Портал педагога, Степу
Тема:Степи. Рослини та тварини степів.Мета:сформувати в учнів уявлення про природну зону степів, познайомити з географічним розташуванням зони степів, з тваринним і рослинним світом, з екологічними проблемами.Обладнання:карта природних зон, картина «Степ», презентація із зображенням рослин та тварин степів, підручник «Пізнання світу», зошитХІД УРОКУ:
I. Організаційний момент:
Діти:Нас сьогодні чекає дорога, І дізнатися нам треба багато.Учитель:Ми продовжимо подорож природними зонами нашої країни.II. Актуалізація знань
Усне опитування-Що росте в тайзі? -Що ви знаєте про хвойні ліси? -Які ліси називаються змішаними? -Назвіть природні зони2.Індивідуальна робота з тестів (фронтальна перевірка)1. Природна зона лісів складається з…а) п'яти частин б) трьох частин в) двох частин г) однієї частини2. Найбільшу територію займають:а) змішані ліси б) широколистяні ліси в) хвойні ліси3. У тайзі ростуть:а) ялиці, ялинки, модрини б) дуби, сосни, ялинки в) берези, липи, модрини4. Екологічні проблеми лісової зони пов'язані: а) з непомірним полюванням і браконьєрством, вирубкою б) з несприятливими погодними умовами в) з лісовими пожежами, що почастішали.III. Робота над новою темою:
Учитель:Дорога нас кличе в подорож, у безкраї степи або в зону степів. 1) Звучить пісня «Ой, ти степ широкий, Ой ти степ привільний»… На дошці вивішується картина «Степ».Учитель:- Який ви бачите степ? - Чому про степ кажуть: «Безмежні простори»? - Які рослини зустрічаються? Чи є рослини? - Які рослиниі тварини пристосувалися до життя 2)РОБОТА В ПАРАХПогляньте на карту природних зон (На кожну пару лунає картка): - Де розташована зона степів? – Яку територію вона займає порівняно з іншими зонами? – Як виглядає земна поверхня зони? (Перевірка учнів). 3)Учитель(узагальнює): Зона степів розташована центральної та південної зони лісів. Вона тягнеться вздовж південно-західного кордону. Її територія переривається лісостепами. За площею це невелика зона. Вона менша за зону лісів і тундри. Зона степів розташована в помірному поясі. Там тепле тривале посушливе літо. Дують гарячі сухі вітри - сухові. Вони переростають у курні бурі. Дощі тут трапляються рідко. 4)Виступають учні, які підготували матеріал на тему: «Степ»,використовується презентаціяна тему «Зона степів» про рослини та тварин .1-й учень:Всі рослини степу трав'янисті. Зростають на родючому грунті. Рослини пристосовуються до життя у степу по-різному: наприклад, у тюльпанів, які мають гарні квіти, що нагадують перевернуту чалму, після цвітіння листя та стебла відмирають. У землі залишається цибулина із запасом поживних речовин до наступної весни. Також пристосувалися іриси та тюльпани. Зовсім по-іншому пристосувалися ковила та типчак. Їхнє листя вузьке, щоб випаровувалося менше вологи, коріння сягає глибоко в землю.Учитель:У яку пору року в степу розквітає багато квітів? Чому?2-й навчається:У степах немає дерев, але є трав'янистий покрив. Живе безліч комах. Птахи степу влаштовують гнізда просто землі. Тварини степу не великі. Їхнє життя пов'язане із землею, в якій вони роблять нори, щоб ховатися від хижаків. Забарвлення у степових тварин часто під колір рослинності.Учитель:Чим відрізняються коник від кобилки?3-й учень:Многим рослинам і тваринам степової зони загрожує зникнення. Головна причина – у розорюванні степових земель. Люди перетворили степи на поля. Ще одна причина: на нерозораних ділянках степів пасуть худобу. Надмірний випас призводить до руйнування грунтів. У Червону книгу занесені такі тваринні степи: степовий орел, журавель-беладона, дрохва, коник степова дибка, рослина півонії тонколистий. Ще одна проблема – браконьєрство. Щоб гнізда, збудовані на полях, не були розореними під час польових робіт, вчені створюють спеціальні розплідники. Наприклад, яйця дроф збирають і поміщають в інкубатори, а пташенят, коли вони підростуть, випускають у степ. 5) Робота за підручником: стор 75-79. Разом розглядається малюнок на стор. 75-79, де показані степові тварини.Учитель:- Чому немає великих тварин? - Де ховаються степові тварини? (У траві, у земляних норах). Учні самостійно читають тексти за підручником. Прочитується висновок на стор. 79.Учитель:- Чому необхідно зберігати степову зону?IV. Закріплення вивченого матеріалу:1. Робота з зошитів (Щоденник спостереження) з використанням картки. Учні самостійно виконують завдання: 1, 2, 5, 6: - записують назви степових рослин; - Логічне вправу: «Чи вірні твердження? Обведи «Так» чи «Ні». Виправте помилки (усно). - Дізнатися тварин за фрагментами. Підписати назви тварин. - Скласти 2 ланцюги живлення.V. Підведення підсумків уроку:- Чому степи майже скрізь розорані? - Які екологічні проблеми виникли у степу?VI. Домашнє завдання