Три кити економіки природні багатства, капітал, праця

(2012/2013 навчальний рік)

Відділ освіти та у справах молоді

"Медведівський муніципальний район" Республіки Марій Ел

Муніципальна загальноосвітня бюджетна установа

«Середня загальноосвітня школа п. Сурок»

МОБУ «ЗОШ п. Сурок», Старшова Надія Веніяминівна

424901, Республіка Марій Ел, Медведівський район, п. Сурок, вулиця Комуністична, буд.1.

Педагогічні ідеї та технології: середня освіта

Муніципальна загальноосвітня бюджетна установа

«Середня загальноосвітня школа п. Сурок»

Медведівського району Республіки Марій Ел

по навколишньому світу у 3 класі

Три кити економіки: природні багатства, капітал, праця

вчитель:Старшова Надія Веніяминівна

2012-2013 навчальний рік

Мета уроку: формування уявлення про три основні фактори: природні багатства, капітал, працю, як основи існування економіки; узагальнити знання про економіку.Завдання уроку:

1. Ознайомити учнів із основними поняттями економіки: природні багатства, капітал, працю людей.

2. Сприяти розвитку аналітичного мислення (уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, розглядати нові знання в контексті вже існуючих); формування культури читання та мови (формулювання висновків, проблеми та гіпотез);

3. Стимулювати самостійну пошукову діяльність; підвищити інтерес до вивчення предмета, пізнавальної активності; виховувати в дітей віком інтерес до предмет.

- ілюстративно-словесний (Демонстрація слайдів)

Тип уроку:урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Форми роботи:фронтальна; індивідуальна форма роботи

Комп'ютердля вчителя, проектор, презентація на тему: "Три кити економіки", вірші учнів, практичні роботи (назви підприємств), демонстраційні матеріали (малюнки на тему)

I. Організаційний момент.

-Пролунав веселий дзвінок, починається знову урок. Допитливі діти хочуть знати про все на світі.

ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку.

Володар семи морів

В океані всіх сильніших

Він пливе – вода вирує.

Це – чудо-риба.(кит)

-Сьогодні на уроці ми говоритимемо з вами про китів. Так, так, не дивуйтеся. Почнемо ми наш урок з прочитання уривка з твору Петра Павловича Єршова «Коник Горбунок».

Під'їжджаючи до океану,

Каже коник Іванові:

"Ну, Іванко, дивись,

Ось хвилини за три

Ми приїдемо на галявину -

- прямо до моря - океану;

Поперек його лежить

-У казці «Коник-горбунок» є персонаж - диво-юдо риба-кит,

(показ картинки на дошці)

природні

який лежить упоперек моря-океану. На ньому оселилися люди, стали орати на губі і шукати грибів між вусами. Це покарання було надіслано киту за те, що він без попиту проковтнув серед морів три десятки кораблів.

У давнину люди не знали, яку форму має Земля. Їм здавалося, що вона схожа на величезне коло, у середині якого вони живуть. Люди вважали, що Земля має щось спиратися. Тому він думав, що Земля розташована на спинах величезних китів, які можуть рухатися. (показ картинки на дошці)

праця

Говорили, що спочатку Землю підтримували сім китів, проте згодом вона надто обважніла і чотири кити, не витримавши збільшеного навантаження, пірнули в бездонну безодню. Три кити намагаються і сьогодні щосили. Сьогодні, на уроці, миПостараємося розібратися, які такі три кити і сьогодні підтримують життя всіх людей.

ІІІ. Актуалізація знань (повторення)

- З якою темою ми познайомилися на минулому уроці? (Що таке економіка)?

-Щодня ми чуємо слово «економіка». З економікою стикається будь-яка людина. Згадаймо, що таке економіка?(Правила, закони ведення домашнього господарства).

-Яке головне завдання економіки? (Задоволення різних потреб людей).

- Що є потребами людей?

-Для задоволення потреб людей виробляють різні товари та послуги. Що таке товари?(речі, предмети, з допомогою яких люди задовольняють свої потреби).

– Що таке послуги?(Робота, яку люди виконують, щоб задовольнити потреби інших людей).

IV.Робота на тему уроку

-Давайте продовжимо розмову про три кити. А ці кити як ви, напевно, вже здогадалися ставляться до економіки.

-А Де ще нам зустрічалися три кити?(у музиці: пісня, танець, марш)

-А що означає "три кити", як ви розумієте сенс цих слів? (основа, фундамент чогось, щось дуже важливе)

-Отже, ТРИ КИТИ ЕКОНОМІКИ (1 слайд)

Основа життя – три кити

Про це пам'ятаєте завжди.

А в економіці основа-

Три важливі та корисні слова:

Природні багатства, капітал та працю.

Всю сутність цієї теми можна побачити тут.(3 слайд)

-Погляньте на екран. Давайте прочитаємо, яке визначення дає економіці Сергій Іванович Ожегов (упорядник словника української)мови)

-У дитячих енциклопедіях можна прочитати, що економіка - це відносини між людьми, які у них складаються, коли вони створюють товар, продають його чи купують.

-Чи можна ці матеріали назвати багатствами?

-Як ви вважаєте, як називається перший кит економіки?

Перший кит економіки - «Природні багатства»

- Це без чого немає можливості виробляти товари? Наведіть приклади природного багатства. (Повітря, вода, корисні копалини, рослини та тварини).

-Давайте з вами дізнаємося, наскільки ж важливі для нас всі природні багатства.

Повітря нам необхідне.

Чисте повітря, а не дим.

Свіже повітря, а не газ.

Все у світі залежить від нас!

-Безповітряне горітиме паливо. Зараз у багатьох країнах рух повітря – вітер використовується для вироблення електроенергії.

Уявимо на мить,

Що зникне вода.

Що з усіма стане тоді?

А з нею все живе.

Невже ми, люди,

- Без водизупиняться заводи та фабрики, закриються столові та пральні. Без води неможливе життя, неможливе й економіка.

Поклади нафти, руди, срібла.

Як же природа щедра і добра!

Як нам її віддячити?

Від варварства треба її захистити!

- Корисні копалинивикористовуються у господарстві. У нашому краї є родовища, будівельний пісок, камінь, глина.

Ріллі, угіддя, луки і поля,

Все це годувальниця наша - земля!

Швидше б нам вирости, стати дорослими!

Не дамо тоді ми землі пустувати!

- Безземлінеможливе сільське господарство, а отже, і виробництво продуктів харчування.

Зелена планета - планета доброти.

Тут у мирі та злагоді живемо і я, і ти.

Рослини і тварини так радують наше око!

Охорона та захист їх – обов'язок кожного з нас!

- Велике значення для економіки мають рослини і тварини. Наприклад, деревина йде на виготовлення меблів, паперу, будівельних матеріалів.

-На превеликий жаль, багато природних ресурсів люди використовують хижацьки, ні думаючи ні про природу, ні про майбутнє людства.

-Що ж потрібно робити, щоб зберегти природні багатства? (дбайливо ставитися до природи та раціонально використовувати природні ресурси) (14 слайд)

Як зробити так, щоб не гинули рослини?

Щоб вугілля та нафту зберегти назавжди?

Природа – наш дім, наше спасіння.

(хором учні)Не допустимо лиха ніколи, ніколи!(15 слайд)

- "2 кит економіки" називається "КАПІТАЛ".

-Давайте розглянемо види капіталу?

-Капітал в економіці – це не лише гроші.

(17, 18, 19 слайди)

-Але і все, що зроблено руками людини для виробництва товарів та послуг - це заводи, фабрики, дороги, обладнання, інструменти.

Іншими словами,Капітал - це все, що здатне приносити дохід, давати прибуток.

-Відкрийте сторінку 44, давайте з вами прочитаємо, що таке капітал.

-Що люди роблять, щоб збільшити свій капітал? (будують нові цехи, набувають сучасного обладнання).

-Все б добре, але природні багатства та капітал самі по собі не забезпечать нас товарами та послугами, чи потрібно ще щось дуже важливе?(робітники, праця.

підказка: без чого не витягнеш рибку зі ставка?)

-Як Ви думаєте, як називається третій кит?

"3 кит" називається "ПРАЦ".

-Праця - це діяльність, спрямована на розвиток людини та перетворення ресурсів природи на матеріальні, інтелектуальні та духовні блага.

-Праця необхідна видобутку природних багатств, до створення капіталу.

-В економіці важлива будь-яка праця людей. Праця може бути розумова і фізична.

-Давайте розглянемо картинки і визначимо яку працю ви віднесете до розумового, а який до фізичного? (Відповіді дітей)

-Всі професії потрібні, всі професії важливі, головне, що будь-якій людині для успішної кар'єри треба мати хороше здоров'я, отримати гідну освіту і з любов'ю ставитись до своєї роботи.

-У нашому житті є з кого брати приклад. Це наші батьки.V. Фізкультхвилинка

(У чергового маска кита)

праця
(повторення рухів)

Сіли чайки на кита.

«У морі – острів! Краса!»

Тільки чайкам невтямки:

«І звідки острівець?

Б'є на острові фонтан?

І не стало острівця.VI. Закріплення вивченого матеріалу.

-Як ви думаєте, чи можливе виробництво товарів та послуг при використанні тільки одного з "китів економіки"?(відповіді дітей)

-Правильно, не можна, тому що всі "з кита" взаємопов'язані між собою, і результат ми можемо отримати лише за їхньої взаємодії.

-Давайте виконаємо кілька завдань у робочому зошиті.

-Запишіть імена трьох китів.

-Прочитайте пояснення двох хлопчиків.

-Що таке капітал. Хто з хлопчиків має рацію? (Діма)

-Наш урок добіг кінця.

-Зараз я перевірю, як добре ви засвоїли тему "Три кити економіки".вимовляти твердження, якщо твердження правильне кажіть "Вірно", якщо ні, "невірно":

-У економіки є три кити?

-Природні багатства – це школи, заводи, фабрики?

– Природні багатства потрібно використовувати дбайливо?

-Капітал – це тільки гроші?

-Третій кит економіки-господарство?

- Ви всі чудово попрацювали.

Оцінки. (Пояснення кожної поставленої позначки)