Урок 15 ЧУДОВІ РИБИ, Поурочні плани з ІЗО 1 клас, Образотворче мистецтво

Цілі:вчити бачити красу різноманітних поверхонь; розвивати творчу уяву та естетичний смак при оздобленні візерунками риб; ознайомити з новою технікою виконання роботи -монотипією.

Обладнання: гуаш, акварель (на вибір), фломастери; ілюстрації із зображенням риб; вірші, загадки, музичний супровід.

I. Організаційний момент.

Перевірка готовності учнів до уроку.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

- Відгадайте загадки, і ви дізнаєтеся, кого ми сьогодні малюватимемо і вбираємо в красивий візерунок.

1) Блищить у річці чистій 2) У батьків та діток

Спинкою сріблястою. Весь одяг із монеток.

Туди-сюди - і немає її,

– Про кого йдеться у загадках?(Це риби.)

– Сьогодні на уроці ви малюватимете риб новим для вас способом і прикрашатимете візерунками з лусочки.

– Хто із майстрів нам допомагає малювати, прикрашати?(Майстер Прикраси, Майстер Зображення.)

ІІІ. Введення у тему уроку.

Вчитель включає запис звуків дзюрчання струмка води.

1. Вступна розмова.

– Які звуки ви почули? Що нагадує вам ці звуки?

– Де живуть риби?(У річці, морі, океані, озері.)

– Де вони ще можуть жити? Відгадайте загадку:

Скляний будиночок на вікні

З прозорою водою,

З камінням та піском на дні

І з рибкою золотою.

- У кого з вас є вдома акваріум?

- Опишіть акваріумних риб.

2. Робота за підручником.

– Розгляньте чудових риб на с. 54 та 56 підручника.

- Зверніть увагу на будову риби. Із чого вона складається? Що в неї є?(Голова, тулуб, хвіст, плавці, очі, рот, зябра.)

– Яку форму мають риби?(Овальну,довгу, що нагадує лист від дерева.)

- Яскраве і строкате забарвлення луски допомагає рибам ховатися серед каменів і піску або в чагарниках підводних рослин.

- Подивіться, які гарні, ошатні рибки!

– З яких елементів складається візерунок риби?

– Які візерунки, на яких предметах ви бачили у природі?(Лінійні, заплутані на листі рослин, химерні на корі дерева, хитромудрі з луски риби, розписні на шкірі змії, крилах метелика.)

- Світ сповнений різноманітних малюнків, візерунків на поверхнях різних предметів. Їх багато, але їх треба вміти помічати.

Рибки весело граються

У чистій тепленькій воді,

То стиснуться, розпаляться,

То зариються у піску.

Діти зображують грабуючих рибок.

IV. Творча практична діяльність учнів.

1. Знайомство з новою технікою – монотипією.

- Зараз ви навчитеся малювати новим для вас способом. Він дуже цікавий і, сподіваюся, вам сподобається.

– Візьміть аркуш паперу та складіть його навпіл.

- На одній половинці зробіть фарбами різнокольорову пляму у формі риби гуашшю або аквареллю.

- Швидко складіть лист і притисніть, а коли розкриєте, то у вас вийдуть дві плями. Пляма набуває виразної фактури.

2. Самостійна робота.

– Домалюйте риб. Можна використовувати чорний фломастер. Чітше обведіть контури риби, домальуйте ті частини риби, яких не вистачає.

Перед учнями таблиця-зразок малювання риби (див. с. 57), за якою вчитель пояснює послідовність виконання роботи:

1) Спочатку обведемо контури риби. Якої форми тулуб риби?

2) Тепер відокремимо лінією голову, позначимо очі.

3) Поруч із нижнім контуром голови проведемо коротку лініюрота.

4) Ззаду голови намалюємо грудні плавці неправильної ромбовидної форми зі згладженими кутами.

5) Від середини спини вгору йде злегка згинається контур спинного плавця. Знизу намалюємо черевні плавці та підхвостовий плавець.

6) Зобразимо лусочки у вигляді візерунка.

– Бажаючі можуть намалювати улюблену рибку, яка мешкає у вас в акваріумі.

1. Виставка робіт учнів та їх обговорення.

– На закінчення уроку послухайте вірш:

Риба – цариця! Риба цариця!

Я б хотіла з тобою потоваришувати.

Але далеко твій палац, у глибині,

У чагарниках темних, на мулистому дні.

- Вам вдалося зобразити ошатних, гарних, різнокольорових рибок. Якщо всі малюнки з рибками помістити на дошку, то вийде казкове підводне царство.

- Що нового дізналися на уроці?

– Чому навчалися?(Прикрашати риб візерунками, малювати їх плямою новим способом – монотипією.)