Урок 4 ЛІТОПИСИ

Цілі:познайомити учнів з новим літописом про князя Олега; порівняти літописний текст із віршем А. З. Пушкіна; розвивати увагу, мислення, інтерес до української історії.

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Читання тексту літопису.

Один-два учні виразно читають текст літопису «І повісив Олег щит свій на брамі Царгорода».

2. Опитування учнів:

– Хто з вас зумів знайти у бібліотеці тексти інших літописів, які розповідають про князя Олега?

Якщо учні принесли твори на урок, то вчитель ставить запитання:

– Про які події оповідають ці літописи?

- Що нового дізналися з них?

Якщо учні не принесли твори на урок, то вчитель повинен подбати про те, щоб на уроці було кілька текстів літописів на цю тему.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Учитель повідомляє учням про те, що сьогодні на уроці вони прочитають текст ще одного літопису про князя Олега. Текст літопису читає вчитель, попередньо проводиться словникова робота. (з лову та його значення записуються на дошці.)

Волхви -чарівники, чаклуни.

Від цього- від цього.

Вивається- зд. називається.

Після читання вчитель витримує паузу, учні висловлюють свої думки.

– Які нові риси князя Олега розкрилися перед вами?

- Яким ви його собі уявляєте?

– Чому Олег захотів побачити місце, де помер його кінь?

- Які слова можна підібрати для характеристики Олега?

- Як здійснилося пророцтво волхвів?

Далі вчитель повідомляє учням, що цю історичну подію А. С. Пушкін описав усвоєму творі «Пісня про віщого Олега».

Учитель вибірково зачитує уривки з «Пісні про віщого Олега», а учні співвідносять ці уривки з текстом літопису.

Домашнє завдання:підготувати виразне читання тексту літопису «І згадав Олега коня свого», зробити малюнок до твору (с. 10–11, частина 1-а).