Тема «Іменники, що позначають живі істоти та неживі предмети»

Тема: «Іменники, що позначають живі істоти та неживі предмети»

Мета: Розвиток пізнавальних здібностей учнів, їх вміння спостерігати та мислити.

- Освітня: Узагальнити та систематизувати знання про частини мови; сформувати на уроці нові поняття «Іменники, що позначають живі істоти і неживі предмети».

- Виховна: Виховання мотивів вчення, позитивного ставлення до знань.

- Розвиваюча: Розвиток пізнавальних умінь.

Обладнання:електронна презентація на тему уроку, картки із завданнями ,робочий зошит на друкованій основі, словники орфографічні,тлумачні.

Хід уроку

неживі

1 .Організаційний момент. Слово вчителя.

Здрастуйте, хлопці! Сьогодні ми продовжуємо наше знайомство із жителями країни Лінгвінії. Ми підемо в гості до Іменника. Цей мешканець завжди зустрічає перших гостей. Чому? На це питання ми намагатимемося відповісти на нашому уроці. Уперед!

2.Актуалізація знань

Для того, щоб познайомитися з іменником, нам потрібно виконати кілька завдань

Все, що існує, воно означає,

На запитання КТО? і що? правильно відповідає.

А щоб не ображався весь чесний народ,

Воно завжди має і число, і рід.

У нього до того ж три відміни є,

Відмінків різних відразу цілих шість.

Він предмети пожвавлює,

Усіх їх у справу залучає,

ЩО їм РОБИТИ каже,

Суворо сам за тим стежить.

Він три часу має

І ховатися він вміє.

Дітям будують багато шкіл,

Щоби всі знали про .

Художницю нашу знає весьсвітло:

Розфарбує художниця будь-який предмет.

Відповість завжди на запитання такі:

ЯКИЙ? ЯКА? ЯКЕ? ЯКІ?

З татом Іменником

Живе на диво дружно:

Коли йому так треба.

Вона з ним не розлучиться

Стоїть з ним в одному роді,

Швидко предмети воно порахує,

Суворий порядок за рахунок їх знає.

На два запитання відповість вам тільки,

Це питання ЯКИЙ? і скільки?

Цифри часто його замінюють,

Люди його в усному мовленні схиляють,

Часто при цьому вони помиляються,

Як його звати, хто швидше здогадається?

Ознаки дій воно означає,

Всім цікавим воно відповідає

ЯК? і коли? ЧОМУ? ВІД ЧОГО?

ДЕ? і КУДИ ж? НАВІЩО? ДЛЯ ЧОГО?

Дуже не любить воно змінюватись,

Рід не має, не хоче схилятися.

Ступінь порівняння може мати.

Як його ім'я, скоріше відповідай!

Застосовуємо всі ми це

Замість імені предмета,

Замість ознаки предмета

Застосовуємо також це,

І кількість предметів

Замінює це часто.

Нам на все воно вкаже,

Але імен нічиїх не скаже.

Часто дуже застосовується,

Дуже сильно змінюється.

Без нього, як не крутись,

У промові нам не обійтися.

На дорозі пес сидить,

ЗА дорогий стовп стоїть.

До дороги добігу,

ПІД дорогою пробігу.

Там підземний перехід.

ВІД дороги - кіт йде,

Біля дороги – поворот.

Над дорогою - хмари.

Ішов До дороги пішохід

Їдемо З класом на попутці,

Ми У дорозі будемо добу.

Нам З дорогою пощастило,

У дощ її не розвезло.

Нам В оповіданні Про дорогу

Які частини промови переважають у назвах? Чому?

тема

Молодці! Тепер ми можемо увійти у двір до першого господаря.

істоти

неживі

3 .Вивчення нового матеріалу.(робота з зошитом на друкованій основі)

Розгляньте картинку, що ви можете сказати?

позначають

Ім'я- самостійна частина мови, яка позначає предмет і відповідає на запитання

Знайдіть у тексті іменники, випишіть їх.

іменники

тема

У лукомор'я дуб зелений

З поеми "Руслан та Людмила"

У Лукомор'я дуб зелений;

Золотий ланцюг на дуб тому.

І вдень і вночі кіт вчений

Все ходить по колу навколо;

Іде праворуч - пісня заводить,

Ліворуч – казку каже.

Там чудеса: там дідько бродить,

Русалка на гілках сидить

Визначте, що позначають ці іменники предмет, явище або стан (Завдання 1).

Складіть із трьома з них пропозиції.(Завдання 2)

Визначте та позначте одним словом стан душі (асоціації).

неживі

Назвіть предмети та істоти, які ви бачите на зображенні.

істоти

7.Визначте, на яке питання відповідають ці іменники. Заповніть табличку.