Навколишній - Конспект уроку з навколишнього світу

Урок 45 про блискавки, зміїв, собак і інше Мета: вчити правилам безпечної поведінки в природі, у спілкуванні з тваринами. Хід уроку I. Перевірка домашнього завдання. Вистава умовних знаків, намальованих вдома. – Подивіться ці знаки. Як ви вважаєте, що вони означають? – Які із знаків вам здаються найточнішими та найяскравішими? ІІ. Повідомлення теми уроку. – Сьогодні ми поговоримо про небезпеки, які можуть підстерігати нас у природі. III. Вивчення нового матеріалу. 1. Омоління х. – Відгадайте згадки: 1. Летить сова по синьому небу, Крила розпластала, сонечко застелила. (Хмара.) 2. Гучно стукає, голосно кричить, Що каже, нікому не зрозуміти, А мудрецям не впізнати. (Гром.) 3. Спочатку блиск, За блиском тріск, За тріском плескіт. (Блискавка, грім, дощ.) - Коли бувають ці природні явища? - Як ви думаєте, що небезпечніше - грім чи блискавка? - Блискавка і грім, ймовірно, були першими явищами природи, які лякали і зачаровували первісних людей. Коли вони спостерігали зигзаги блискавок і чули гуркіт грому, вони вважали, що це гнів богів, один із способів покарання людини. Що ж відбувається в небі? Блискавка - це величезна електрична іскра. За лічені секунди пролітає вона по небу кілька кілометрів. Відбувається справжнісінький вибух. Звук від нього ми називаємо громом. Величезна міць укладена в істрі, яку називають блискавкою. Від її удару спалахують будівлі та дерева, навіть вікові дуби розколюються навпіл! Гром - це звук від блискавки, що летить. Він убити не може. А ось блискавка – страшна! Гроза – небезпечне явище природи! – Що слід робити, якщо ви потрапили угрозу? Прочитайте про це на с. 23.

2. О р о с т е н я х і г р і б а х. Безсіда. – Розгляньте малюнки із зображенням грибів (с. 24). Прочитайте їх назви. Це їстівні чи неїстівні гриби? – Як називається цей гриб: Що за красень на біленькій ніжці, Він у червоненькому капелюшку, На капелюшку горошки? (Мухомор.) - Чим відрізняються мухомори? У нього непоказний вигляд, Воланчик на ніжці його не прикрасить, Ти не чіпай цей гриб, Майся – він дуже отруйний, Дивись не бери гриби з галявини, Адже називаються вони ... (Поганки.) - На який гриб схожа бліда поганка? Ці дружні хлопці На пеньку ростуть у лісі, Називають їх ... (Опята.) - Визначте відмінність ложноопенка і опенька їстівного. - Розгляньте отруйні рослини. Які вам знайомі? – Прочитайте текст на с. 24–25. 3. ЗАПИСНИХ ЖИТТЯХ. Беседа. – Лісові подорожі сповнені небезпек. Окрім отруйних грибів і рослин, яких небезпечних комах можна зустріти в лісі? – Цих комах називають «жалящими». Чому? - До комах, що шкодять, можна віднести (вивішуються картинки) бджолу, осу, джмеля, шершня. Зазвичай ці комахи просто так не нападають на людину. Вони шкодують для самозахисту. – Як захистити себе від укусів комах? 1) Не наближатися до бджолиних вуликів. Поблизу них не робити різких рухів. 2) Не розоряти гнізд ос. 3) Якщо комаха залетіла в кімнату, не ганятися за нею. Відкрити ширше вікно і почекати, коли комаха відлетить. 4) Оси часто забираються в мед, варення, фрукти. Будьте обережні, коли їсте або п'єте солодке. - При укусі комахи треба в першу чергу видалити жало, ранку промити марганцівкою, на місце укусу покласти що-небудь холодне. - Кому присвячена наступна загадка?

Лежить мотузка, Шипить шахрай. Брати небезпечно - Укусить. Зрозуміло? (Змія.) – Де зустрічаються ці тварини? – Розкажіть, що ви знаєте про зміїв. – Прочитайте текст (стор. 26) про зміїв. - Як уникнути укусу змії? 4. Д о м а ш ні х ж і в від н их. – Чи домашні тварини становлять небезпеку? – Домашні тварини (кішки та собаки), від яких не очікуєш ніякої небезпеки, можуть завдати серйозної шкоди здоров'ю. Бажання будь-якої дитини, коли він бачить собаку, погладити її. Але це завжди безпечно. - Що робити, якщо на вас напав собака? IV. Підсумок уроку. - Що корисного ви дізналися на уроці? Домашнє завдання: прочитати текст (с. 23–28); виконати завдання 3 (с. 28).