Тема урока -Підлягає і присудок - головні члени пропозиції

Презентація до уроку

Цілі:

  • Розвиток фонетичної та орфографічної пильності.
  • Обгрунтовувати правильність виділення підлягає і присудка.
  • Ознайомити в алгоритмом аналізу пропозиції щодо членів і практично вчити знаходити граматичну основу.

Учбово-методичне забезпечення:В.П.Канакіна, В.Г.Горецький, підручник "українська мова", 2 клас, упр. 37-38, робочий зошит упр. 23.

Час реалізації заняття:40 хвилин.

Тип уроку:вивчення нового матеріалу.

Авторський медіапродукт:презентація 12 слайдів (середа PowerPoint)

Обладнання:індивідуальні картки.

1. Організаційний момент.

Продзвенів дзвінок, починається урок. Я зошит відкрию І з нахилом покладу. Я, друзі, від вас не приховую: Ручку я ось так тримаю! Сяду рівно не зігнуся, За роботу я візьмуся!

Запис у зошиті: число. Класна робота.

2. Фонетична розминка.

- Хлопці, зараз я покажу картинки, а ви назвіть перший звук: сорока, горобець, лелека, голуб, іволга, качка. ([c], [в], [а], [г], [і], [у]).Слайд 2.

- На які дві групи можна поділити ці звуки? (Голосні та приголосні). Правильно.

- А птахів? (Осілі та перелітні).

3. Хвилина чистописання.

- Прочитай завдання хвилини чистописання. Які небезпечні місця у словах? (Заголовна буква В у слові Віктор - це ім'я хлопчика, ненаголошена голосна в другому складі, у слові горобець - ненаголошена голосна в першому і другому складі).

4. Словникова робота.

  • Відгадайте ребуси тазапишіть відгадки.Слайд 3.

присудок

підлягає

(Запис на дошці та зошити: Собака, заєць, село, машина, береза.)

  • Поставте наголос і підкресліть ненаголошену голосну в словах.

5. Повторення раніше вивченого. Розвиток мовлення.

Давайте запишемо пропозицію:Віктор годує горобця.

Підкресліть букви м'яких приголосних.(Віктор корміт злодіїбя.)

Ми записали пропозицію. А що ми розуміємо під пропозицією? (Пропозиція – це слово або кілька слів, які виражають закінчену думку. Слова в реченні пов'язані за змістом. Пропозиція про будь-кого або про що-небудь повідомляє).

6. Повідомлення теми та мети уроку:

Сьогодні на уроці ми познайомимося з алгоритмом аналізу пропозиції щодо членів. Вчимося знаходити підлягає і присудок.

Отже, пропозиція розсипалася.Слайд 4.

Зберіть його, хлопці. (Діти становлять пропозицію:Восени птахи відлітають на південь.)

Запишіть речення. (Запис речення у зошити та на дошці.) Без якого слова зміст речення зрозумілий? (Без слова восени, на південь) Правильно. Залишаються слова – птахи відлітають.

Так ось є алгоритм, тобто кроки, які допомагають знайти головні члени речення.Слайд 5.

Давайте ознайомимося з алгоритмом.Слайд 6.

Про кого чи про що йдеться у реченні? У реченні йдеться про птахів. Хто? Птахи це підлягає, підкреслю однією рисою.Слайд 7.

Птахи, що роблять? Відлітають - це присудок, підкреслю двома рисами.Слайд 8.

Головні члени пропозиції – птахи відлітають. Або говорять граматична основа – птахи відлітають.Слайд 9.

Всі інші членипропозиції - другорядні - восени, на південь.Слайд 10.

7. Первинне закріплення.

Відкрийте підручник, с. 34 упр. 37 (усно). Розгляньте схему. Як називаються головні члени речення? (Підмет і присудок). Що означає те, що підлягає? Що означає присудок? На які питання відповідає те, що підлягає? На які питання відповідає присудок?

Стоїть у лісі хатинка, А в ній живе Петрушка, До нього йде звірятко Пострибати-пограти! Олені, Носороги, Ведмеді з барлоги Приходять один за одним Пострибати-пограти! Козулі та єноти, Їжачки І бегемоти Бігають після полювання Пострибати-пограти! Малинівка, Овсянка, Жива мавпочка, У всіх одне й те саме- Пострибати-пограти! (Ю.Моріц)

9. Закріплення нового матеріалу.

Виконаємо упр. 38. (Колективна робота: перші дві пропозиції).

10. Самостійна робота.

  • Робота за варіантами:
  • 1 варіант - запишіть і розберіть по членам третю пропозицію,
  • 2 варіант - четверте.
  • 11. Взаємоперевірка. Слайд 11.

    12. Підіб'ємо підсумки.

      Яку важливу інформацію сьогодні довідалися на уроці?
    1. Навіщо потрібно вміти знаходити підлягає і присудок? (щоб грамотно будувати свою мову).

    13. Рефлексія. Слайд 12.

  • Якщо все зрозуміло і вийшло сьогодні, намалюй прапорець червоного кольору.
  • Якщо помилявся, але переважно все вийшло, намалюй прапорець синього кольору.
  • Якщо поки що не все зрозуміло і не все вийшло, намалюй прапорець жовтого кольору.
  • 15. Д/з. Вивчити алгоритм "Як знайти в реченні підлягає і присудок" з презентації в електронному щоденнику або схему в підручнику на с.34, письмово упр. 23 у зошиті на друкованій основі.