з тобою вогнище розведемо!2-й— Ось чудово! Давай! (дістають сірники, намагаються запалити). З'являється ведучий.Ведучий:Ой, що це ви робите? (хлопчик від несподіванки кидає коробку)1-й— Що це ви кричите? Чи пожежа?Ведучий:Не з'явись я вчасно – пожежі не уникнути!2-й- Ой, ой, ой! Через якийсь маленький сірник?
Ведучий:А ви послухайте вірш
6. Дитина:Зростання сірника – невеликаНе дивіться, що малаМоже зробити багато зла.Міцно пам'ятаєте, друзі.Що з вогнем жартувати не можна!Сергійка будинку був один,Знайшов він десь сірники.Вирішив влаштувати він багаття,Та тільки погано вийшло>Вогнища у квартирі розпалювати?Та краще книгу почитатиІ мамі розповісти казку.
1-й- Ух, ти! А ми й не знали, що маленький сірник може бути великою хуліганкою.Ведучий:Адже причиною пожежі може стати не тільки сірник. Залишайтеся з нами та побачите та дізнаєтеся багато корисного та цікавого про заходи безпеки, про правила поведінки під час пожежі.Хлопчики:Гаразд вже, залишимося! Раптом знадобиться (сідають у зал).
(Вислуховуються відповіді учнів і вчитель підбиває підсумок)
- Якщо ви виявили пожежу в школі або відчули запах диму, негайно повідомте про це вчителю, що знаходиться поблизу.
А зараз давайте пограємосяЗмаганняВедучий:Я думаю, що нам час познайомитися з нашими командами «Вугілля» та «Вогник».
Я запрошую ці команди на сцену (у кожного учасника команд пришиті емблеми під назвою команди). А судитиме сьогоднішні команди журі, члени шкільного гуртка ЮІД. Для кожної команди велике багаття (макет з паперу). У міру виконання завдань ведучий забирає частину багаття. (вогнище згасає)
Команда «Вугілля»Девіз: «Легше, ніж пожежу гасити, Нам його попередити»
Девіз: «Міцно пам'ятайте, друзі, Що з вогнем жартувати не можна»
3. Гра «Якщо виникла пожежа»Робота в групах. Рішення ситуаційних задач.(діти під час коротких тестів вибирають правильну відповідь і піднімають відповідний сигнал: червоний, жовтий, зелений)1. Якщо трапиться пожежа у квартирі, в якій ти перебуваєш, твої перші дії:а) повідомлю про пожежу та постараюся залишити квартиру;б) почну гасити пожежу у квартирі;в) сховаюся в дальньому кутку і чекатиму.2. Якщо кімната почала наповнюватися густим їдким димом?а) відкрию вікно і двері;б) просуватися до виходу;в) закрию ніс і рот мокрою хусткою і просуватимуся до виходу, притискаючись до підлоги.
3. Що робити, якщо вогонь у квартирі ще маленький?а) оповістити сусідів і приступити до гасіння вогню;б) негайно приступити догасіння вогню, відключивши газ та електрику;в) відкрити в кімнаті вікна.4. Що ти робитимеш, якщо при приготуванні їжі на газовій плиті спалахнув жир на сковороді?а) залию сковороду водою;б) винесу її з кухні;в) вимкну газ, накрию сковороду кришкою.
5. Що ти робитимеш, якщо з телевізора пішов дим?а) висмикну вилку з мережі і накину на телевізор вологу ковдру;б) заллю телевізор водою;в) втечу в іншу кімнату.6. Що робити, якщо включену конфорку газової плити залило водою з киплячого чайника?а) провітрити кухню;б) запалити конфорку знову;в) вимкнути газ, провітрити кухню, протерти плиту.Ведучий:Чудово!Конкурс 4А зараз наступний конкурс. Хлопці, хто з вас хотів би стати пожежником. Як ви думаєте, чи кожна людина може стати пожежною? (Відповіді дітей)Ведучий:Робота пожежників дуже небезпечна і важка. Адже від їхніх дій часто залежить життя людей. Зараз подивимося, чи наші хлопці спритні, як швидко вони зможуть одягнути на себе пожежний костюм.2. Конкурс «Надягни костюм» (костюм на час свята наданий пожежною частиною). За сигналом тривоги учасники команди швидко надягатимуть цей костюм на капітанів, а потім його швидко потрібно зняти. Перший одягає штани, другий куртку, третій застібає гудзики на куртці, четвертий одягає каску. Потім знімають усі у зворотному порядку. Коли останню річ буде знято, капітан повертається до команди. Яка команда найшвидше виконає, та й перемагає. (За сигналом ведучого конкурс починається)Ведучий:Ну ось ви впоралися і з цим важким завданням
4 конкурс «Донеси воду, не розплескавши жодної краплі»Вода наКожен гравець команди повинен бігом донести кухоль з водою до макета будинку, не розплескавши ні краплі води, вилити її у відро». Виграє та команда, яка швидше набере велику кількість води у відро.
5. Гра «Якщо виникла пожежа».Гру починає вчитель. В руках у нього повітряна куля. Граючий повинен швидко сказати останнє слово віршованого рядка і передати кулю іншому учаснику. Якщо учасник відповів неправильно, то шар знову переходить до вчителя.Учитель. Ця куля в руках недарма. Раніше, якщо була пожежа, Вгору змивала сигнальна куля. Звал пожежників у бій із пожежею. Де з вогнем безтурботні люди, Там здійметься в небо куля, Там завжди загрожувати нам буде Учень.Зла пожежа. (Передача кулі)Учитель. Раз, два, три, чотири - У кого пожежа в...? Учень.Квартирі.Учитель. Дим стовпом здійнявся раптом. Хто не вимкнув...? Учень..Праска.
Вчитель. Червоний блиск побіг. Хто з сірниками …? Учень..Грав.
Вчитель. Стіл та шафа згоріли разом. Хто сушив білизну над ...? Учень..Газом.
Вчитель. Побігла пожежа у двір. Це хто там палив ...? Учень.Костер.
Вчитель. Полум'я стрибнуло в листя. Хто біля будинку палив ...? Учень.Траву.
Вчитель. Хто кидав у вогонь у своїй Незнайомі… Учень.Предмети.
Вчитель. Пам'ятай, кожен громадянин, Цей номер ... Учень.«01».
Вчитель. Дим побачив – не позіхай. І пожежників... Учень.Викликай.
Вчитель. Це всім має бути ясно, що жартувати з вогнем ... Учень.Небезпечно!
6. Гра з глядачамиГра «Це я, це я, це всі мої друзі»Я ставитиму питання, а ви , якщо згодні,повинні хором відповідати: "Це я, це я, це всі мої друзі", а якщо не згодні, мовчіть. Хто задерикуватий і веселий, Вірність правилам зберігаючи, Береже рідну школу, І квартиру від вогню?(Це я, це я, це всі мої друзі)Хто підпалив траву біля будинку, Підпалив непотрібне сміття, А згорів гараж знайомих І будівельний паркан?(Мовчать)Хто сусідній дітлахах Пояснює у дворі, Що гра з вогнем недарма Завершується пожежею?(Це я, це я, це всі мої друзі)Хто крадькома в куточку Палив свічку на горищі? Загорівся старий стіл, Тільки сам живий пішов.(Мовчать)Хто пожежним допомагає, Правила не порушує, Хто допомогти іншому радий? Хто приклад для всіх дітей?(Це я, це я, це всі мої друзі)— Я бачу, ви знаєте, що з вогнем жартувати небезпечно.
Підбиття підсумків.Ведучий:Хлопці, ви добре запам'ятали правила протипожежної безпеки та відповіли на всі питання, тому пожежа загашена. Звучить мелодія «Опера» Нагородження.