Складні слова
Українська мова. 3 клас. Вчитель Шахверді О.Б. Складні слова. Освіта складних слів. Мета: 1. ознайомити з поняттям "складні слова", утворенням складних слів; повторити поняття "корінь", "однокорені слова" 2. збагачувати словниковий запас учнів, розвивати комунікативні вміння, творчі можливості через дослідницьку діяльність на уроці; 3. прищеплювати інтерес до української мови; виховувати культуру інтелектуальної праці; Тип уроку: урок відкриття та засвоєння нових знань через дослідницьку діяльність; Форма навчання: групова, парна, фронтальна. Устаткування: дошка, мультимедійна установка. Хід уроку. I.Організаційний момент. II.Актуалізація знань. Вчитель:
Якось багато років тому посадили дивний сад: Не був сад фруктовим - був він тільки словом. Це слово - слово-корінь - Розростатися стало незабаром І плоди нам принесло.
Слайд № 1 - Зверніть увагу на корінь цього дерева та його плоди. Вони допоможуть вам створити нові слова. Запишіть ці слова та виділіть морфеми. - Що можна сказати про всі ці слова? (це слова однокорінні) Слайд № 2
чистий чисто вичистимо чистенький чистенько
Перевірка. Самооцінка. III.Постановка проблеми Слайд № 3 - Розгадайте ребус. Яке слово вийшло? (Чистопис) Запишіть його і виділіть корінь. 2 учні працюють за відворотами дошки (записують свій варіант відповіді) Перевірка (дошки відкривають та порівнюють) - Чому по-різному ви виділили корінь? - Скільки слів сховалося в одному слові? (Два: «чистий» і «писати») - Скільки коренів у цьому слові? (теж два) А основ? (теж дві) - Хто з хлопців записав на дошці правильно? - Як називають слова, що мають два корені? (діти висловлюютьприпущення) IV.Сформулюйте тему уроку. Прочитаємо у підручнику правило. С.92 Слайд № 4. Визначення складних слів. - Які навчальні завдання ми визначимо собі на урок? (Навчитися утворювати складні слова і правильно їх записувати) - Сьогодні на уроці належить провести дослідницьку роботу, в результаті якої ми знайдемо новий спосіб освіти слів. V.Проектування та фіксація нового знання (мета: формувати вміння утворювати слова) Слайд № 5
риба ловити рибалок
сталь варити сталевар
– Прочитайте слова. - Виділіть у кожному корінь. З коріння утворіть нові слова. - За допомогою чого вам вдалося поєднати коріння? (за допомогою голосних о, е) - Як би ви назвали ці голосні? Прочитайте у підручнику. Ваше припущення вірне? (Так, це сполучні голосні - орфограми) VI.Фізмінутка. Загадаю вам загадки, а відгадки зобразіть звуками та пантомімою (відгадки виводяться на слайд) Слайд № 6
Є у нас у квартирі робот, у нього величезний хобот. Любить робот чистоту І гуде, як лайнер «Ту». (Пилосос) Яскраво блищить мій мундир, На столі я командир. Знають чашки, чайник: Я великий начальник. (Самовар)
По хвилях пливе відважно, не зменшуючи швидкий хід. Тільки гуде машина важливо, Що таке? (Пароплав) Без розгону він злітає, Стрекозу нагадує. Вирушає в політ, Наш радянський… (Гвинтокрил)
Хто один має ріг? Відгадайте! (Носоріг)
Людина, яка йде дорогою. (Пішохід)
- на які дві групи ви можете розділити ці складні слова? (Зі сполучною голосною о, е) Слайд № 7: слова розбиті на дві групи VII.Спостереження над сполучною голосною у складних словах Дослідження. - Чому в одних випадках у складнихсловах пишеться сполучна голосна о, а в інших е? Обговорення у групах. - Вимовте ці слова. На який приголосний закінчується перший корінь? Висновок: голосна про пишеться після твердого приголосного; гласна е - після м'якого приголосного, ж, ш і ц. VIII.Вправи у правописі складних слів - Пропоную вам попрацювати у групах і потренуватися утворювати та записувати складні слова. 1 група (мінімальний рівень) с.92 упр.172 2 група (середній рівень) с.94 упр.176 3 група (середній рівень) Слайд № 8:
Земл- робити володіти міряти копати
- Утворіть та запишіть складні слова. 4 група (високий рівень) - Підберіть та запишіть складні слова, в яких є корінь ліс- Перевірка. 1 група: діти обмінялися зошитами та оцінили роботу товариша. 2 група: діти зачитують отримані слова. Самоперевірка. Самооцінка.
3 група. Слайд № 9 Землеробство, Землеволодіння Землемір Землекоп 4 група: перевіряє вчитель лісоруб, лісовоз, лісовод, лісостеп, лісопарк
Самоперевірка. Самооцінка. IX.Зарядка для очей. Слайд № 10 Життєрадісний, допитливий, працьовитий. - Про кого говорять, вживаючи у мові ці слова? (про людину з такими рисами характеру) - Якими рисами характеру володієте ви? (висловлювання дітей) Слайд № 11 Світловолосий, темношкірий, синьоокий, рудоволосий, чорнобровий. - Коли ми вживаємо такі слова? (Коли говоримо про зовнішність людини) - Які риси своєї зовнішності ви можете описати складними словами? X.Робота в групах. 1 група (мінімальний рівень) Робота за картками. Виберіть та запишіть риси характеру, які вам підходять. Картка. Самолюбний, працьовитий, лежень, слабовільний, тугодум, жалісливий,добродушний, милосердний, великодушний, пустомеля, волелюбний, благородний. Виділили коріння, підкресли орфограми - сполучні голосні. 2 та 3 група (середній рівень) Слайд № 12 Напишіть, як ви назвете людину, яка має:
М'яке серце - … добра душа - … гострий розум - … блакитні очі - … темне волосся - …
4 група (високий рівень) Складіть словесний портрет – опис свого однокласника. Перевірка. 1-а група: вислухати 1-2 чоловік 2-я та 3-я група: слайд № 12 (м'якосердний, добродушний, дотепний, блакитноокий, темноволосий) 4-я група. - Прочитайте опис, а хлопці повинні здогадатися, про кого ви кажете. - Які слова ви записали? Як вони утворились? Підкресліть орфограми (з'єднувальні голосні). Складіть та запишіть пропозицію про свого друга (подружки) використовуючи складне слово (характеристика характеру або зовнішній вигляд) XI.Рефлексія навчальної діяльності на уроці - Що таке складні слова? Виберіть правильну відповідь на запитання. Слайд №13 1. Усі незрозумілі слова називаються складними. 2. Усі довгі слова називаються складними 3. Слова, у яких два корені, називаються складними. - Оцініть свою роботу. - У кого були труднощі? - Чи все ми дізналися про складні слова? (напевно, ні) Складними словами можуть бути деякі прізвища, назви міст, професій. Ще складні слова без сполучної голосної літери. Чи хотіли б ви дізнатися, що це за слова? На наступному уроці ми з ними познайомимося. XII.Домашнє завдання. Слайд №14
1. Ви хочете пограти? Слово треба відгадати. С.96, упр.181
2.Хочеш знання перевірити? Складай тоді слова. Але запам'ятай, що коріння в них Не один, а цілих два.
3.Творче завдання (за бажанням): скласти казку, використовуючи вній складні слова.