Урок географії на тему «Зміна рельєфу у часі
Розділи: Географія
Мета: створити умови для осмислення блоку нової інформації, застосування її у знайомій та новій навчальних ситуаціях.
Завдання:
- Когнітивні:
- сприяти формуванню розуміння причин різноманітності рельєфу, як результату діяльності внутрішніх та зовнішніх процесів.
- Операційні:
- сприяти навчанню учнів висувати гіпотезу та обґрунтовувати логіку доказу свого припущення у процесі вивчення нового матеріалу;
- сприяти розвитку інтелектуальних навичок: аналізу, синтезу, оцінки.
- Аксіологічні:
- підвести кадет до розуміння того, що для збереження чогось важливого на Землі необхідно, щоб людина жила в гармонії з природою.
Тип заняття: комбіноване.
Форма організації: урок
Методи та прийоми організації навчальної діяльності: Метод проблемного навчального завдання, частково-пошуковий, пояснювально-ілюстративний.
1. Організаційний момент
Перевірка готовності до роботи.
2. Актуалізація знань. Створення проблемної ситуації.
Наше заняття ми починаємо з читання одного цікавого тексту (Додаток 1 ). У 1929 році на заході Китаю працювала експедиція. У ході археологічних розкопок було знайдено глиняну табличку з давнім писанням. Вченим вдалося перекласти текст, що зберігся. У тексті йшлося про якийсь магічний кристал, що має надприродні сили, який був прихований від очей людей. У писанні вказувалося місце, де цей предмет залишено. Давайте прочитаємо текст і спробуємо визначити місце знаходження кристала. Герой цієї запискиписав:
…Тамгори піками знялисявище хмар, А на південь від ущелини вела дорога вправо. Там було не спокійно, іземля тремтіла, ніби в неї озноб, Я добирався довго до привалу. Я бачив з висоти польоту птахів, Як річки прорізаються в ущелинах, Яквеликани - гірські хребти Ідуть один одномупаралельно.Священна річка бере початок тут, А кинувшись униз,на південь, тече до країни загадок, Країні Богів,країні рівнин, Де ніколи культура не занепаде …. Наш «Фантіон» – магічний кристал Спочиває серед високих скель.
3. Постановка проблемного навчального завдання
Де ж може бути артефакт? Проведемо аналіз тексту:
Питання:
1. Який рельєф характерний для цього району? Гори чи рівнини? (Гори) 2. Про які гори по висоті йдеться? Що таке підтвердження? (Високі) 3. У записці йдеться про окремі гори чи гірську систему (країну)? Що підтверджує це в тексті? (Система) 4. З інших наук, із загальних знань згадайте, про яку річку може йтися? (Інд) 5. У записці враховано напрямок річки. Куди вона тече? В яку країну? (Індія) 6. Які бувають рівнини по висоті? 8. Яка країна знаходиться на південь від цього місця? 9. Яка рівнина по висоті займає більшу частину зазначеної країни? 10. Де, найімовірніше, знаходиться артефакт? (Гімалаї) 11. Що ми знаємо про цю гірську систему? 12. Що нам робити з таким цікавим документом? 13. Що ми можемо зробити? 14. Чи є ймовірність того, що ми знайдемо його тут? Чому?
Вихованці висловлюють припущення про можливість знаходження артефакту.
Все, що ви сказали, можна розділити нагрупи. Одні вважають, що є ймовірність, інші, що ні. Але з погляду географії (археології), насамперед, слід відповісти питанням. Який? Нам потрібно знати вік записки. Як вчені визначають вік знахідок? Радіовуглецевий метод дозволив визначити вік знахідки, писання датувалося 3 тисячоліттям до н.е. Значить з моменту, коли артефакт опинився тут пройшло близько 5 тис. років. Тепери знаючи приблизний вік події, що нам необхідно дізнатися?
4. Розв'язання навчальної проблемної задачі
Питання:
1. Як утворюються гори Землі? Під час бесіди пропонується заповнити маршрутний лист, частина 1 «Внутрішні процеси» (Додаток 2 ). Робота з атласом стор. 21 2. Які сили змушують рухатися плити? 3. Як рухаються Євразіатська та Індо-Австралійська плити щодо один одного? 4. Який тип руху ще існує? Наведіть приклад. (Підручник стор. 58, рис. 4.19., атлас стор. 21, карта «Літосферні плити») 5. Чому Гімалаї називають складчастими горами? Як це пов'язано з їхнім походженням? (Робота з підручником стор. 59, рис. 4.20). 6. Наведіть приклади складчастих гір в Україні. 7. Що для всіх складчастих гір планети? На дошці схема «Утворення складчастих гір, рівнин, глибових гір» 8. У чому сутність процесу? 9. Чи можуть гори утворитися на рівнині? 10. Внутрішні сили руйнують чи створюють? Внутрішні процеси і руйнують та створюють. Будь-який процес не має однозначного результату. Створення гір Гімалаїв почалося близько 50 млн років тому, а пік створення припав на 20 млн років тому. Значить ймовірність того, що артефакт зберігся? Що може статися? Якими грізними, стихійними явищами супроводжуєтьсягорообразование Чи є діючі вулкани у Гімалаях?
Оповідання вчителя про лаколіти Кавказу.
Тематична фізхвилинка, виконується стоячи.
Звучить тиха музика. Уявіть, що ви опинилися на вершині найвищої гори. Вам холодно. Обхопіть себе руками і стисніть так, ніби ви намагаєтесь зігрітися. Повторіть тричі. Вдихніть глибоко, розплющте очі. Спробуйте намалювати цифру 8 у вертикальній площині лівою рукою, правою рукою, двома руками. Струсіть кисті. Сідайте.
Уявіть, що з якоїсь причини зростання гір на Землі припинилося. Чи зміниться вони чи залишаться без змін?
Щоб відповісти на це питання попрацюємо з текстом підручника, заповнимо маршрутний лист, частина 2 «Зовнішні процеси» (Додаток 2 ).
Робота з підручником стор. 62-64
5. Систематизація знань та умінь
Перевіряємо заповнення таблиці.
Питання:
1. На що спрямовані, як правило, зовнішні сили? На творення чи руйнування? 2. Де зовнішні процеси діють «агресивніше», в горах чи на рівнинах? 3. Які зовнішні процеси можуть перешкоджати нам у пошуках артефакту?
На дошці ілюстрація «Руйнування граніту»
4. Який процес показано на дошці? 5. Із чим можна порівняти граніт? 6. До чого призводить дія сили тяжіння? Де воно яскравіше проявляється. У горах чи рівнинах? 7. Яку роботу здійснюють текучі води? Які форми рельєфу утворюють?
На території Ставропольського краю яскраво проявляється ерозійна діяльність плинних вод. Як наслідок – яружний рельєф.
Картини з яружним рельєфом Ставропольського височини.
6. Яку роботу проводить вітер?
У районі КМВ, у Ставропольському краї, у районі міста Кисловодськ ємістечко, куди приїжджають туристи, щоб подивитися на роботу вітру – це гора – кільце. 7. Які ще процеси відбуваються під впливом зовнішніх сил? Що таке карст?
Приходимо до висновку, що ймовірність того, що ми знайдемо артефакт, мізерно мала, тому що завжди діють два протилежні процеси: внутрішні і зовнішні, що змінюють рельєф.
8. Що, крім сил природи, може перешкоджати вирішенню нами пошукового завдання? Діяльність людини це важливий фактор, що змінює рельєф.
Заповнюємо маршрутний лист, частина 3 «Діяльність людини» (Додаток 2 )
Питання:
1. Як людина може змінити рельєф? Назвіть форми рельєфу. 2. Діяльність людини спрямована на руйнування чи творення?
На дошці картина «Кинжал-гора, знищена людиною»
Оповідання про гору Кинжал.
Людина, якщо навіть сама не руйнує, то сприяє руйнівній силі води, вітру. Наприклад, ерозія грунтів, внаслідок оранки, вирубування дерев та ін.
3. Чи здатна людина протистояти руйнівній силі природи? Як?
6. Рішення проблеми. Підбиття підсумків заняття
Планета Земля живе власним життям, змінюючи свій вигляд. Життя планети та життя людини не дуже гармонійні. Сьогодні триває боротьба між силами природи та силами розуму. Багато чого, що нам дає природа, ми не зберігаємо. Повернемося до проблеми уроку. Що впливає на збереження ВАЖЛИВОГО, на планеті Земля? Впливає природа, людина і наше ставлення, що дозволяє зберегти все важливе нехай не надовго, але принаймні надовго.
7. Рефлексія. Застосування знань в іншій ситуації
Розв'яжемо завдання. Уявіть, що ви фахівець, який повинен дати висновок про характер рельєфу території таможливе її господарське використання. Вам відомі лише координати та є карти.
а) визначте за координатами територію б) форму рельєфу в) види господарської діяльності.
1) 55 про с. ш. 85 про ст. д. 2) 20 про пд. ш. 45 про з.д. 3) 60 про с. ш. 80 про ст. буд.
Дайте відповідь на питання:
– Яка форма зручніша для господарського використання? – Де зміна рельєфу відбуваються інтенсивніше: на рівнинах чи горах?
– Що для вас сьогодні лишилося незрозумілим? Як з погляду географії, геології можна пояснити зникнення легендарної Атлантиди?
8. Рефлексія. Завдання на самопідготовку