Урок географії на тему - Річний перебіг температури
Розділи: Географія
Мета уроку:
- Виявити причини річного коливання температури повітря;
- встановити взаємозв'язок між висотою Сонця над горизонтом та температурою повітря;
- використання комп'ютера як технічного забезпечення інформаційного процесу.
Завдання уроку :
- відпрацювання умінь і навичок виявлення причин зміни річного ходу температур повітря у різних частинах землі;
- побудова графіка в Excel.
- формування умінь у учнів складати та аналізувати графіки перебігу температур;
- застосування програми Excel практично.
- виховання інтересу до рідного краю, вміння працювати у колективі.
Тип уроку : Систематизація ЗУН та застосування комп'ютера.
Метод навчання : Бесіда, усне опитування, практична робота.
Обладнання: Фізична карта України, атласи, персональні комп'ютери (ПК).
I. Організаційний момент.
ІІ. Основна частина.
Учитель: Хлопці, ви знаєте, що чим вище Сонце над горизонтом, тим більше кут нахилу променів, тому сильніше нагрівається поверхня Землі, а від неї повітря атмосфери. Давайте розглянемо малюнок, розберемо його і зробимо висновок.
Робота учнів:
Робота у зошиті.
Запис у формі схеми. Слайд 3
Нагрівання земної поверхні та температура повітря.
- Земна поверхня нагрівається Сонцем, а від неї нагрівається повітря.
- Земна поверхня нагрівається по-різному:
- залежно від різної висоти Сонця над обрієм;
- в залежності від поверхні, що підстилає.
- Повітря надЗемна поверхня має різну температуру.
Визначення річної амплітуди повітря.
Якщо знайти різницю між середньою температурою найтеплішого і найхолоднішого року, то ми визначимо річну амплітуду коливань температури повітря.
32 + (-17) = 15 ° С. Це і буде річна амплітуда.
Визначення середньорічної температури повітря.
Для того, щоб знайти середню температуру року, необхідно скласти всі середньомісячні температури та розділити на 12 місяців.
| місяць | Я | Ф | М | А | М | І | І | А | С | Про | Н | Д |
| t° | -15 | -10 | -8 | 0 | +10 | +15 | +20 | +15 | +10 | 0 | -5 | -10 |
Робота учнів: 23:12 ≈ +2° С-середньорічна температура повітря.
Вчитель: Також можна визначити багаторічну t° одного й того ж місяця.
Визначення багаторічної температури повітря.
Якщо підрахувати суму середніх місячних температур повітря багато років і розділити їх у кількість років спостережень, ми можемо дізнатися середню багаторічну температуру цього місяця.
- 1996 рік - 22 ° С
- 1997 рік - 23 ° С
- 1998 рік - 25 ° С
Робота дітей: 22+23+25 = 70:3 ≈ 24° С
Учитель: А тепер хлопці знайдіть на фізичній карті Укаїни місто Сочі та місто Красноярськ. Визначте їх географічні координати.
Учні за атласами визначають координати міст, одне із учнів на карті біля дошки показує міста.
Практична робота.
Сьогодні на практичній роботі, яку ви виконуєте на комп'ютері, вам доведеться відповісти на запитання: Чи збігатимуться графіки ходу температур повітря для різних міст?
Кожен з вас має на столі листок, на якому представлений алгоритм виконання роботи. У ПК зберігається файл із готовою до заповнення таблицею, що містить вільні осередки для занесення формул, що використовуються при розрахунку амплітуди та середньої температури.
Алгоритм виконання практичної роботи:
- Відкрийте папку Мої документи, знайдіть файл Практ. робота 6 кл.
- Внести значення температур повітря у м. Сочі та м. Красноярськ до таблиці.
- Побудуйте за допомогою Майстра діаграм графік для значень діапазону А4: М6 (назву графіку та осям дайте самостійно).
- Збільште збудований графік.
- Порівняйте (усно) одержані результати.
- Збережіть роботу під ім'ям ПР1 гео (прізвище).
| місяць | січня. | лютий. | Березень | Апр. | Май | Червень | липень | Авг. | Сент. | Окт. | Нояб. | Дек. |
| р. Сочі | 1 | 5 | 8 | 11 | 16 | 22 | 26 | 24 | 18 | 11 | 8 | 2 |
| р. Красноярськ | -36 | -30 | -20 | -10 | +7 | 10 | 16 | 14 | +5 | -10 | -24 | -32 |
ІІІ. Заключна частина уроку.
- Чи збігаються у вас графіки перебігу температур для м. Сочі та м. Красноярська? Чому?
- В якому місті відзначаються нижчі температуриповітря? Чому?
Висновок: Чим більший кут падіння сонячних променів і чим ближче місто розташоване до екватора, тим вища температура повітря (м. Сочі). Місто Красноярськ розташоване від екватора далі. Тому кут падіння сонячних променів тут менший і показання температури повітря буде нижчим.
Література:
- Географія 6кл. Т.П. Герасимова Н.П. Неклюкова. 2004.
- Уроки географії 6 кл. О.В.рилова. 2002.
- Поурочні розробки 6кл. Н.А. Нікітіна. 2004.
- Поурочні розробки 6кл. Т.П. Герасимова Н.П. Неклюкова. 2004.