Пісок та глина

юлія запрягаєва«Пісок і глина — наші помічники». Конспект заняття з експериментування у старшій групі.

Тема:Пісок та глина - наші помічники.

Цілі: 1. Дати уявлення про властивості піску таглини.

2. Формувати вміння робити найпростіші умовиводи, доводити свою правоту; поняття про те, щопісок і глина корисні копалини.

3. Виховувати допитливість.

4. активізація словника: сипкий, тверда.

Матеріал:пісок і глина, стеки, зошитові листи,пісочний годинник, паперові трубочки, олівці, лупи, баночка, гумова трубочка, ілюстрація "пустеля"

Хід заняття:

Вихованець: ми прийшли до лабораторії, де на нас чекають нові та цікаві відкриття. Проходьте сідайте за столи.(лунає сумний голос)

Лісовичок: А про мене ви забули? А я поспішав до вас.

вихователь: Хлопці хто це може бути(відповіді дітей)

Лісовичок: Та це ядідок - лісовичок. Я давно спостерігаю за вами, як ви займаєтеся цікаво, як багато відкриттів ви робите. Ішов я до вас у гості та знайшов 2 мішечки, а що в них не знаю.Допоможіть мені розібратися.

Вихованець: Хлопці,допоможемо старичку - лісовичку ? Давай лісовичок свої мішечки. Діти, подивіться, що це? Як ви думаєте(відповіді дітей)Молодці! Сідай лісовичок з нами поруч, а хлопці тобі розкажуть, що таке пісок і глина.

Діти, що можна робити з піском?(відповіді дітей)

Давайте перевіримо, чи це так.

Візьмітьпісок в руки і обережно насипайте його на папір. Легкосипетьсяпісок ? Що можна сказати пропісок ? який він?(він сипкий)

А тепер візьмітьглину і спробуйте насипати її на папір.

Що робити?(насипатипісок )

Як ви вважаєте, чи можепісок допомогти нам визначити скільки часу минуло?(відповіді дітей)

що в мене в руках, хто знає(пісочний годинник )Колипісок з однієї ємності пересипається в іншу, пройде 1 хвилина.(Демонструю)

А в цьому годинникупісок пересипається за 5 хвилин.

Як ви вважаєте, чи можна зробитиглиняний годинник ? Чому не можна?

Давайте зробимо висновок:ПІСОК СИПУЧИЙ, АГЛИНА НІ.

Лісовичок ти запам'ятав ці властивості піску і глини.

Лісовичок: Як цікаво! Які молодці хлопці!

Вихованець: Хлопці, продовжимонаші відкриття.

Візьміть паличку і спробуйте встромити її в склянку з піском. Що сталося? Чому? (Паличка піщинки легко розштовхує, тому що вони не тримаються один за одного)

А тепер теж саме зробимо з глиною . Що станеться, як ви думаєте(глина тверда, паличка в неї не встромити, важко)Давайте виконаємо модель піску іглини. (Діти встають. 1група дітей-пісок встають з відстанню між один одним; 2група - глина,діти встають щільно один до одного)

Зробимо висновок: повторимо його длястаричка - лісовичка. Запам'ятав. Дивись уважно та слухай.

А тепер візьмемо паперові трубочки, вкладіть в них олівці, засипайте піском так, щоб кінці трубочки виступали назовні. Ось так.(показ вихователя)

Як ви думаєте, що станеться з паперовою трубочкою, якщо ми витягнемо олівець (відповіді)дітей)

А ти, лісовичку як думаєш?

Давайте перевіримо, хто ж має рацію. Вона пом'ялася? Чому не пом'ялася.Висновок: Пісчинки утворюють запобіжні склепіння. Ось чому комахи, що потрапили впісок, вибираються цілими і неушкодженими.

(Показ ілюстрації "Пустеля")

Подивіться хлопці на ілюстрацію. Що на ній зображено? Що ви знаєте про пустелю(РОЗПОВІДІ ДІТЕЙ)

У пустелі не буває зими, там дуже спекотно. Мало води, майже нема рослинності. Комахи, щоб урятуватися від спеки, зариваються глибоко в пісок, а коли настає ніч виповзають. Коли в нас піднімається вітер, починається завірюха або хуртовина. А у пустелі вітер піднімає велику кількість піску і починається піщана буря.(Словарна робота)Хочете влаштувати піщану бурю в трилітровій банці?

Банку потрібно покласти на бік, всередину насипати пісок і глину, закрити кришкою, в яку вставлена ​​гумова трубочка. Через неї з силою вдаємо в банку повітря. Усередині створюється вітер.

Що відбувається з піщинками? Чому?

А зі шматочкамиглини ? Чому?

ВИСНОВОК: піщинки маленькі, легені не прилипають один до одного, тому легко здуваються. А шматочки глини здуваються важче, бо вони важкі.

Лісовичок: Хлопці, щось я не запам'ятав, чому при сильному вітрі незручно грати з піском. Що можна зробити з піском, щоб можна було грати з ним за сильного вітру?(Змочити водою)

Перевіряємо прохідність води через глину і пісок.

ВИСНОВОК:глина воду не пропускає, апісок пропускає, при цьому він стає важким і ліпиться.

Давайте побудуємо модель піску іглини в сирому стані.(Обидвігрупи дітей стають щільно один до одногодругові)

ПІДСУМОКЗаняття Давайте повторимо всі властивості піску таглини.

Конспект безпосередньо-освітньої діяльності з освітньої галузі «Пізнання», для дітей середньої групи Конспект безпосередньо-освітньої діяльності з освітньої галузі «Пізнання» у групі загальнорозвиваючої спрямованості.

глини
Бджола Майя Наші діти, молодці Люблять попрацювати. На занятті легко можна переконатися. Взяли до рук ми пісок, Насіння кавуна Стружку, "носики", горох І.