План-конспект з декоративно-ужиткового мистецтва Композиція у вишивці

Розділи: МХК та ІЗО

Вигляд занять:

Тема уроку:

Композиція у вишивці. Складання візерунка у квадраті.

Тема вивчається протягом двох одногодинних уроків.

Мета уроку:

  • Ознайомити учнів з народним декоративно-ужитковим мистецтвом та основними законами композиції.
  • Розвивати творчі здібності учнів у композиції.
  • Виховувати любов та інтерес до історичного минулого свого народу.

Устаткування уроку:

Для вчителя.Репродукція зразків декоративно-ужиткового мистецтва. Зразки народної творчості: колекція рушників, вироби народного одягу, набір посуду з хохломським розписом. Таблиці з візерунками візерунки. Класна дошка, де намічені композиційні схеми, крейда.

Для учнів.Папір формату А4, олівці, лінійка, пензлі, акварельні фарби, гуашові білила. На столах учнів – вишиті рушники.

Використання класної дошки:

З правого боку два аркуші-планшети з візерунком у квадраті. Ліва половина залишається вільною для використання під час викладу навчального матеріалу.

ХІД УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

– Сьогодні розмова у нас з вами піде про композицію у вишивці. Ви дізнаєтеся про орнамент та використання його для прикраси предметів побуту за старих часів. Декоративні візерунки прикрашають багато предметів. Красива річ тішить нас, нею приємно користуватися. Удома у вас теж багато красивих речей: витончено розписаний чайний сервіз, візерунчасті драпірування, вишиті подушки, керамічний посуд… Спробуємо й самі прикрасити їх.

За старих часів не кожен міг купитигарна річ, особливо в селах, далеко від великих міст. Люди самі робили необхідні предмети – дерев'яні ложки, страви, ковші для води та інші речі – і їх прикрашали.(Розглядаютьсяці предмети.)Такі речі збереглися і до нашого часу; багато хто з них виконано з великим мистецтвом. Тепер ці речі зберігаються у музеях. Імен та прізвищ умільців ми не знаємо, а їхнє мистецтво називаємо народним мистецтвом.

Твори народних майстрів нас захоплюють гарним поєднанням фарб, дивовижним малюнком рослин, птахів та тварин. Подивіться, як розписано страву: тут і квіти, і дивовижні птахи, і тонкі, витончені гілки рослин. І як це все гарно переплітається у візерунку!(Розглядаються таблиця “Хохломський розпис” та справжні вироби.)Яке дивовижне поєднання фарб!

Як же цей народний майстер зміг створити такий чудовий візерунок?

Хто йому міг підказати, як треба робити?

Підказала йому природа, все це він бачив у лісі, саду. Подивіться уважно на цю гілочку.(Розглядається візерунок - гілка горобини.)Подивіться уважніше, як розташовані ці кружечки, на форму листя. Адже це горобина. Тільки малюнок трохи змінено, він спрощений. Поєднання фарб запозичене у природи, це вона підказала їх.

“Без вишивки в будинку не обійтися. Вона і нагородить, і помилує, і від хвороб зцілить…”– так казали бабусі-рукоділки за старих часів.

Розглянемо уважно рушники на столах. Зверніть увагу, де розташований візерунок, яким кольором користувалася майстриня, що зображала.(Учні розглядають рушники, серед яких є старовинні. Вчитель слухає двох чи трьох учнів.)

Кожен елемент візерунка про щось говорить, оберігає, допомагає, поєднуючи світземлі та неба. Дівчата собі за старих часів у посаг розшивали до 100 рушників. Рушники дарували, розвішували в червоному кутку хати, їм молилися, наче іконам.

Річ без вишивки до будинку не входила. Нею судили про працьовитість та майстерність господині будинку. Лише вишиті речі мали магічну властивість оберігати будинок та господарів від біди. Розшиті рушники розвішували на вікна та двері, щоб ні біда, ні хвороби у хату не потрапили, візерунки на скатертині захищали стіл та їжу на столі. Розшивали та одяг.

Якщо в селі траплявся мор або падіння худоби, вірним порятунком був "буденний" рушник, який вишивали всім селом, усім світом, в один день або в одну ніч, в надії, що воно позбавить їх від загального лиха.

Ось про що може розповісти рушник з бабусиного короба і ще багато про що - сумний і веселий. Якщо ви навчитеся розуміти візерунки на рушниках, навчитеся самі їх розшивати та розписувати, то дізнаєтесь багато чудових легенд, і не лише їх. Ви дізнаєтеся, як жили раніше люди, що їм допомагало лихо розвести, радість у будинок принести.

Давайте і ми вчитися радість дарувати. Адже око радіє і душа відпочиває, коли дивишся на таку красу.

2. Основна частина уроку

1) Пояснення - розповідь вчителя.

Перш ніж приступити до виконання якогось виробу, необхідно продумати його в цілому, визначити форму, розташування візерунка, його характер і колір. Таке художнє рішення декоративного твору входить у загальне поняття композиція.

У перекладі з латинського“композиція” означає складання, з'єднання в одне ціле окремих частин у певному, строгому порядку. Взяті разом ці частини повинні створювати певну форму. У правильно побудованій композиції все пов'язано, прибрати якусь деталь неможливо без шкодидля цілого, оскільки краса і цілісність малюнка загубляться, і композиція втратить свою гармонію.

У композиції є головне та другорядне, підпорядковане. Головне – це те, що насамперед має привертати увагу, укладати у собі ідею, задум цього мотиву. Головна деталь візерунка має бути логічно пов'язана та врівноважена з другорядними деталями. Головне не завжди може бути розташоване у центрі композиції. Його можна виділити за допомогою кольору, контрастного по відношенню до другорядних деталей візерунка, або за рахунок його величини, форми і т.д.

Композиція буває об'ємною та площинною. Вишивка відноситься до площинної композиції. Побудова композиції – творчий процес, процес створення твори мистецтва від початку остаточно, з його задуму до завершення. Починаючи вишивку, необхідно пам'ятати, що вона відноситься до прикладного мистецтва, будь-який вишитий виріб, чи то скатертина, блузка чи панно, є не тільки твором мистецтва, а й предметом побуту. Так, розміри та форма скатертини, її колір, структура тканини та візерунок вишивки на ній залежатимуть від розмірів та форми столу, для якого вона призначена, а також від того, з якого матеріалу зроблено цей стіл, якого він кольору. Скатертина буде частиною інтер'єру, тому вона повинна гармонійно поєднуватися з іншими предметами, що знаходяться в приміщенні, для якого вона призначена.

Щоб навчитися правильно будувати композицію у вишивці, необхідно познайомитись із деякими основними поняттями чи засобами композиції. До них належать ритм, раппорт, симетрія та інших. Усі перелічені поняття, своєю чергою, пов'язані з поняттям “орнамент”.

"Орнамент" у перекладі з латинського означає прикрасу. За старих часів орнаментальні візерунки мали яскраво виражене символічне забарвлення.(Учитель наводить приклади. Діти наводять свої приклади, що найбільше запам'яталися з пройденого навчального матеріалу.)

2) Індивідуальні домашні завдання, підготовлені учнями на тему уроку.

Прямою горизонтальною лінією позначали поверхню землі, горизонтальною хвилястою - воду, а вертикальною хвилястою - дощ, трикутником - гори, лініями, що схрещуються - вогонь і блискавку. Сонце та Місяць – джерела світла – позначали фігурками у вигляді кола, квадрата та ромба.

Жіноча фігура з піднятими вгору або опущеними руками символізувала образ матері-землі, пов'язаний із шануванням землі та вологи. Східнослов'янське божество Берегиня, або Мокош, вважалося покровителькою води, господарства, сімейного вогнища та рукоділля.

Дерева з розлогими гілками і постать як жаби позначали родючі землі; траву, квіти, кущі та дерева називали "волосами землі". Посланницею сонця, тепла і світла, символом щастя і радості вважався в давнину птах, який обіцяв настання весни, урожай і багатство. Олень і кінь уособлювали “житло світило” – сонце, яке приносили щастя і веселощі, благополуччя.

Основним символом був ромб, наділений безліччю значень. Ромб гладкий і з відростками був як символом сонця і вогню, а й символом родючості, відродження життя, а ланцюжок ромбів означала “дерево життя”. Ромб із подовженими сторонами був знаком вінця зрубу дерев'яного будинку; квадрат, розділений чотирма частини з кружальцями чи крапками у кожному, позначав садибу і засіяне полі тощо.

Особливого роду орнаменти вишивались на весільному та похоронному одязі, одязі воїнів, землеробів, на предметах домашнього начиння тощо. буд. Орнаментами покривали посуд, печі, меблі. Для кожної місцевості були характерні своїтрадиційні орнаментальні візерунки. український орнамент завжди можна відрізнити від башкирського чи естонського. Згодом окремі фігури видозмінювалися, ускладнювалися, поєднувалися з іншими формами, створюючи візерунки-малюнки. Тепер орнамент виконує чисто декоративну функцію.

Орнамент - це візерунок, елементи якого підпорядковані певномуритму.

Частина орнаменту, яка повністю повторюється через певну відстань, називаєтьсяраппортом, що в перекладі з латинського означає повторення.(Демонструється таблиця зі схемою раппорта.)

За розташуванням та характером композиції, яка завжди пов'язана з формою виробу, що прикрашається, орнамент буває:

  • стрічковим- у вигляді прямої або криволінійної орнаментальної смуги, яка прикрашає середину виробу або оздоблює його (фриз, бордюр).(Демонструється таблиця "Орнаментальні візерунки в смузі".);
  • сітчастим, при якому вся поверхня заповнена візерунком;
  • центричним, аборозеточним, в якому окремі елементи орнаменту вписані в квадрат, коло, ромб або багатокутник (розетку), розташований у центрі виробу, що прикрашається. (Демонструються таблиці: "Орнаменти, укладені у квадрат", "Орнамент у колі".)

Розрізняють такі орнаментальні мотиви:

(Демонструються таблиці орнаментів із різними мотивами.)

  • геометричний, що складається з різних елементів;
  • меандровий - у вигляді безперервних ламаних ліній, що широко застосовувався в мистецтві Стародавньої Греції і отримав свою назву від звивистої річки Меадр;
  • рослинний, абофітоморфний, складений з малюнків стилізованих кольорів,плодів, листя, гілок тощо;
  • тварини, в якому стилізовані фігури звірів та комах;
  • пташиний ;
  • із зображенням людських фігур та напівфігур;
  • шрифтовий (в'язь), що нагадує стилізовані написи.

Побудова орнаментального візерунка завжди пов'язана з поняттямсиметрія, яка характерна для візерунків народної вишивки. Візерунок можна побудувати з однією, двома або кількома осями симетрії. (Розглядаються таблиці: "Візерунок, побудований з однією віссю симетрії", "Візерунок, побудований з двома осями симетрії".) Найпростіший вид симетрії (одна вісь) - це дзеркальне відображення, коли якийсь елемент візерунка може бути розділений прямою лінією на дві рівні, абсолютно однакові частини.

3. Практична частина

Ми познайомилися із правилами побудови композиції у вишивці. А тепер спробуємо скласти візерунок у квадраті для якогось предмета: тарілки, серветки, подушки, страви. Завдання це цікаве та складне. Насамперед треба подумати, як розмістити візерунок. Візерунок залежить від форми предмета, у нас він залежатиме від квадрата. Тому спочатку потрібно намітити поле, де будуть розташовані візерунки, тобто намалювати квадрат і розділити на дві частини.

Увага! Покладіть олівці та дивіться на класну дошку. Розділимо квадрат на чотири частини та намітимо місце для візерунка.(Виконання вчителем малюнка на дошці.).

– Навіщо ми ділимо квадрат на чотири частини? Для того, щоб легше було намітити візерунок.

Можна розмістити візерунки, що повторюються, в кожній чверті(малюється схема розташування візерунка), але можна намалювати візерунок і розташованим по всьому квадрату - як кому подобається. У центрі нашого квадрата можна зобразити квіткуабо навіть букетик. (12) (Намічається в центрі зірочка. Далі, дається можливість дітям вільно вигадувати свою композицію.) .

На другому уроці продовжується практична робота при технічному інструктажі. Учні виконують роботу у кольорі.

4. Підбиття підсумків

Група охочих показати свою роботу виходить до дошки.

Діти оцінюють вдале розташування узорів у квадраті, колірне рішення, якість виконаної роботи.

Всім дітям за старання та бажання працювати говорю за урок спасибі, а найстарішим дарую слово “МОЛОДЕЦЬ”.

Учні наводять лад на робочих місцях.