План-конспект уроку на тему Конспект уроку літератури у 6 класі з повісті на - quot; Метель -

Розробка конспекту уроку літератури у 6 класі.

Вкладення Розмір
nesterenko_l.d.-_konspekt_zanyatiya.doc83 КБ

Тема уроку: Роль стихії у долі героїв повісті А.С.Пушкіна «Завірюха».

Тип уроку: інтегрований

Форма уроку: фронтальна, індивідуальна.

Дидактична мета уроку: роль стихії у долі головних героїв повісті О.С. Пушкіна «Завірюха».

Освітня: створити умови для сприйняття учнями цілісної картини світу;

- сприяти створенню пошуково-творчої атмосфери на уроці;

- вчити учнів аналізувати, порівнювати, зіставляти, співпереживати;

- вчити слухати та чути музику, бачити зв'язок музичних ілюстрацій

та літературних епізодів.

Розвиваюча: підтримувати прагнення учнів висловлювати свої судження, думки;

  • -Сприяти розуміння суті літературного та музичного твору через внутрішній світ героїв, їх почуття, переживання, хвилювання.

Виховна: сприятиме формуванню активної моральної позиції.

Тривалість навчального заняття: 40 хвилин.

Використання педагогічних технологій:

Технологія проблемного діалогу, з використанням елементів технології критичного мислення, здоров'язберігаюча, ІКТ,

Обладнання: текст повісті А.С.Пушкіна «Завірюха»; картки із завданнями для учнів; демонстраційна комп'ютерна техніка з презентацією, музика, малюнки учнів.

Метапредмет: стихія, доля, доля.

Організаційний момент. .1.Визначення теми та мети уроку. Вступне слово вчителя.

- Сьогодні урок почнемо зпрослуховування вальсу Григорія Свиридова.

-Про що це музичний твір? Що зображує музика?

(Про зиму, про хуртовини, про завірюху)

-А чому я обрала саме цю музичну композицію? Як вона пов'язана із нашим уроком?

(Вдома читали повість А.С.Пушкіна «Завірюха», в якій є опис зими, хуртовини). – У чому роль хуртовини у повісті?

- Як ви думаєте, яку тему ми вивчатимемо сьогодні на уроці?

– Як звучить тема нашого уроку? Яку мету мають виконати?

Мета уроку: з'ясувати, у чому полягає доленосне значення хуртовини у житті головних героїв повісті О.С. Пушкіна «Завірюха».

- Які завдання ми маємо виконати на уроці?( Учні визначають завдання).

2.Вивчення нового матеріалу (осмислення)

Вибудовування асоціативного ряду:

-Запишіть слово хуртовина. Заплющте очі, уявіть це явище. Запишіть слова, пов'язані зі словом хуртовина та вашими відчуттями. Зачитайте їх.

У словнику С.І.Ожегова дається тлумачення слову хуртовина:

«Завірюха» - це сильний вітер зі снігом. Що таке стихія, і чи вона здатна вплинути на долі людей?

- Які явища природи можна зарахувати до стихій?

- Як розумієте значення слова доля, доля?

-Сьогодні на уроці ми маємо глибше розкрити значення цих слів.

Робота із епіграфом.

- Що називається епіграфом і яке його завдання?

- Прочитайте його та назвіть твір, з якого взято рядки, що стали епіграфом до повісті «Завірюха» (Балада Жуковського «Світлана»).

- Виділити головні слова, що несуть основне навантаження. ( Божий храм , хуртовина , чорний брехень, віщий стогін ) У чому значення цих слів?трагічних подій).

-Яку основну думку, на вашу думку, висловлює епіграф? (Епіграф віщує сумні, навіть трагічні події, пов'язані з хуртовиною, що почалася раптом.

Раптом у цьому слові полягає велике значення: багато в житті починається раптово, випадково. А випадок схожий на долю, рік, провидіння. На це нас націлює епіграф.

Розмова за текстом повісті.

-Назвіть головних героїв повісті. Що трапляється із героями?

Поговоримо про роль хуртовини у повісті. Відповімо на проблемне запитання: Чому повість названа «Завірюха»? Яке значення цього у долі героїв?

Виведення учнів, вчителі.

-Метель можна вважати повноправним героєм. Повість названа «Завірюха», тому що завірюха є та сила, що змінила життя героїв повісті.

Завірюха грає роль долі, випадку, від якого, на думку Пушкіна, може залежати життя людини. Завірюха замітає життєву дорогу, людина не бачить перед собою ясного шляху, не знає, що на нього чекає.

4.Перевірка домашнього завдання. Пошук художньо-образотворчих засобів.

- Вдома ви мали знайти опис хуртовини у сприйнятті героїв повісті, виписати художньо-образотворчі засоби, підготувати читання епізоду та відповісти на запитання: як опис хуртовини пов'язаний із душевним станом та характером героїв? (Учні зачитують епізоди, називають мистецькі засоби).

Завірюха у сприйнятті Маші. Читання напам'ять уривка.

- Як можна охарактеризувати стан Марії Гаврилівни?

- Чому виникла хуртовина в її душі?

(Маша страждає від усвідомлення своєї злочинності, боїться майбутнього).

-Яка роль хуртовини в долі Маші?(Хуртовина намагається зупинити від необдуманого кроку, лякає героїню. (Слайд). Робота з ілюстрацією.

Читання прози напам'ять.Сприйняття хуртовини Володимиром.

- Що сталося із Володимиром?

- Як герой поводиться під час хуртовини?

- Як Пушкін передав у тексті хвилювання?

- Словами якоїсь частини мови насичений текст (дієсловами). Яка роль дієслів у тексті?

(Дієслова передають дію Володимира під час хуртовини та дії хуртовини. Це потрібно для динамічності, стрімкості оповідання; тримає читача у напрузі — через дієслова показано боротьбу Володимира та хуртовини).

- Стан героя зафіксований не тільки в активному опорі, а й у болісному відліку часу: «в одну хвилину», «похвилинно», «здавалося минуло більше півгодини», «ще близько 10 хвилин».

-Навіщо так часто використовується повторення слів, згадка про час?

(Герой поспішає, не встигає, а, отже, переживає, турбується. Так передається почуття тривоги і хвилювання читачеві — посилюється занепокоєння).

- Емоційний стан героя нам підкаже музична п'єса Прослуховування музичної п'єси Г. Свиридова “Трійка”

Мета слухання: порівняйте вираз стану Володимира словами Пушкіна і музикою Свиридова і дайте відповідь питанням: «Які почуття зближують їх?»

- Які відчуття виникли у вас зараз? (кружіння, повторення чогось).

-Чи помітили ви спільне у вальсі «Трійка» та діях Володимира?

(У вальсі музика то посилюється, то переривається, потім стає легкою, спокійною, то більш насиченою; дії Володимира теж повторюються, переживання то посилюються, то заспокоюються, то герой впадає у відчай, як людина, засуджена до смерті).

- Як Бурмін сприймає стихію?

- Як опис хуртовини пов'язаний із душевним станом, характером Бурміна? Узагальнення учителем.

- Інше сприйняття хуртовини у Бурміна. Емоційнийрівень: через слова «жахлива», «не вгамовувалась» і, здається, що на першому місці вольові зусилля героя, але щось таємниче і незрозуміле змушує Бурміна робити нелогічні вчинки.

Читання напам'ять вірша А.С.Пушкіна «Біси» (підготовлені учні).

- Чому людина безпорадна перед природою, підкаже вам вірш А.С.Пушкіна «Біси». Порівняльний аналіз.

– Ваші відчуття після прослуховування вірша?

- Який настрій ліричного героя?

-У чому відмінність в описі стихії у цьому вірші від епізодів з повісті? (Не просто динамічність, уособлення, але зображена зла сила, цілком одухотворена; створюється рух навколо мандрівника, що обертається. Це невидима сила, з якою людина не може впоратися).

6. Робота з роздавальним матеріалом. Завдання 1.

Співвіднесіть роль хуртовини у долі героїв з ім'ям самого героя (вкажіть стрілкою).

Маша штовхає, спрямовує, наче невідома сила.

Володимир Начебто попереджає, зупиняє.

Бурмін Збиває зі шляху, заплутує, змушує сильно переживати.

- Роль хуртовини для кожного з героїв? Самоперевірка у парах.

- Таким чином, ми довели справедливість твердження, що хуртовина відіграє роль випадку, від якого залежить доля героя.

7. Робота з виставкою дитячих малюнків.

Вдома готували малюнки до повісті: «Як ви сприймаєте хуртовину, героїв?»-Яке почуття справила на вас стихія?

(На малюнках зобразили хуртовину, як страшну і сильну стихію, що раптом вибухнула, героїв, що потрапили в хуртовину. Ми переживали за долю героїв, тому такі холодні, сірі фарби вибрали для малюнків).

- Таким чином, і через музику, через ваше сприйняття, і через слова,

який показана хуртовина вповісті? (завірюха показана як реальна сила, що заважає здійсненню планів Володимира).

- Які асоціації з хуртовиною пов'язані? (холод, буран, тремтіння, сильний вітер).

-Чому так по-різному склалася доля героїв? Чому в одного доля забирає щастя, улюблене і навіть життя, а іншому віддає все?

– З'ясуємо, як доля розпорядилася долями героїв пушкінської «Завірюхи». - Чи тільки про хуртовину говориться в повісті? Про що ця повість? ( Про кохання, про долю, про шанування старших).

.-Що сталося з героями з настанням зими? За що покарано молодих героїв? Чому Машу названо молодою злочинницею?

- Пушкін стверджує, що без благословення батька і матері не можна робити такий важливий крок, як одруження. За такий вчинок доля карає Машу та Володимира. Маша названа злочинницею саме тому, що порушила закон християнський, моральний, який проголошує шанування батьків.

- Злочин моральний люди судити не можуть, тому в ролі судді виступає життя, доля у вигляді хуртовини.

-Як доля, хуртовина зіграла злий рок над Володимиром?

А над Машею? (доля карає низкою випробувань, які випадають її життя. Якими випробуваннями? (заміж вийшла за незнайомця, смерть Володимира, батька, неможливість вийти заміж, чесне визнання Бурміна).

- Яку провину вчинив Бурмін? Але герої розкаялися.

-Що отримали за каяття від долі? (Прощення).

-За що прощає доля Бурміна та Машу? Який важливий життєвий урок отримав Бурмін зі своєї злочинної прокази? (Маша прощена за вірне кохання, страждання. Бурмін за те, що розкаявся).

-Зазначимо, герої оступилися, але вони каяються, а за каяття отримують прощення у долі.

Ми розуміємо, що зовсім не випадково зустрілися та полюбилиодин одного обвінчані колись Марія Гаврилівна та Бурмін. Господь помилував їх.

. Послухаємо заключну мелодію Г. Свиридова “Зимова дорога”. Що змінилося характері музики і чому? (Змінилася доля героїв, і музика стала спокійнішою).

- Таким чином, мотив покарання та прощення зводиться до ідеї твору.-(Покарання та прощення - справедлива відплата). Повернемося до теми, проблемного питання уроку: Яка роль стихії у долі людини? (Стихія може змінити плани у житті, змінити долю)

Робота з роздавальним матеріалом.

-Підіб'ємо підсумок, виконавши завдання 2.. Вкажіть номери пропозицій так, щоб у вас вийшов логічний висновок до теми уроку.

3. Завірюха покарала героїв за їхню легковажність, змусила пройти через страждання.

4. Завірюха нагородила героїв за всі переживання, які припали на їхню частку.

1..Метель.зіграла головну роль у долі героїв.

2.. Завірюха, ніби розкидала героїв у різні боки, змусила їх страждати.

5. Завірюха – доля повернула героїв до справжнього, реального життя.

- Повернемося до проблемного питання уроку:

-Яку роль відіграла стихія в образі хуртовини у долі героїв?

Висновок: хуртовина розпорядилася життям героїв, покарала їх за легковажність, змусила пройти через страждання, але все-таки винагородила за всі переживання, які припали на їхню частку, повернула героїв до реального життя, де, можливо, на них чекає любов і щастя.

Підбиття підсумків. Рефлексія 1. Що нового ми дізналися на сьогоднішньому уроці? Залучити до участі хлопців, які менш проявили себе на уроці.

9. Скласти синквейн до теми «Роль хуртовини у повісті»

Попереджає, штовхає, плутає,

Карає та прощає, повертає до життя.

Узагальнення вчителем: все вже позаду, подружжя знайшлиодин одного, хуртовина затихла в їхньому серці. Герої повісті гідно прийняли те, що сталося з ними. І доля знову пожартувала, але по-доброму. Вона звела випадкового подружжя, дала їм можливість дізнатися і покохати одне одного.

3. Виставлення оцінок учителем.

8. Домашнє завдання: написати твір на тему: «Яка подальша доля героїв повісті А.С.Пушкіна «Завірюха»

За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Даний матеріал є конспект уроку в 6 класі на тему "Розваги".

Наразі сторінки масових видань, телеекрани заполонили статті та ролики, які відверто працюють на порушення нижчих фізіологічних потреб. Все частіше ми чуємо про найдикіші насильства і злочин.

Наразі сторінки масових видань, телеекрани заполонили статті та ролики, які відверто працюють на порушення нижчих фізіологічних потреб. Все частіше ми чуємо про найдикіші насильства і злочин.

У цій роботі відбивається коротка історія створення твору. Зіставлення екранізації та тексту прологу. Даються нові терміни з теорії літератури, а також повторення теми "Казки". Під час роботи.

Розробка конспекту уроку літератури у 7 класі по повісті "Тарас Бульба" Н.В.Гоголя.

Презентація супроводжує конспект заняття з літератури по повісті Пушкіна "Завірюха".

Заключний урок з роману М.Ю. Лермонтова "Герой нашого часу".