Поурочний план на предмет «Суспільствознавство»

Свобода та відповідальність

Мета уроку: організація роботи з засвоєнню нового поняття теми, виявлення його сутнісних характеристик.Завдання:• розкрити різні смисли та аспекти поняття «свобода», показати практичний зв'язок понять «свобода», «вибір», «відповідальність»; • розвивати вміння аналізувати навчальний матеріал, розмірковувати, пояснювати поняття, самостійно формулювати та викладати свою точку зору; • сприяти процесу соціалізації учнів у вигляді виховання необхідні життя у сучасному соціумі якостей особистості.Обладнання: підручник (Л.Н. Боголюбов. Суспільствознавство. 11 клас)Основні поняття:свобода, абсолютна свобода, відносна свобода, вибір,відповідальність , вільне суспільство.Типуроку: урок вивчення нового матеріалуФорма уроку: урок-практикум з елементами дискусіїЕтапи уроку:1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація навчальної діяльності; 2. Підготовка до вивчення нового матеріалу через повторення та актуалізацію опорних знань; 3. Ознайомлення із новим матеріалом; 4. Первинне осмислення та закріплення зв'язків та відносин в об'єктах вивчення; 5. Підбиття підсумків уроку; 6. Визначення домашнього завдання та інструктаж щодо його виконання

1. Поняття «свобода» 2. Зовнішні та внутрішні регулятори поведінки 3. Чи може людина бути абсолютно вільною?

Хід уроку:Ти називаєш себе вільним. Вільний від чого і вільний для чого? Ф. Ніцше, нім. філософ втор. підлога. ХІХ ст. 1. Вступне слово вчителя: Ви можете назвати себе вільними людьми? (Відповіді учнів). Вчитель: Ви знаєте, що в сучасному суспільстві ви маєте певний набір свобод, який і підкріплює вашевідчуття розкутості. Спробуємо змоделювати таку ситуацію. Я – чиновник, бюрократ, паперовий хробак, ви – редакційний колектив газети під назвою «Ми – не раби!». Я незадоволена назвою вашої газети. На мою думку, назва абсолютно не відповідає духу часу, а лише додатково дратує суспільний стан умів. Наведіть, будь ласка, три аргументи, які переконали б мене в можливості існування газети з такою назвою. (цікаво подивитися, чи Конституція з'явиться в аргументах). Учитель: А чи є якийсь конкретний офіційний документ, який підтверджує ваше відчуття волі? (Так, Конституція). Глава 2. Права та свободи людини. Стаття 2. Людина, її правничий та свободи є найвищою цінністю. Учитель: Отже, ми називаємо себе вільними людьми. Але що таке свобода у вашому розумінні? Людина одна – вона вільна і щаслива? Людина в суспільстві – вона вільна чи залежна? (Постановка проблемних питань). (робота з джерелом - вірш Л. Філатова): Коли злодюга, шаста в натовпі, Свій вибір зупинить на тобі, - Ти можеш, простягнувши йому баул, Цілком вільно крикнути : варт.

Коли на поклик твій з'явиться сержант І теж натякне щодо грошей, - Ти можеш, простягнувши йому браслет, З погрозою подивитись йому слідом.

Коли ж суддя, закон поправив, Накладе на тебе розбійний штраф, - Ти можеш, простягнувши йому кільце, З презирством помовчати йому в обличчя.

За такої великої кількості свобод Ти можеш жити буквально без турбот, А якщо тобі свобода набридне - Ти вправі мовчки висловити протест.

Кожна людина має своє власне бачення цього поняття. Уявіть собі пірата. Для нього свобода полягає в можливості захоплювати кораблі… Для ув'язненого, можливість вийти з в'язницідля школяра – канікули. Але нам з вами треба спробувати знайти такі асоціації, які відображатимуть загальні ознаки цього поняття. Робота з асоціаціями (всі разом): - СВОБОДА ЛЮДИНИ Запропонувати готовий перелік асоціацій та попросити проранжувати за ступенем важливості: альтернатива, вибір, можливість, бажання, активність, незалежність, необхідність.

Робота з груп. Завдання – на протязі. 1 хвилини – закінчіть пропозицію: Свобода – це…, використовуючи ознаки, виділені на дошці. (4) (український філософ і соціолог де Роберті якось жартома помітив, що той, хто зможе дати точне визначення поняття свобода гідний Нобелівської премії). Відповіді груп Вчитель: Дякую, я приймаю ваші варіанти відповіді і дозвольте запропонувати вам свій: Свобода – це можливість правильного вибору.

Висновок: Здійснювана свобода передбачає наявність вільного вибору між різними можливостями.

2. Володіючи свободою вибору, людина може вибрати найкраще з того, що пропонує світ. Але людина не одна. Він живе у суспільстві собі подібних. А значить, його бажання, бажання одного можуть увійти в протиріччя з бажаннями іншої людини. Тут людина і стикається з обмеженням свободи. Спробуймо виділити ці обмежувачі = залежності, які існують у житті більшості з нас. Кластер – залежності (робота разом з усіма): на слайді - ЗАЛЕЖНІСТЬ (приблизні відповіді учнів: від думки оточуючих, звичок, вад, батьків, оцінки оточуючих, правил поведінки, грошей). Мабуть, достатньо. А тепер подумаємо, що є основою цих залежностей? (Відповіді учнів). Страх! Ми боїмося здатися дурними, смішними, незграбними, немодними тощо. Страх трансформується у штампи: мене не зрозуміють, що про мене подумають, раптом хтосьпобачить.

Робота з джерелом «Діалог про свободу»: читання за ролями: Автор: Стоячи в колі, учень чаклуна приніс жертву і став закликати демона страху. Але як хлопчисько не старався, нічого не відбувалося. Він уже хотів вийти з кола, як раптом побачив перед собою величезного кота.

Демон: Що означає "хто"? Ти ж демона кликав, ось він я. Чого хотів? Говори, у мене настрій добрий сьогодні.

Хлопчик: Ти демон страху?

Демон: Ну, був ним протягом кількох століть.

Хлопчик: А як мені стати вільним від страхів? Я хочу здобути свободу!

Демон: А що тобі свобода хлопчик?

Хлопчик: Вміння самостійно приймати рішення, не залежатиме від страхів. Бути вільним, загалом.

Демон: Ти не пояснив мені, що для тебе «свобода», і хто в тебе її відібрав. Чому я маю відповідати тобі на запитання, сенс якого тобі самому не зрозумілий?

Хлопчик: Що означає «хто забрав»? Люди, звісно.

Демон: Та невже? Як?

Хлопчик: Ну, так… Вони встановили свої правила у цьому світі, і всі мають за ними жити.

Демон: Хіба? А як вони змусять щось прийняти, якщо ти цього не хочеш?

Хлопчик: У них багато способів. Наприклад, посадити до в'язниці.

Демон: Невже втратити можливість пересуватися далі, ніж чотири стіни страшніше, ніж втратити самого себе в сірій масі тих, хто нині живе? Не розумію тебе, малюк, ой, не розумію.

Хлопчик: Та що тут незрозумілого? Зробив не так – сідай до в'язниці чи загини.

Демон: Дитя, я не можу і не хочу вбивати в твою порожню голову знання. Якщо тобі це справді потрібно, дійдеш сам. Я підказав тобі. Я й так витратив на тебе надто багато часу.

Автор: Демон зник. Хлопчик ще якийсь час постояв у колі і помчав додому.Чим більше хлопець обмірковував слова демона, тим стрункішим у нього виходив ланцюжок думок. І, нарешті, його осяяла думка: «Бути вільним у суспільстві – це означає …

Поставити проблему: що означає жити СВОЄ ЖИТТЯ? (Моя хата з краю?). Відповіді учнів.

3. Як загальний висновок попередніх міркувань: Жити у суспільстві та бути вільним від суспільства не можна! Ввести поняття: абсолютна та відносна свобода (завдання - навести конкретні приклади, що ілюструють ці поняття - робота в групах). Проаналізувати відповіді.

Як перевірку засвоєння вивченого матеріалу учні виконують завдання: у чому сенс висловлювання давньогрецького філософа Платона - «Дати свободу людині, яка не вміє нею користуватися, значить занапастити його». (4) (Варіанти виконання цього завдання: 1. ПОПС-формула (сильні учні); 2. Записати образи-асоціації, що виникають у процесі аналізу даного виразу (менш підготовлені учні).

(Зразкові відповіді учнів: у людини народжується відчуття вседозволеності; далі відбувається виродження особистості, деградація, духовний занепад; для держави – тоталітарний режим). Робимо загальний висновок: Свобода - одне з найбільших багатств людини, а й дуже велика відповідальність, т.к. свобода вибору та дій однієї людини може означати свавілля щодо інших людей.

Домашнє завдання: міні-есе на тему: «Ти називаєш себе вільним. Вільним від чого і вільним для чого? (Ф. Ніцше).Завдання:

Знати і усвідомлювати свободу людини. Визначати свій вибір та нести відповідальність. Знати громадянські права.

Вміти: Правильно обирати свободу свого вибору та відповідати

План:

1. Свобода людини.

3. Обмеження свободи.

4. Свобода тавідповідальність.

5. Цивільні (особисті) права людини та громадянина

Тому вона неминуче наштовхується як на сприяння, так і на опір будь-яких обставин, у тому числі й суспільних. Цей опір є важливим обмежувачем свободи людської життєдіяльності. Людина вільна до тих меж і доти, до яких і оскільки вона може долати цей опір.

Якщо не може, він не вільний. Звідси, між іншим, випливає, що об'єктивний світ несе у собі певні елементи людської несвободи, об'єктивність як така певною мірою протистоїть свободі.

Природно, це його зміна у суспільстві викликає реакцію у відповідь з боку безлічі людей, з якими він реально пов'язаний і чиї інтереси він у тій чи іншій мірі зачіпає.

З цього погляду духовна життєдіяльність людини розгортається за іншими умовах. Тут слід звернути увагу ще одну рису духовності, ідеальності. Ідеальність абсолютно суб'єктивна, вона існує лише у внутрішньому духовному світі особистості, вона, очевидно, відчутна лише внутрішнім зором людини.

У цьому сенсі духовно-ідеальна діяльність людини абсолютно суверенна і закрита від зовнішнього світу, вона повністю не розкривається. Ця закритість від зовнішнього світу, ця інтимність духовного життя людини, властива самому суті людського буття, відображає його фундаментальні основи.

Говорячи про міру свободи духовної життєдіяльності людини, було б помилково зводити всю справу до суто механічного зіставлення духовної та матеріально-предметної діяльності людини, фіксувати, що в одній області цей захід вищий, в іншій — нижче.

Свобода — це не якість діяльності як такої, чи то духовно-ідеальна чи предметнадіяльність.Свобода - це глибинна, основна якість людини взагалі. Саме у своїй духовності, у її розкутості та свободі він виступає найбільш явно як людина.

2. Міра свободи – це міра людяності людини. Справедливо писав Гегель: «Людина як така вільна.

Свобода духу становить найголовнішу властивість його природи»

1 «Свобода є можливість діяти, не вводячи в обговорення своїх вчинків побоювання громадського покарання тілесного або страх голоду, або навіть побоювання осуду, якщо тільки воно не походить від друга"