Урок Форми Земної поверхні

Клас: 2

Мета уроку:

Вивчення учнями нового матеріалу на тему уроку та закріплення отриманих знань

Формування поглядів на форми земної поверхні.

Формування емоційно-позитивного ставлення до предмета.

Завдання уроку:

Ознайомити дітей із основними формами земної поверхні; з будовою пагорбів та гір.

Розвивати пізнавальну активність дітей, уміння висловлювати свої думки, міркувати.

Розвиток уміння аналізувати та робити висновки, відстоювати свою точку зору, уміння застосовувати накопичені знання;

Розширювати кругозір дітей.

Виховувати екологічну культуру школярів.

Виховувати любов та дбайливе ставлення до природи рідного краю.

Місце уроку у навчальному плані: 3 урок на тему "Подорожі".

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форми роботи під час уроку: самостійна, фронтальна, робота у парах.

Устаткування уроку:

Технічне забезпечення: персональний комп'ютер, демонстраційний екран, мультимедійний проектор, сканер, принтер.

Програмне забезпечення: Microsoft PowerPoint, Word, CD “Географія України. Природа та населення”.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

- Сьогодні ми з вами продовжимо подорож, розпочату на минулому уроці. А де ми подорожуватимемо, ви скажіть самі, відгадавши загадку:

Ні початки, ні кінця, ні потилиці, ні обличчя. (Планета Земля).

- Як справжні мандрівники ми маємо багато знати, щоб не заблукати. Минулого уроку ми вчилися користуватися компасом, визначати сторони горизонту за місцевими ознаками таТепер ми все це повторимо.

Цікаві питання Чекають сміливців. Побажаю їм удачі. Виходьте! Хто готовий?

II. Перевірка домашнього завдання.

Вчитель видає трьом учням картки для самостійної роботи. Учні готують відповіді, та був відповідають. Перевірка здійснюється за допомогою слайдів.

Картка 1

Поясни, що таке обрій?

Що таке лінія горизонту? Покажи малюнку лінію горизонту. Слайд 2. ( Лінія стає пунктирною)

Допиши малюнку-схему назви сторін горизонту. Поясни, як сторони горизонту розташовуються щодо один одного. Слайд 2. (З'являються назви сторін горизонту.)

Картка 2

До картки додається компас. Як називається прилад визначення сторін горизонту?

Назви та покажи, з яких частин він складається. Поясни та покажи, як ним користуватися. Слайд 3. (Малюнок компаса, запобіжник, магнітна стрілка, корпус).

Картка 3

Розкажи, як можна визначити сторони обрію без компасу за місцевими ознаками "Орієнтування на місцевості". Слайд 4. (Природні ознаки орієнтування біля.)

Інші діти виконують завдання вчителя у зошитах.

Накресліть маршрут мандрівника, якщо 1 клітка – це шлях, який мандрівник проходить за 1 годину:

"Мандрівник вийшов з точки А і дві години йшов на північ, потім 2 години - на захід, 2 години на північ і 2 години на схід. Потім він зробив привал (точка В на схемі) і вирушив далі: 1 година йшла на північ, 1 година - на схід, 2 години на південь і 3 години на схід, тут він переночував (точка С.) Вранці вирушив далі: 1 година йшла на північ, 1 година - на схід, 4 години на південь і 2 години на захід. Мандрівник втомився і зробив привал (точка D), потім він вирушивдалі: 2 години йшов на північ, 1 година – на захід, 2 години на південь, 2 години на захід. І повернувся додому.

Після закінчення роботи діти, які сидять за однією партою, обмінюються зошитами. Здійснюється взаємоперевірка. Потім заслуховуються та оцінюються відповіді дітей, які працювали з індивідуальними картками.

III. Повідомлення теми уроку.

- Правильно сьогодні ми з вами продовжимо подорож нашою планетою Земля. Мета нашого уроку – вивчити форми земної поверхні.

(Підготовлений учень читає вірш)

Мій край - моя земля, Батьківщина!

Подивіться на слайд 5 перед вами фізична карта України. Зображення якого кольору ви бачите на ній? (Синього, жовтого, зеленого). Як ви вважаєте, що на фізичній карті позначено синім або блакитним, коричневим і зеленим кольором? (Моря, озера, річки, гори, рівнини.)

Так виглядають рівнини та гори на карті. Сьогодні на уроці ми говоритимемо про форми поверхні нашої країни, навчимося знаходити та розрізняти їх на карті. Слайд 6. (Тема уроку)

А тепер розгляньте зображення на слайдах. Слайд 7. (Рівнина та гори.) Тут ви можете побачити основні форми земної поверхні – рівнини та гори. Спробуйте пояснити, що це таке. (Діти намагаються пояснити, чому вони так названі.)

- Як ви вважаєте, яка ділянка земної поверхні називається рівниною? (Рівний.) Слайд 8. (Зображення рівнини та визначення.)

Рівнина- рівна ділянка земної поверхні, що займає велику площу і має невеликі відмінності по висоті.

Вчитель показує слайд із зображенням "Холмистої та плоскої рівнини". Слайд 9. на слайді ви бачите зображення двох рівнин, спробуйтевизначити, чим вони відрізняються? (Висотою).

Рівнини бувають плоскі та горбисті. Яку поверхню зображено на першій ілюстрації? (Голмиста.) На другій ілюстрації? (Плоска).

Поясніть, чому рівнини отримали такі назви? (Плоска рівнина має рівну поверхню, на горбистій рівнині є піднесення.)

Відкрийте підручники на сторінці 90-91. Знайдіть на карті всі рівнини на території нашої країни, назвіть їх. Зверніть увагу на те, яким кольором вони зображені на карті. (Рівнини на карті позначені зеленим або світло-жовтим кольором). Слайд 10. (Фізична карта, рівнини, виділятимуться.) (Східно-Європейська, Західно-Сибірська рівнина, Середньосибірське плоскогір'я.)

Чому Середньосибірське плоскогір'я позначене на карті жовтим та зеленим кольором? (Є піднесення). Піднесення на рівнині – це пагорби. З'являється слайд 11("Холм"). У будові пагорба розрізняють такі частини: підошва (або підніжжя) – найнижча частина пагорба, це місце, де він починається; вершина – найвище місце. Між вершиною та підошвою знаходиться схил.Він може бути пологим і крутим. На слайді з'являється анімація – частини пагорба.

Підготовлений учень читає вірш А. Шаталова "Холм".

Я піднявся на пагорб, озирнувся навкруги. У цей похмурий час не впізнав я рівнини. Плив з болота туман, насуваючись на луг, І над ним височіли дерев вершини. А внизу, вдалині, біля підніжжя пагорба, Де в яру струмок звивався, граючи, Всім уже оволоділа і правила пітьма. Я спустився туди, обережно ступаючи, Свіжий запах трави і вечірній туман, Засипаючих птахів самотні схлипи - Ніч для нас створили п'янкий дурман. Я хитнувся і сів під розлогою липою.

IV. Робота в зошиті. У зошиті на сторінці 32 підпишіть частинипагорбу. Перевірте у сусіда по парті.

V. Фізкультхвилинка.

Діти лісом гуляли, (Діти марширують дома)За природою спостерігали. (Долодь прикладають до очей)Вгору на сонці подивилися(Піднімають голови догори, "тягнуться до сонечка") І їхні промінчики зігріли. Метелики літали, Крилами махали (Машуть руками) Дружно плескаємо, (Хлопають у долоні) Ногами тупаємо! (Тупають ногами) Добре ми погуляли, (Маршують, роблять вдих-видих)І трошки втомилися! (Діти сідають на свої місця)

VI. Продовження вивчення нового матеріалу.

Ми говорили про піднесення на рівнинах - пагорбах. Але, крім того, на рівнинах є поглиблення з крутими схилами – це яри. Вчитель показує слайд 12("Баш").

На рівнинах людина розорює землі та висаджує культурні рослини. Але іноді на рівнинах можуть зустрітися не тільки піднесення, а й зниження. Такими зниженнями є яри. Як вони утворюються? Підготовлений учень розповідає.

"Утворення яру починається з маленької вибоїни. Талі та дощові води розмивають її, і яр поступово збільшується. Яри можуть бути дрібними, за кілька метрів завглибшки, і глибокими - за кілька десятків метрів. Дно яру завжди вже його верхньої частини. По дну яру часто тече річка або струмок Якщо по краях яру розростається багато трав і чагарників, то він перетворюється на болото.

Яри ​​завдають людині шкоди, оскільки руйнують верхній, родючий шар ґрунту. Щоб боротися з розростанням ярів, люди висаджують по краях дерева і чагарники. Коріння рослин не дає руйнуватися ґрунту".

Відеокліп 13. "Про те, як з'являються піднесення та зниження земної поверхні".

- мандруючи планетою, люди бачать навколосебе багато цікавого. Наприклад, відгадайте, що:

Носить бабка сніжну шапку. Кам'яні боки закутані у хмари. (Гора.)

У спекотному літі я стою, Шапкою зиму дістаю. Як ви думаєте, що це? (Гора.)

Вчитель показує слайд 14 "Гора".

Подивіться на зображення на слайді, як ви вважаєте, яка частина земної поверхні називається горою? (Підвищення.) Гори - дуже нерівні ділянки земної поверхні, які сильно височіють над навколишньою місцевістю.

На вершинах гір дуже холодно та лежить сніг.

Слайд 15. (Частина гори) Кожна гора, як і пагорб, має свої частини, спробуйте їх назвати. (Підошву або підніжжя, схил та вершину.)

Відкрийте фізичну картку України у підручнику с. 90-91. Знайдіть на ній гори. Яким кольором позначають гори на карті? Слайд16. (Фізична карта, виділити гори за допомогою анімації) Які гори ви знайшли на карті? (Уральські та Кавказькі гори.)

Хтось із вас був у горах? Послухайте мою розповідь про Кавказькі гори. Краще уявити це вам допоможуть слайди 17. (Гори Кавказу)

Основна гірська область Кавказу – Великий Кавказ – грандіозне гірське підняття, що складається з численних хребтів. Він тягнеться із північного заходу на південний схід. Наближаючись до Кавказького хребта з півночі, ще за 200 кілометрів бачиш на південній стороні обрію Ельбруса (слайд 18) який біліє в ранок над рівниною. Висота Ельбрусу 8848 метрів. Це найвища гора. Слайд 19.

Рослинність Кавказьких гір - це складний світ, у якому висота відіграє велику роль. Підйом на кожні 200 метрів у горах означає зниження температури на 1-2 градуси. Тому, рухаючись у напрямку до захмарних висот, ми спостерігаємо швидку зміну рослинності і потрапляємо нарешті в область вічних снігів, де мороз іхуртовини так лютують, як і на Крайній Півночі нашої країни.

Північний Кавказ – один із головних курортних центрів України. Анапа – найбільший дитячий курорт із зручним піщаним пляжем. (Слайд 20)

Інший найбільший курорт – Кавказькі Мінеральні Води на Ставропілля. (Слайд 21). Тут двічі був Пушкін. Сюди заслали Лермонтов. Тут же, в П'ятигорську, в 1841 він був убитий на дуелі. Багато пам'ятних місць пов'язано у П'ятигорську із цим українським поетом. Послухайте вірші, де поети описують Кавказ.

Підготовлений учень читає уривок із поеми А. Пушкіна "Кавказький бранець".

. У годину ранньої, ранкової прохолоди Заперечував він цікавий погляд На віддалені громади Сивих, рум'яних, синіх гір. Чудові картини! Престоли вічні снігів, Очам здавалися їхні вершини Нерухомим ланцюгом хмар. І в їхньому колі колос двоголовий, У вінці блищачи крижаним, Ельбрус величезний, величний Білів на небі блакитним.

Підготовлений учень читає вірш М. Лермонтова "Кавказу".

Вітаю тебе, Кавказ сивий! Твоїм горам я мандрівник не чужий. ви, престоли вічні природи.

Цими прекрасними ліричними рядками ми закінчимо знайомство з горами.

VII. Підсумок уроку

З якими формами земної поверхні ви познайомились? (Гори та рівнини) які бувають рівнини? (Плоскі та горбисті). Яка форма земної поверхні називається пагорбом? Яка форма земної поверхні називається яром? Які гори нашої країни Ви можете назвати? Які рівнини ви знаєте?

В результаті на дошці з'являється схема. "Форми земної поверхні". Слайд 22. (схема)

Домашнє завдання: Слайд23.

Варіант – розгадати кросворд.

Варіант – виконати малюнок у зошиті.

Вам допоможе виконати завдання підручник 76-78.

Слайд 24. (Дякую за роботу на уроці!)

Великий простір рівної поверхні.(Рівнина)

Найнижча частина пагорба.(Підошва)

український поет, який загинув на Кавказі.(Лермонтов)

Височина, висотою понад 200 метрів над навколишньою місцевістю.(Гора)

Найнижче місце пагорба.(Вершина)

Звивисте різке зниження території.(яр)

Розгадайте кросворд.

Великий простір рівної поверхні.(Рівнина)

Найнижча частина пагорба.(Підошва)

український поет, який загинув на Кавказі.(Лермонтов)

Висота, висотою понад 200 метрів над навколишньою місцевістю.(Гора)

Найнижче місце пагорба.(Вершина)

Звивисте різке зниження території.(яр)

Тест.

Форми земної поверхні.

Як називається рівна ділянка землі, що займає велику площу та має невеликі відмінності по висоті?

Які гори поділяють Східно-Європейську та Західно-Сибірські рівнини?

Якою територією протікає річка Об?

Східно-Європейською рівниною.

По Середньо-Сибірському плоскогір'ю

По Західно-Сибірській рівнині

Як називається поглиблення у землі з крутими схилами?

Як називається місце, де починається гора та пагорб?