План уроку Тема
Методична розробка уроку
«Різноманітність кубанських рушників наприкінці 19 початку 20 століття. Візерунки на рушниках». Виконала:Клюєва Л. П.
ЗОШ № 84 м. КраснодараПлан уроку
Тема:«Різноманітність кубанських рушників наприкінці 19 початку 20 століття. Візерунки на рушниках».
Мета:
- Розвиток інтересу до народної творчості Кубанського козацтва;
- Прищеплення дослідницьких навичок у роботі з вишивання;
- Закріплення навичок обробки виробів вишивкою.
Матеріальне забезпечення:
- Зразки старовинних предметів побуту з кубанською вишивкою;
- Колекція візерунків кубанської вишивки;
- Схеми та малюнки вишивки;
- Тканина та нитки для вишивання;
- Інструменти та приладдя для вишивання.
Тип уроку:комбінований.
Форма уроку:фронтальна.
Методи:опитування, розповідь, пояснення, демонстрація візерунків, інструктаж, вправа, самоконтроль.
- Організаційний момент (Перевірка наявності учнів та їх готовність до уроку).
- Викладення нового матеріалу. Оголосити тему, ціль уроку.
- Розмаїття кубанських рушників: утирач, дзеркальний, боженик.
- Весільні обряди.
- Візерунки на рушниках (рослинний, зооморфний, геометричний).
Пояснення вчителем теоретичного матеріалу супроводжується різними демонстраціями:
Фото № 2
Фото № 3
- Показ ілюстрацій рушників з різними орнаментами
Фото № 2
Фото № 3
Вступна бесіда
Краснодарський край – через свій історичний розвиток є унікальним регіоном, де протягом більш ніж двохсотрічного періоду традиційно-побутова культура кубанських козаків розвивалася на основі південноукраїнської та української традицій. Тут на Кубані народжувалась нова регіональна історико-культурна традиція, що включала найбільш раціональні елементи культури місцевих народностей. Понад 120 національностей мешкають у Краснодарському краї. Глибоке історичне коріння, багатовікові традиції поваги до інших культур сприяли розвитку народної творчості. Народна художня вишивка – яскраве та неповторне явище кубанської культури.
Споконвіку славилася наша земля мистецтвом майстринь-рукоробниць.
Основними джерелами історичного матеріалу є колекції Краснодарського державного історико-археологічного музею-заповідника ім. Феліцина, місцевих районних музеїв (м. Тихорецька, Слов'янська - на - Кубані, Новоросійська, Єйська, Тимашевська та інших міст краю).
Зразки старовинної вишивки є невичерпним джерелом для розвитку сучасної декоративно-ужиткової творчості. Святковий одяг, скатертини, рушники – все було прикрашене вишивкою. З 8 – 9 років до рукоділля долучалися дівчатка, які під наглядом матері осягали секрети жіночої майстерності, готували придане.
Життєвий цикл кожної сім'ї відрізнявся сімейними святами та обрядами. Сім'ї на Кубані були більшими, діти рано долучалися до праці.
Існували обряди та звичаї у козаків, пов'язані з народно-ужитковим мистецтвом. Зазвичай у будинку було близько 30 вишитих рушників, частина з них входила в посаг нареченої і готувалася дівчиною дозаміжжя.
Святкові рушники вишивали на Різдво, Великдень та Трійцю. Кожна господиня прикрашала вишиті предмети побуту свій будинок: на вікнах – вишиті фіранки, на іконах – боженики, стіни та фотографії прикрашала рушниками.
На Кубані вишивкою прикрашали одяг, рушники, настільники, серветки.
Фото № 2
Одне з перших місць по побуту займали вишиті та ткані
рушники – рушники.Ще в давнину рушник («побожник», «убрус») відігравав особливу роль, займав велике місце у весільному ритуалі.
За своїми функціями у системі ритуалів рушники поділялися на «утирач», «кількові», «божники», «дзеркальні», «церковні», «хрестові».
Рушники чисто утилітарного призначення«Утирач»- для витирання рук та повсякденного користування – майже не прикрашалися. Лише іноді на кінцях розташовувалися кілька без візерункових смужок, зазвичай, червоного кольору.
«Кількові» або «Крючкові»рушники отримали свою назву від звичаю прикрашати ними кімнату на всі свята, розвішуючи на вбиті в стінки цвяхи – «гачки». Кілька рушників входило в повсякденне оздоблення кімнати, вони обрамляли картини, фотографії, що висяли на стінах.
Багато орнаментовані «побожники» вішалися над божницею – над іконами.
Фото № 2
У вишивці орнамент є головним засобом вираження. Орнамент вишивки часто поділяють такі види: геометричні, рослинні, зооморфні. Орнамент – це візерунок, побудований на ритмічному чергуванні та організованому розташуванні елементів.
Геометричний орнаментстворюється за допомогою закономірного повторення якогось абстрактного (лінійного) мотиву.
Фото № 2
Рослинний орнамент– це впорядкованеритмічне зображення якогось рослинного мотиву.
Фото № 2
Зооморфним орнаментомназивається орнамент, до композиції якого входить хоча б один ряд чітко виражених тварин, птахів, комах.
Фото № 2
Практична робота.
Мета:Відпрацювати та закріпити вміння та навички з вишивки в техніці «хрест» на основі регіонального компонента.
Тип уроку:урок-вправа.
Інструменти та приладдя:голки для вишивки хрестом, п'яльці, ножиці, нитки муліне, тканина канва, схеми та малюнки вишивок.
- Вступний інструктаж, що включає пояснення учням завдання (Що робити?).
- Інструктаж з техніки безпеки та за послідовністю виконання робіт (Як робити?).
- Показ та пояснення прийомів виконання (Чому так робити?).
- Вказівки щодо самоконтролю (Що, коли і як контролювати).
- Розподіл завдань між учнями.
- Виконання учнями отриманого завдання.
На попередньому занятті було проведено екскурсію до міського краєзнавчого музею з метою ознайомлення учнів з народними традиціями та побутом кубанських станиць, а також для накопичення спостережень необхідних для оволодіння новими знаннями з старовинної кубанської вишивки.
Вчитель для практичноїроботи роздає учням схеми та малюнки візерунків, перемальовані з реальних старовинних виробів.
- Цільовий обхід вчителя. Обходячи робочі місця учнів, вчитель надає допомогу окремим учням та контролює правильність прийомів виконання вишивки та дотримання правил техніки безпеки.
- Самоконтроль. Перевірити правильність виконання вишивки за інструкційними картками та картками самоконтролю.
- Підбиття підсумків. Вказати помилки учнів, продемонструвати правильні прийоми роботи, дати вказівки та роз'яснити, оголосити оцінки.
Домашнє завдання – продовження розпочатої роботи, збирання матеріалу для складання альбому «Розмаїття кубанських рушників».
Прибирання робочих місць, інструменту та виробів.