Урок біології - Стебло як основна частина втечі та як орган проведення поживних речовин

Урок призначений для учнів 6-х класів. Урок дозволяє актуалізувати і поглибити знання учнів про втечу, дає уявлення про внутрішню і зовнішню будову стебла, показує взаємозв'язок будови стебла з функціями, які він виконує. На уроці учні виконують лабораторну роботу "Розгляд річних кілець на поперечному зрізі деревини".

Перегляд вмісту документа «урок біології "Стебло як основна частина втечі та як орган проведення поживних речовин." »

Урок № 17 Тема уроку: Стебло як основна частина втечі та як орган проведення поживних речовин.Мета:Знайомство зі стеблом рослини як основна частина втечі.

Освітні:актуалізувати та поглибити знання учнів про втечу, дати уявлення про внутрішню та зовнішню будову стебла; показати взаємозв'язок будови стебла з виконуваними ним функціями; показати вплив довкілля на зростання та розвиток стебла; дати уявлення про тканини стебла.

Розвиваючі: розвиток умінь знаходити причини та умови зростання стебла в довжину і товщину.;розвивати логічне мислення, світогляд, пам'ять, мова; розвивати вміння працювати самостійно та у групах, вміння спостерігати, порівнювати, аналізувати.

Виховні.Виховувати дбайливе ставлення до природи як цілісного організму.

Тип уроку:комбінований.

Методи:словесний, наочний, практичний.

Засоби навчання:таблиця «Зовнішня та внутрішня будова стебла», кімнатні рослини, гілки дерев, поперечні спилки з 5-10 річних гілок дерев.

Хід уроку 1. Орг.момент 2. Перевірка домашнього завдання(Робота по групам)

1 група – внутрішня будова нирки (таблиця) 2 група – види нирок (таблиця) 3 група – розташування листя на стеблі (таблиця), просте та складне листя (таблиця)

Біологічний диктант (вставити слова у речення) … (вузол) – місце прикріплення … (аркуша) на стеблі. Пазуха листа - кут, що утворюється ... (стеблом) і листом, що відходить від нього. Зовні покривають нирку ... (лусочки) Закінчується точкою росту ... (верхівка) загону.3. Вивчення нового

Стебло – каркас, центральна опора рослини, що з'єднує його підземні та надземні частини. Завдання Визначити основні функції стебла. а) опорна - підтримує листя, квітки, плоди нирки і бічні пагони, що розвиваються на них. б) провідна - по провідних тканинах стебла знизу вгору і зверху вниз здійснюється передача органічних речовин, води та розчинених у ній поживних речовин. в) зростання вгору та розгалуження – завдяки поділу та росту клітин освітньої тканини. г) газообмін та вегетативне розмноження. Вузол – місце прикріплення листа до стебла. Міжвузля – відстань між сусідніми вузлами.

Внутрішня будова стебла.

Самостійна робота: заповнити таблицю «Внутрішня будова стебла», використовуючи новий матеріал підручника.

Кора (шкірка, пробка)

Шари стебла Місце розташування Склад Функціїкора -зовнішній шар шкірка (епідерміс) з віком пробка пробка – захист від несприятливих умов чечевички через чечевички газообмін

У шкірці стебла є продихи, через які відбувається газообмін. У пробці розвиваються чечевички - маленькі горбки з отворами. Сочевічки утворені великими клітинами основної тканини з великими міжклітинниками.

біології
паренхіму- основна тканиналуб'яний шар- луб гнучкість і міцність по ситоподібних трубках по лубу передача розчинів органічних речовин від листя до всіх частин рослиникамбій-шар під корою між лубом і деревини клітини освітньої тканини Клітини відкладаються у бік деревини (більше) і лубу (менше)деревина -під камбієм до центру від лубу судини та трахеїди провідна функція вгору – вода і розчинені в ній поживні речовини (висхідний струм)

Ситовидні трубки- це вертикальний ряд витягнутих живих клітин, у яких поперечні стінки пронизані отворами, ядра в цих клітинах зруйнувалися, а цитоплазма прилягає до оболонки. Це провідна тканина лубу, якою переміщуються розчини органічних речовин.

урок

Камбій- Вузькі довгі клітини освітньої тканини з тонкими оболонками. Навесні та влітку клітини камбію активно діляться – відбувається зростання стебла завтовшки.

Щільний, найширший шар – деревина – основна частина стебла. Як і луб, складається з різних клітин різної форми та величини: судинами провідної тканини, деревинними волокнами механічної тканини та клітинами основної тканини.

стебло

серцевина -центральна частина стебла пухка паренхімна запасаюча тканина млечники смоляні та ефіромасляні ходи паренхімні клітини серцевини запасають поживні речовини луб'яні та деревні волокна посилюють опорні якості стебла. Провідні тканини лубу та деревини перетинаються лубо-деревними променями

Зростання стебла Точка зростання - на верхівці стебла, представлена ​​освітньою тканиною, клітини діляться, стебло росте вгору. Конуси наростання - на стеблі і кожній його бічній втечі. Комбіальне кільце - утворюється на самому початку формування стебла. Річні кільця –приріст деревини протягом року за товщиною стебла, завдяки поділу клітин камбію. 1 рік – 1 річне кільце Широкі річні кільця – сприятливий рік (теплий та вологий)

умови, що впливають на зростання дерева в товщину

За товщиною річних кілець можна дізнатися, в яких умовах росло дерево у різні роки життя. Вузькі річні кільця свідчать про нестачу вологи, про затінення дерева та погане харчування.

основна
Визначаємо сторони горизонту Широке кільце – Південь Вузьке кільце - Північ Пересування води та поживних речовин по стеблі (провідна система)

Ксилема - транспортує рідину з коріння до листя (по лубу) Флоема - доставляє поживні речовини, утворені в листі, в корені та інші частини рослини (по деревині)4. Лабораторна робота №12Тема: Розгляд річних кілець на поперечному зрізі (спилі) дерева. Устаткування поперечні зрізи різних дерев, лупа. Хід роботи

1. Розглянути за допомогою лупи зрізи стовбурів дерев різної товщини, знайти річні кільця. 2. Визначити у якому шарі стебла вони утворені (деревина). 3. Назвіть вік кожного дерева, підрахувавши кількість річних кілець. 4. Розглянути ширину кільця, пояснити погодні умови, що вплинули зростання рослини. Висновок: Виконавши лабораторну роботу я …5. Закріплення пройденої теми.1 варіант – скласти питання другого варіанта «Внутрішня будова стебла». 2 варіант – скласти питання для першого варіанта «Зростання стебла».6. РефлексіяПідбиття підсумків уроку. Виставлення оцінок.

7. Домашнє завданняпараграфи 12,13,14