Подорож до країни Поезії
Методична розробка уроку
Подорож до країни Поезії
Київська Ірина Борисівна, вчитель початкових класів, педагог додаткової освіти ГБОУ Гімназії № 56 Санкт-Петербурга
Тема уроку :Подорож до країни Поезії. Вірш Д. Кедріна «Скинуло кафтан зелений літо»
Тип уроку : урок вивчення ліричного твору; поглиблена робота з текстом (аналіз).
Мета уроку: · познайомити з віршем Д. Кедріна «Скинуло кафтан зелений літо», показати школярам приклади особливого погляду на природу та природні явища з погляду поета, який знаходить незвичайні яскраві порівняння, одухотворює, оживляє світ природних образів ;
- навчати аналізу ліричного твору, вчити дітей визначати тему та основну думку твору;
- спробувати разом із учнями подивитися на світ очима літературного героя;
- розвивати спостережливість, чуйність до поетичного слова, розвивати зорове сприйняття, докладніше ознайомити дітей із прийомом уособлення;
- розвивати в учнів художній смак та образне мислення, розвивати словниковий запас;
- прищеплювати любов до рідної природи.
- удосконалювати промовисте читання віршованого твору.
Обладнання : дошка, комп'ютер та проектор, підручники, портрет Д. Б. Кедріна, репродукції картин про пори року, виставка картин учнів, таблиця про специфіку видів мистецтва, лист-додаток для практичної роботи.
Випереджальне завдання : намалювати осінь, зиму, літо в образі людей. Пояснити, чому так намалював.
План уроку:
Психологічна підготовка. Перевірка домашнього завдання. Захист проектів.
Постановка теми та цілей уроку. Розповідь пропоете
Емоційна підготовка до сприйняття тексту.
Виразне читання вірша
Аналіз вірша. Аркуш-додаток для практичної роботи
Робота над виразністю читання
Робота із літературними поняттями. Творча робота – експромт-етюд.
Хід уроку:
I.Організаційний момент.
II.Психологічна підготовкадо сприйняття нового матеріалу.
Учитель: Минулого уроку ми з вами уявляли собі, якби літо, осінь, зима були б людьми, якими б вони були? Ви мали намалювати вдома пори року в образі людини.
Перевірка домашнього завдання. Захист проектів На дошці виставка малюнків учнів. По одному-два учні з кожного ряду діти розповідають про свій малюнок, пояснюють, чому саме так зобразили цю пору року.
Учитель: Давайте пригадаємо, який художник зображував людей у вигляді пори року (Джузеппе Арчімбольдо)
Завдання: підібрати слова-асоціації до слів «весна», «літо», «осінь», «зима».
Учитель: Які образи виникають у вашій уяві, коли ви чуєте слова: «літо», «осінь», «зима»? Написати в таблиці (аркуші з таблицею лежать на партах) Перегляд мультфільму «Сова» Робота з таблицею. Звучить пісня«Пори року»)
Літо
Осінь
Зима
Все зелене Пташки співають Жарко Цвітуть квіти Всі купаються
Йде дощ. Обнажаються ліси,
Мовкнуть пташині голоси
Павутинки вдалину летять,
Іде сніг Холодно Все біле Сніжинки падають
III. Постановка теми та цілей уроку
Учитель:Ми продовжуємо подорожувати країною Література, де підданими є поети таписьменники. Сьогодні я хочу познайомити вас із відомим радянським поетом, який представив вам свої спостереження за пори року. Це – Дмитро Кедрін. Дмитро Кедрін народився 1907 року, а 1945-го життя Дмитра Борисовича Кедріна трагічно обірвалося… За життя поета вийшла одна збірка віршів, та його століття помічено як дослідниками, а й читачами. Загинув він, ледь переваливши за «пушкінський вік» - о третій вісім. Причому не так на війні, яку він, незважаючи на катастрофічну короткозорість, пішов добровольцем і служив у фронтовій газеті. Він був убитий, коли повертався пізно ввечері до свого митого будинку. Дмитра Кедріна немає серед нас, але голос його поезії лишився надовго.
IV. Виразне читання вірша підготовленим учнем чи учителем
Скинуло каптан зелений літо, Відсвистіли жайворонки вдосталь. Осінь, у шубу жовту одягнена, По лісах з волоткою пройшлася, Щоб увійшла дбайливою господинею У снігові лісові тереми Щеголиха в білій розлітайці – українська рум'яна зима)!
1) Словникова робота
Учитель: Поставимо собі завдання проникнути в таємниці художнього слова, щоб поетичні образи цього вірша «відкрилися» нам, і ми глибше могли б зрозуміти думки і почуття поета. Для цього давайте з'ясуємо значення слів, які ви не знаєте, і пояснимо сенс незрозумілих виразів.
Учні:Кафтан - український старовинний чоловічий довгостатевий верхній одяг. Насолода - до повного задоволення. Рательною - старанний, старанний у виконанні, розумно ощадливий. Розлітайка - одяг вільного крою, що розширюється донизу. Щеголіха - любляча чепурно одягатися. 2) Робота з текстом твору
(аркуш-додаток для практичноїроботи)
- Чи сподобався вірш?
- Перечитай ще раз вірш, потім спробуй описати картини, що виникли у твоїй уяві?
- Які фарби можна використовувати під час ілюстрації цього вірша?
- Яку музику ти написав би до цього вірша?
- Чи всі пори року згадані у віршах? (Ні, не згадана весна).
- Яким постає у цьому вірші літо? (Чоловіком чи хлопчиком) - - Чому? (Кафтан носять чоловіки).
- Якою з'являється осінь? (Це жінка) Чому? (Бо поет використовує слова «одягнена» і «пройшлася», ще вона одягнена в шубу)
- Якою постає зима? (Жінка). Чому? (Раятлива господиня, увійшла, чепуруха, українська рум'яна).
- Як поетові вдалося побачити зелений каптан літа, жовту шубу осені та білу розлітайку зими? Невже у природи саме такий гардероб? А інші вбрання там є?
- Як ти думаєш, яку пору року найбільше любить сам Дмитро Кедрін? Чому(Зиму). Чому? (У вірші чотири рядки присвячені зимі, він називає її красивими словами: рум'яна зима, чепуруха)
- Як ви вважаєте, у чому особливість цього вірша? (Пори року представлені як люди).
- Якщо поет бачить у неживому предметі риси людини, тобто бачить «обличчя» скелі, хмари, вітру… – він створює ……………… о-лице-творіння.
- Який настрій цього вірша? (Святкове, веселе).
VI. Робота над виразністю читання
Читання вірша у виконанні деяких учнів.
VII. Робота з літературними поняттями
(аркуш-додаток для практичної роботи)
1.Учитель: Визначимо ідеютвори, основну думку тексту
Учень:Автор захоплюється осінньою природою, її фарбами, ніби запрошує нас помилуватися разом з ним, його ліричний герой радіє наближенню зими.
Учень:уособлення: літо скинуло каптан, осінь одягнена в шубу, вона пройшлася з волоткою, щоб зима увійшла господинею
Учень:це художні визначення предмета чи явища, ми називаємо: барвисті слова, вони відповідають на питання який?
Наприклад, кафтан зелений, шуба жовта, зима рум'яна, снігові лісові тереми, дбайливою господинею.
4.Учитель: а чому зима названа «франтової»?
Учень: тому що зимове вбрання гарне, різноманітне, часто змінюється, як у модниці
5.Учитель: що таке рима? Визначте її у тексті.
Учень:рима – це співзвуччя наприкінці речення. Тут римуються 1 - 3 рядки, 2 - 4: літо - одягнена, досхочу - пройшлася, господиня - розлітання, терема - зима. Така рима називається "перехресна".
6.Учитель: Хто тут ліричний герой? Який у нього настрій?
Учень: веселий, життєстверджуючий, тому що природа вмирає, щоб здатися в новій якості: взимку, а потім прийдуть весна, літо.
9.Учитель: скільки рядків у цьому вірші? Як називається строфа, що складається з восьми рядків?
10.Учитель: знайдемо у тексті дієслова, вони зазвичай показують динаміку руху, у разі рух природи, зміну пір року. Підберемо до них антоніми. Що таке антоніми?
Учні: антоніми - це слова з протилежним значенням. Тут такі антоніми: скинуло – наділо, освистали – засвистели, одягнена – роздягнена, пройшлась – зупинилася, увійшла – пішла.
Творчаробота - експромт-етюд.
Учитель: За допомогою чого можна зобразити картини природи, передати настрій людини?
Учень:за допомогою слів (література), фарб (живопис), звуків (музика)).
Учитель: Завдяки знайомству з цими творами ми з вами змогли більш барвисто та повно уявити побачене поетом, композитором та художником.