Малювання з натури натюрморту із геометричних тіл (куба, циліндра, конуса)

Розділи: МХК та ІЗО

Тип уроку: Комбінований урок конструктивного навчального малювання.

Мета уроку:

  • зобразити простим олівцем лінійний малюнок натюрморту;
  • сформувати в учнів конкретне уявлення про геометричне тіло;
  • розвивати творчі здібності та навички в роботі простим олівцем.

Завдання уроку:

  1. Розширити уявлення про лінійний малюнок та виразну особливість.
  2. Формувати вміння та навички володіння графічним матеріалом. Дати уявлення про лінію (нагадати).
  3. Удосконалювати знання про композиційне вирішення зображення.

  1. Розвивати вміння аналізувати форму предметів.
  2. Освоювати закони образотворчої грамоти.
  3. Формувати просторове мислення.

  1. Розвивати увагу, спостережливість та посидючість.

Матеріали до уроку:

Для вчителя: гіпсові геометричні тіла, олівець та комп'ютер з проектором, фільм «Малювання з натури натюрморту з геометричних тіл.» Для учнів: робочі зошити для термінів з образотворчого мистецтва, прості олівці, гумка, папір для малювання формату А4.

Оформлення дошки до уроку: Екран. Малюнки минулих років.

Завдання: Перегляд фрагментів фільму «Побудова з натури натюрморту з геометричних тіл».

ПЕРШИЙ УРОК

План уроку:

  1. Організаційна частина.
  2. Оголошення теми.
  3. Перегляд фрагментів фільму-уроку.
  4. Практична робота.
  5. Міні-виставка та короткий аналіз.
  6. Завдання додому.

Вітання. Перевірка готовності учнів до уроку. На столі – зошит у клітинку, формат А4, набір простихолівців, гумка. На дошці екран, малюнки минулих років.

Діти, подивіться на постановку. Ви бачите групу геометричних тіл. Яких?

малювання

Куб, конус та циліндр. До якого жанру можна віднести цю групу тіл? Натюрморт. А хто дасть визначення натюрморту? Натюрморт - це картина з так званої мертвої природи (квітів, фруктів, предметів побуту, гіпсових зліпків тощо) у певному поєднанні. Мовою речей він розповідає про найрізноманітніші сторони життя.

Переглянути фрагменти фільму.

Спробуйте виділити основні етапи побудови натюрморту та записати у робочий зошит.

На уроці потрібно вирішити такі завдання:

  • розташування композиції малюнка;
  • перспективна побудова кожної окремої геометричної форми;
  • правильна передача взаємного розташування просторі;
  • правильне зображення пропорцій геометричних тіл.

1-й етап. Рішення розташування аркуша вертикально чи горизонтально.

  • Починають малюнок групи геометричних тіл з узагальненого начерку всієї групи без виділення окремих предметів.
  • Спочатку короткими відрізками визначають кінцеві точки групи тіл по горизонталі та по вертикалі.
    малювання
  • Потім вони поєднуються у своєрідну геометричну фігуру, що окреслює основні межі всієї групи.
    натури
  • Перші засічки олівці (лінії) визначають і композиційне розташування малюнка всієї групи, і її просторове розташування, тобто лист для малювання розташовується горизонтально або вертикально.
  • 2-й етап. Промальовування лініями загальних розмірів та контурів кожного геометричного тіла.

    натури

  • Порівнювати об'ємні відносини одного тіла стосовно іншого, уточнюються пропорції тіл за висотою, шириною.
  • Визначити рівень горизонту (він на рівні очей) і рівень перспективного скорочення площини, де розташована зображувана група предметів. Звідси залежить просторові відносини між предметами, ступінь перспективного скорочення їх площин (підстав, бічних граней), кути розташування найближчих задніх граней.
  • Всі предмети зображуються, ніби вони прозорі або виготовлені з дроту. Для цього промальовуються і ті грані та ребра, які не видно в натурі. Перевіряємо нижню основу куба і нижню основу описаної навколо циліндра призми, щоб не було проникнення куба в циліндр.

    натюрморту

    • Вся будова ведеться тонкими лініями зі слабким натиском. Одночасно стираються допоміжні лінії, лінії побудови. Відокремлюємо лінією горизонтальну площину столу від вертикальної поверхні стіни.
      натюрморту
    • Слідкуйте за тим, щоб форми та розміри предметів, а також їх розташування відносно один одного були нанесені правильно. Особливу увагу приділіть овалам. Описуючи вигини, тримайте олівець далі від грифеля та проводьте ці лінії плавним рухом руки від зап'ястя. Намалюйте контури на конусі, якщо його побачите.

    Міні-виставка та короткий аналіз.

    Підніміть свої малюнки для демонстрації та покажіть їх мені.

    Складіть із трьох сірникових коробок натюрморт і зробіть лінійну замальовку. Коробки прозорі. Покажіть на малюнку невидимі ребра коробок.

    ДРУГИЙ УРОК

    Мета: Рішення в малюнку натюрморту світлотіні.

    Завдання:

    • Передати малюнку світлотіньові відносини, відповідні відносинам у натурі.
    • Звертати увагу на відблиск, світло, півтінь тінь, рефлекс, тінь, що падає.

    План уроку.

    • Організаційна частина.
    • Оголошення теми.
    • Переглянути фрагменти фільму.
    • Практична робота.
    • Виставка та оцінка робіт.

    Вітання. Перевірка готовності до уроку.

    Продовжуємо малювання з натури натюрморту із геометричних тіл.

    Переглянути фрагменти фільму.

    Намагайтеся запам'ятати порядок нанесення штрихування на малюнку. Звернути увагу на визначення: світло, півтінь, тінь, рефлекс, тінь, що падає.

    Тонова опрацювання малюнка починається з чіткого визначення та окреслення на зображеннях предметів меж власної тіні та падаючих тіней. При цьому спочатку створюються ділянки темного, потім середнього і світлого тону.

    • Створюємо світлі та сірі тони.
      натури

    Візьміть м'який олівець 3В та почніть додавати тон. Для цього широкими діагональними штрихами покриваються середнім (не дуже сильним) тоном затінені сторони куба, циліндра, конуса, незалежно від того, чи це власна тінь, чи падаюча.

    • Переходимо до темних тонів.
      натюрморту

    Натискаючи трохи сильніше на той же олівець, заштрихуйте праву грань куба та основу циліндра. Заштриховуємо тіні, що падають, від куба і циліндра на горизонтальній площині і далі навколо циліндра. Підсилюємо тон біля меж світла і тіні, а це на межі куба та підставі циліндра. Легко наносимо штрихування тіні, що падає, від куба на циліндрі за формою.

    • Потім заднім планом і посилюємо тіні.
      натури

    Проробляємо світлі та темні тони на конусі. Дуже добре видно як посилюється тінь до вершини та послаблюється до основи конуса. Штрихи наносити потрібно формою.

    • Працюємо над контрастним зіставленням, білого та темного.
      натюрморту

    У верхньому ближньому кутку кубапосилюємо тиск на олівець при штрихуванні тіньової грані. На ній добре видно рефлекс (віддзеркалення світла або кольору від сусіднього предмета) від освітленої поверхні циліндра світло відбивається в тіні грані куба. Таке ж відбиття від драпірування видно і в тіні основи циліндра.

    • Проробляємо штрихуванням фон навколо предметів.
      малювання

    Підсилюємо найтемніші місця в падаючих тінях з дотриманням контрастів та рефлексів. Не забуваймо, що на межі освітленої поверхні з власною тінню світло світлішає, а тінь темніє. Тінь висвітлюється, якщо поруч знаходиться освітлений предмет.

    • Уточнюємо тони.
      малювання
      Продовжуємо роботу над тлом і посилюємо власні та падаючі тіні. Визначаємо темні місця в натюрморті. М'яким олівцем 4В, поглиблюючи тон, показуємо їх.
    • Закінчуємо роботу над сірою поверхнею.
      натури

    Тіні, що відкидаються предметами на сіру горизонтальну площину, мало помітні, тому їх потрібно позначити легким штрихуванням. Ці тіні допоможуть прив'язати предмети до поверхні столу.

    1. Трохи висвітлимо тло над циліндром. Готовий малюнок.
      натури

    Виставка та оцінка робіт.