Тема уроку І селянки любити вміють

Презентація до уроку

Тип уроку: вивчення нового матеріалу та первинне закріплення знань.

Мета уроку:(слайд 2) Ознайомити учнів з повістю Н.М.Карамзіна «Бідна Ліза» як яскравим зразком творів сентименталізму.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу та первинне закріплення знань.

Мета уроку:(слайд 2) Ознайомити учнів з повістю Н.М.Карамзіна «Бідна Ліза» як яскравим зразком творів сентименталізму.

Завдання:

  • Освітні:
  • закріпити знання про біографію Н.М.Карамзіна;
  • дати поняття сентименталізму як літературного спрямування;
  • представити повість «Бідна Ліза» Н.М.Карамзіна як зразок сентименталізму;
  • розвивати навичку виразного читання та аналізу прозового твору;
  • Виховні:
  • сприяти вихованню духовно розвиненої особистості, формуванню гуманістичного світогляду.
  • виховувати ставлення до кохання як до позастанової цінності людини.
  • Розвиваючі:
  • розширювати словниковий запас;
  • сприяти розвитку критичного мислення, інтересу до літератури сентименталізму.
  • Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, презентація Microsoft Power Point.

    Технології, що використовуються: інформаційно – комунікаційна, проблемне навчання.

    Форма організації пізнавальної діяльності: колективна, самостійна, групова.

    Методи : проблемний, евристичний, аналітичний, порівняльний, узагальнюючий.

    I. Організаційний момент

    – Сьогодніми продовжуємо знайомитись із творчістю Миколи Михайловича Карамзіна, блискучого літератора, історика, публіциста, його повістю «Бідна Ліза», яка є взірцем українського сентименталізму.

    ІІ. Актуалізація опорних знань: перевірка домашнього завдання

    Усне тестування з біографії Н.М.Карамзіна (кластер)(слайд 4)

    - Коли і де народився Карамзін? (Симбірська губернія, 1766 р.) - З якої сім'ї вийшов письменник? (Небагата, родова) – Яку здобув освіту? (Московський пансіон, знання іноземних мов) - Якій службі присвятив себе спочатку Карамзін? (Військова служба, Преображенський полк) - Кому завдячує Карамзін приходом у літературні кола? (І.П.Тургеневу - московському письменнику і перекладачеві) - Коли Карамзін вирушив у подорож Європою, скільки воно тривало? (1789 р., півтора року) - Який журнал видавав Карамзін? («Московський журнал») - Над яким твором до кінця життя працює Карамзін? («Історія Держави української») – Які ще твори написав Карамзін? (Листи українського мандрівника», «Наталя, дочка боярська», «Бідна Ліза»)

    ІІІ. Мотивація до навчальної діяльності: пояснення нового матеріалу

    IV. Самостійна робота у групах: складання порівняльної таблиці

    Для того щоб узагальнити основні відомості про класицизм і сентименталізм як літературні напрями XVIII ст. заповнимо таблицю. Накресліть її у своїх зошитах та заповніть порожні графи. (1 група заповнює графу «Класицизм», 2 група – «Сентименталізм», відповіді висвічуються наслайді7 поетапно)

    Порівняльна таблиця

    КласицизмЛінія порівнянняСентименталізм
    Виховання у дусі вірності державі, культ розумуОсновні ідеїПрагнення уявити особистість у русі душі
    Громадянська, громадськаОсновна тематикаЛюбовна
    Поділ на позитивних та негативних героївГерої та характериНемає прямолінійності в оцінці, увага до простих людей
    Допоміжна, умовнаРоль пейзажуЗасіб психологічної характеристики
    Трагедія, ода, комедія, байка,Основні жанриПовість, подорож, роман у листах, щоденник, елегія, послання

    V. Історія створення повісті «Бідна Ліза»

    VI. Аналіз тексту художнього твору

    Чому нас приваблює сентиментальна повість? Чому змушує переживати за героїв? Повість ніби змушує співчувати ближньому, співпереживати, змушує замислитися про відповідальність людини за свої почуття.

    1) Заочна екскурсія околицями Москви

    Повість «Бідна Ліза» починається з опису околиць Симонова монастиря. Ми з вами вирушимо слідом за письменником на екскурсію околицями Москви.(слайд 10) «Можливо, ніхто з тих, хто живе в Москві, не знає так добре околиць міста цього, як я, тому що ніхто частіше мого не блукає пішки, без плану, без мети - куди очі дивляться - по луках і гаях, по пагорбах та рівнинах. Автор показує, що дія відбувається у Москві та її околицях. Читачі сприйняли історію Лізи як реальну трагедію своєї сучасниці. Ставок біля Симонова монастиря отримав назву Лізина ставка.(слайд 11) Симонов монастир: «Але найприємніше для мене те місце, на якомупідносяться похмурі готичні вежі Сі…нова монастиря».(слайд 12) Москва-ріка: «На іншому боці річки видно дубовий гай, біля якого пасуться численні стада: там молоді пастухи, сидячи під тінню дерев, співають прості , похмурі пісні і скорочують тим самим літні дні, настільки їм однакові».(слайд 13) Данилів монастир: «…далі, у густій ​​зелені древніх в'язів, сяє золотоголовий Данилів монастир»(слайд 14) Воробйові гори: «…ще далі, майже на краю горизонту , синіють Воробйові гори».(слайд 15) Село Коломенське: «…вдалині село Коломенське з високим палацом своїм».

    2) Аналіз повісті

    Роль пейзажу в повісті

    Образ оповідача-оповідача у повісті

    Соціальний статус героїні

    Зіставлення героїв

    Тільки станові бар'єри поділяють героїв? Знайдіть вирази, що характеризують героїв. Заповніть таблицю.(слайд 20)

    ЛізаЕраст
    «Що шанує Бога». Прекрасна душею, тілом, гарна, працьовита, люб'язна, селянка."Улюблений". Багатий дворянин, з розумом і добрим серцем, вів розсіяне життя, думав лише про своє задоволення.

    Мотив білизни, чистоти та свіжості

    Деталі наголошують на моральній чистоті героїні.(слайд 21) Образу Лізи супроводжує мотивбілизни, чистоти та свіжості: у день своєї першої зустрічі з Ерастом вона з'являється в Москві зконваліями в руках; при першій появі Ераста під вікнами Лізиної хатини вона напуває його молоком, наливаючи його з «чистої» кринки, покритої «чистим» дерев'яним кружечком» у склянку, витерту «білим» рушником; у ранок приїзду Ераста на перше побачення Ліза, «підгорювшись, дивилася набілі тумани, що хвилювалися у повітрі».

    Перша зустріч героїв

    Мотив грошей

    (слайд 23) Кожна поява Ераста на сторінках повісті пов'язана з грошима. При першій зустрічі з Лізою він хоче заплатити їй за конваліїрубль замістьп'яти копійок ; купуючи Лізину роботу, він хоче «завждиплатити вдесятеро дорожче призначеної неюціни »; перед відходом на війну «він змусив її взяти в нього кілька грошей»; в армії він «замість того, щоб битися з ворогом, грав у карти і програв майже весь свій маєток, через що змушений одружитися з «літньою багатою вдовою». 12>Ераст вимірює все грошима. Гроші – символ нещирих стосунків. Лейтмотив грошей супроводжує образу дворянина Ераста, а чи не бідної Лізи. У героїні немає жодних корисливих помислів. Під час одного зі побачень Ліза повідомляє Ерасту, що до неї сватається син багатого селянина з сусіднього села і що її матінка дуже хоче цього шлюбу, «І ти погоджуєшся?» - Насторожується Ераст, «Жорстокий! чи можеш про це запитувати?» — дорікає його Ліза. Розбивши серце дівчини, Ераст хоче відкупитися від неї: «Ось сто рублів — візьми їх (він поклав їй гроші в кишеню)».

    Герої повісті

    Автор підкреслив своє ставлення до Лізи та показав ставлення до неї інших героїв повісті(слайд 24).

    Головний герой повісті

    Хто ж головний герой повісті?(слайд 25) Яку характеристику дають йому інші герої?

    Характеристика Лізи

    Характеристика Ераста

    А яка думка склалася у вас про Ераст? Характеру селянки протиставлено характер доброго, розпещеного пана, не здатного думати про наслідки своїх вчинків, Ліза привабила його своєюзовнішністю. Намір звабити дівчину не входив у його плани: «Йому здавалося, що він знайшов у Лізі те, що серце давно шукало». Спочатку він думав «про чисті радощі», мав намір «жити з Лізою, як брат із сестрою». Ераст зображений Карамзіним не віроломним обманщиком-спокусником («досить багатий дворянин» з «добрим від природи» серцем, але «слабким і вітряним, він вів розсіяне життя, думав лише про своє задоволення.»).

    Кохання героїв

    Кохання стало випробуванням для героя? Він погано знав свій характер, переоцінив свої моральні сили. Ідеали Ераста склалися під впливом книжок: «Він читав романи, ідилії; мав досить живу уяву». Незабаром він «не міг уже задоволений бути одними чистими обіймами. Він хотів більше, більше і, нарешті, нічого не міг». Настає пересичення і бажання звільнитися від набридлого зв'язку. Його почуття егоїстично.

    Сцена розлучення героїв

    (слайд 27) «Ліза ридала - Ераст плакав - залишив її - вона впала - стала на коліна, підняла руки до неба і дивилася на Ераста, який віддалявся - далі - далі - і, нарешті, зник, - засяяло сонце, і Ліза, залишена, бідна, зомліла і пам'яті». Ким був для Лізи Ераст і ким виявилася для Ераста Ліза? Як дозволяється тема кохання селянки Лізи та дворянина Ераста? Для Лізи втрата Ераста – втрата життя. Подальше існування не має сенсу! Вона накладає на себе руки!

    Причини самогубства Лізи

    Підбиття підсумків (слайд 30)

    VII. Заключне слово вчителя

    Н.М.Карамзін затвердив в українській літературі художнє протиставлення в'янучому класицизму – сентименталізм. Сентиментальна повість викликала непідробний інтерес до людини. Повість Н.М. Карамзіна «Бідна Ліза»є взірцем українського сентименталізму.

    VIII. Домашнє завдання(слайд 31)

    Письменно відповісти питанням: Які почуття викликала повість М.М. Карамзіна «Бідна Ліза»?