Позакласний захід «Що означає бути добрим другом»
Мета заняття:допомогти дітям розібратися в тому, яким має бути хороший друг.
Обладнання:висловлювання про дружбу В.А.Сухомлинського та В.Г.Бєлінського; листочки з перерахованими моральними властивостями особистості; паперові колоски пшениці та долоні для рефлексії; пісня "Посмішка" В. Шаїнського; пісня В.Іванова "Ти та я, та ми з тобою"; вірш Б.Заходера “Ми – друзі”
I. Організаційний момент.
ІІ. Постановка теми заняття (“Що означає бути добрим другом?”)
- Друг. Це слово ви вимовляєте досить часто, але чи завжди той, кого ви називаєте другом, насправді є?
ІІІ. Робота за темою заняття.
- Діти, подивіться на слова, які записані на дошці. Чи можна сказати, що йдеться про одну й ту саму людину?
- ПРИЄМНИК
- ТОВАРИЩ
- Друг
Я прочитаю визначення, а ви здогадайтеся про кого йдеться.
- близький знайомий (приятель);
- людина, близька комусь за поглядами, спільної роботи (товариш);
- це той, хто пов'язаний з кимось взаємною довірою, відданістю, несе відповідальність за нього, хвилюється, тривожиться, переживає (друг).
- Кожен з вас має друзів, товаришів. Тож давайте розберемося, чим відрізняються поняття "друг" і "товариш". Ці поняття дуже близькі один одному, але все ж таки різняться. Як?
Можливі відповіді: Товариш – людина близька з кимось спільністю поглядів. Друг – той, з ким можуть бути близькі стосунки, що ґрунтуються на взаємній довірі.
– Ми пов'язані по життю з багатьма людьми: з одними навчаємось у класі, з іншими проводимо вільний час, з третіми зустрічаємось у гуртку, секції.
Ми пов'язані спільною діяльністю (заняттям).І якщо люди мають спільні інтереси, симпатія, можна їх назвати товаришами.
- Товариство – це шляхетне почуття. Воно зародилося в давнину, коли людям, щоб вижити, долати голод, холод, хвороби, була необхідна взаємодопомога.
- Поняття "товариство" не завжди мало нинішнє значення. Наприклад, у 17 столітті слово "товариш" означало "бойовий соратник". За всіх часів особливо цінувалося бойове товариство. У роки Великої Вітчизняної війни воно багато в чому визначило перемогу нашого народу над німецько-фашистськими загарбниками.
- Дружба ж – це найвищий ступінь товариства.
Друзі – це люди, яких пов'язує взаємна довіра, єдність поглядів та інтересів і відданість, яка іноді доходить до самопожертви. Дружба приносить радість від спілкування.
- Мати друга – це справжній подарунок долі.
- Хлопці, підніміть руку, хто з вас має справжніх друзів?
– Бачу багато таких дітей. Я думаю, що до кінця заняття ви зрозумієте справжні ви друзі?
- А за яких умов, з чого може у класі виникнути дружба? (Ігри, спілкування, спільні справи, спільні ігри)
- Коли в тебе з'являється друг, ти відчуваєш, що це саме та людина, яка тебе розумітиме, ти зможеш розповідати йому про свої переживання, ділитися з ним своїми секретами.
– А ще з чого починається дружба? Як співається у дитячій пісеньці? (з посмішки)
- Це правда, а чому?
- Коли людина посміхається, вона схиляє до себе, піднімається настрій, і теж у відповідь хочеться посміхнутися. Посміхаючись, ми виявляємо симпатію, довіру, саме з цього починаються дружні стосунки.
Фізмінутка
- Про дружбу розмірковували за всіх часів. Філософи, поети, вчені висловлювали свої думки.
- “Незавдай людям зла, образи, болю, тривог та занепокоєння”. (В.А.Сухомлинський)
- “Істинні друзі нічого не вимагають один від одного в ім'я дружби, але роблять одне одному все, що можуть”. (В.Г. Бєлінський)
- Дружба – це високе почуття, яке не може втручатися користь, вигода. Якщо у думках людини є така формула "Ти - мені, я - тобі" це не дружба. Дружба має бути безкорисною. Адже дружити треба не заради зиску. Не для того, щоб тобі щось добре робили, а для приємного спілкування. Потрібно вміти допомагати один одному, виявляти увагу, чуйність.
- У кожної людини не так багато справжніх друзів, і їх треба берегти. Тому будьте поблажливими до людських слабкостей своїх друзів, прощайте їх.
- Хлопці, а скажіть, що може зруйнувати дружбу, дружні стосунки? (зрада, обман, зарозумілість)
- Хлопці, а ви чули такий вислів - такі друзі, що "водою не розіллєш"? Послухайте вірш Б. Заходера “Ми – друзья”.
Двоє хлопчиків інсценують вірш.
На вигляд ми Не дуже схожі: Сашка товстий, Я худий, Не схожі ми, а все ж таки Нас не розіллєш водою! Справа в тому, Що він і я - Нерозлучні друзі! Все ми робимо удвох. Навіть разом. Відстаємо! Дружба дружбою, Однак І в нас сталася бійка. Був, звичайно, важливий привід. Дуже важливий привід був! Пам'ятаєш, Сашко? - Щось, Мишко, Забув! - І я забув. Ну, не важливо! Билися чесно, Як належить друзям: - Я як стукну! - Я як трісну! - Він як дасть! - А я як дам. Незабаром у хід пішли портфелі. Книжки у повітря полетіли. Словом, скромничати не буду - Бійка вийшла хоч куди! Тільки дивимось – що за диво? З нас струмком біжитьвода! Це Мишкина сестра Облила нас із відра! З нас вода струмками ллється, А вона ще сміється: - Ви справді друзі! Вас водою розлити не можна!
– Ось які бувають друзі, судіть самі, як назвати таку дружбу.
- Хлопці, спробуємо визначити моральні якості справжнього друга.
- У вас на столах лежать листочки, на яких надруковано моральні якості особистості (на кожному столі один аркуш). Прочитайте їх. Попрацюєте в групах, обговоріть та викресліть ті якості особистості, якими справжній друг мати не повинен.
- Доброзичливість
- Грубість
- Брехливість
- Терплячість
- Поступливість
- Чуйність
- Байдужість
- Дбайливість
- Шкідливість
- Чесність
- Щедрість
- Жадібність
- Безкорисливість
- Заздрість
- Відповідальність
- Підлість
- Вихваляння
- Ввічливість
- Перерахуйте, які моральні якості має справжній друг?
(Картки з позитивними якостями прикріплюються на дошку)
- Де виявляються ці риси? (У вчинках, у спілкуванні, у життєвих ситуаціях)
- А тепер нехай кожен з вас подумає, якою якістю справжнього друга він має. Візьміть паперову долоньку та запишіть на ній цю якість. Той, хто буде готовий, має підійти до дошки та прикріпити свою долоню на плакат із сонечком.
- Дружба – це велике диво!
- У дитинстві, хлопці, я прочитала розповідь М.В.Водопьянова "Один за всіх і все за одного", який досі пам'ятаю і хочу розповісти вам. Послухайте розповідь і скажіть, чому я його запам'ятала.
“Видатний математик Лев Семенович Понтрягін осліп, коли був ще учнем початкової школи. У нього захворіли очі, булазроблена невдала операція, і хлопчик назавжди поринув у безпросвітну пітьму. Хлопчик був пригнічений катастрофою, що його наздогнала.
Якось додому прийшли Левини товариші і твердо заявили, що вони всім класом допоможуть йому.
За допомогою вірних друзів Лев Понтрягін з відзнакою закінчив школу і вступив до Московського університету. І тут знайшлися добрі товариші. Студенти охоче допомагали юнакові. Понтрягін виявився найталановитішим математиком і у 23 роки став професором та членом-кореспондентом Академії наук”.
- То чому ж я запам'ятала цю розповідь? (Відповіді дітей)
- Ось воно диво! Дружба врятувала людину, вірні друзі! Уявіть собі тільки, у 23 роки сліпа людина стала вченою завдяки своїм друзям. Адже все могло бути інакше.
IV. Результат заняття, рефлексія.
- А зараз із ми складатимемо букети. Але не квіткові, а пшеничні.
Діти, у вас на партах лежать колоски, з них ми складемо пшеничні букети.
- Коли пшениця дозріває, яким кольором стають колоски?
- А коли вона ще не дозріла, то колоски які?
- Якщо "так", то розфарбуйте їх жовтим кольором, якщо хтось ще не дозрів, а лише вчиться бути справжнім другом, розфарбуйте зеленим кольором.
Тепер прикріпіть свої колоски на дошку: жовті до жовтих, зелені до зелених. Який сніп більший?
- Як ви вважаєте, чи легко бути справжнім другом? Чому?
- Наше заняття добігає кінця. На закінчення давайте виконаємо пісню про дружбу "Ти та я, та ми з тобою".