Тема Географічні координати

УРОК ГЕОГРАФІЇ У 5 КЛАСІ

ТЕМА:Географічні координати.

МЕТА:Створити умови для застосування знань та умінь визначення географічних координат.

Навчальні:Продовжити формування знань та вмінь учнів визначати географічні координати точок та точок за географічними координатами, визначати напрямки об'єктів щодо один одного.

Розвиваючі:Розвивати кругозір учнів, усне та письмове мовлення, вміння працювати з інформацією, переробляти її в готовий продукт.

Виховні:Виховання гуманізму; формування вміння працювати у команді.

Розкрити значимість знань про географічні координати для практичного життя людей.

Аналізувати, порівнювати та узагальнювати факти. Виявляти причини.

Вичитувати усі рівні текстової інформації.

Перетворювати інформацію з одного виду на інший.

Обстоюючи свою думку, наводити аргументи, підтверджуючи їх фактами.

Вміти поглянути на ситуацію з іншої позиції та домовлятися з людьми інших позицій.

Самостійно виявляти та формулювати навчальну проблему, визначати мету навчальної діяльності.

Висувати версії вирішення проблеми, усвідомлювати кінцевий результат, вибирати із запропонованих та шукати самостійно засоби досягнення мети.

ОБЛАДНАННЯ:інтерактивна дошка, мультимедійний пристрій, комп'ютер, система Проклас, фізична карта півкуль, атласи, маркери, листи А3.

ПЛАН УРОКУ:

  1. Організаційний момент(1хв)
  2. Актуалізація знань (5 хв)
  3. Новий матеріал (20 хв)
  4. Закріплення (5 хв)
  5. Рефлексія(4 хв)
  6. Дз (3 хв)
  7. Підсумок (2хв)
ХІД УРОКУ:

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація знань.
- Чи траплялося вам десь заблукати? Загубитись? Якими були ваші дії?

- При порятунку людей, які зазнають лиха, важлива кожна хвилина.

- Корабель зазнає лиха в Тихому океані(показ точки на карті), як його знайти? (Потрібно визначити широту і довготу)

-Згадаймо основні поняття, з якими ми познайомилися на попередніх уроках.

Міні-тест з використанням системи Проклас.

  1. Паралель-це:
А)лінія, паралельна екватору

В) лінія, що з'єднує північний та південний полюс

А) лінія, паралельна екватору

В)лінія, що з'єднує північний та південний полюс

В)західна та східна

С) правильні обидва варіанти відповіді

3. Широта буває:

А)північна та південна

В) західна та східна

С) правильні обидва варіанти відповіді

повідомлення вдалося почути, що він приземлився на 20-й паралелі та 50

меридіани. Чи змогли ви точно показати місце приземлення? (Ні.)

  • А чому? У чому скрута?(потрібно уточнити широту: північна чи південна; довготу: західна чи східна)
  • Сформулюйте тему сьогоднішнього уроку.
  1. Новий матеріал
Тема уроку: Географічні координати.

-Навіщо потрібно вміти визначати географічні координати?(для професій штурман, військові, геологи, географи та ін.)

- Де ці знання та вміння можуть знадобитися вам?

- Що потрібно зробити, щоб цими знаннями ви могли користуватися?

Мета уроку: навчитися визначатигеографічні координати.

- Як ви вважаєте, що таке "географічні координати"? Відкрийте підручник на с. 48 , знайдіть та прочитайте визначення. Чи правильний висновок ми зробили?

– Першою визначається завжди географічна широта, потім довгота.

Поняття широта і довгота виникли в давнину при описі розмірів Середземного моря. Його протяжність із заходу Схід у 2 разу більше, ніж із півночі на південь. Тому відстань із заходу на схід відповідну довжині моря стали називати довготою, а відстань з півночі на південь, що відповідає ширині, - широтою.

Географічні координати ввів давньогрецький учений-астроном Гіппарх (близько 190-125 рр. до н.е.). Він жив і працював в Олександрії. Гіппарх правильно визначив розміри Місяця та його відстань від Землі.

Самостійна робота.( робота у групах)

- Визначення ЦК одна з найважчих тем у географії. Сьогодні ви спробуєте себе в ролі вчителя та спробуєте створити для себе та інших учнів інструкції та схеми, які б допомогли правильно визначати географічні координати.

-Що таке інструкція? Що таке схема?

1 група - створення інструкції «Визначення ЦК»

2 група-створення схеми «Визначення ГК на карті півкуль»

3 група - створення схеми «Визначення ЦК на карті України».

4 група-аналітики «Прочитати текст, відповісти на запитання»

Працюючи користуємося матеріалами підручника с.48 п.14, с.51 п.15

– Які були питання? Труднощі?

- Уважно дивимося та слухаємо, ставимо запитання.

- Вони бачили його тільки з великої відстані і були так вражені п'ятьма.

стовпами випарів та вічним гулом, що назвали його «там гримить дим».

Вкажіть місце, в якомувиявилися герої роману Л. Буссенара «Викрадачі

діамантів», якщо його координати 17 ЮШ та 25 ВД.(Водоспад Вікторія на

річці Замбезі в Африці).

- Складіть завдання визначення ГК.

- Ми вирішували задачі на пошук координат, можна вирішувати задачі на визначення

об'єкта за координатами

  1. Вулкан Кіліманджаро (Африка) 3º пд.ш., 38º с.д.
  2. Гора Мак - Кінлі (Північна Америка) - 62 пн.ш. та 151 з.д.
5.Рефлексія

я познайомився з .

у мене вийшло.

1. Корабель, що знаходиться в точці 30 ЮШ 70 ВД, зазнав лиха. Капітан просить допомоги SOS. У район лиха попрямували два кораблі: «Надія» (30 ЮШ 110 ВД) та «Віра» (20 ЮШ та 50 ВД). Як ви вважаєте, який корабель прийде швидше на допомогу судну, що гине?

2. У 1821 р. експедиція на судах «Схід» і «Мирний» відкрила острів 69 ЮШ 91 ЗД. Знайдіть його назву і в якому він знаходиться океані.

3. Чи є Землі точки, визначення яких необхідно знати лише широту?

4. Щоб подорож навколо Землі була коротшою, ви повинні рухатися по 20 ЗОШ або 50 ЮШ.

5. Визначте координати: гори Джомолунгма (31 СШ 84 ВД); Маріанської западини (10 СШ 145 ВД); острови Вогненна Земля (53 ЮШ 69 ЗД).