Урок історії у 6 класі Середньовічне село

Тема уроку:Середньовічна село.Мета уроку:познайомити учнів із життям і побутом селян Європи у середні віки.Завдання уроку:• сформувати уявлення у учнів про повинності, які несли селяни, селянській громаді; • продовжити формування навичок роботи з історичними джерелами, ілюстративним матеріалом; • виховувати повагу до селянської праці

Сучасні технології, що використовуються:інформаційно-комунікаційні технології, ігрові технології, здоров'язберігаючі технології.

Нові поняття:сеньйорія, особисто залежні селяни, трипілля, громада, натуральне господарство, фольклор.

1.Організаційний момент. Повідомлення теми та мети уроку. 1 хв. 2.Повторення вивченого матеріалу. 7 хв. 3.Робота над новою темою уроку. 20-23 хв. 4. Закріплення. 3-4хв. 5. Виставлення оцінок. 1 хв 6. Рефлексія. 1 хв.

Тип уроку:комбінований

I. Організаційний момент.II. Повідомлення теми та мети уроку. Повторення вивченого матеріалу.Хлопці, перед тим як перейти до теми нашого сьогоднішнього уроку, давайте згадаємо, що ви знаєте про те, яке місце в середньовічному суспільстві займало лицарство і які воно виконувало обов'язки.Індивідуальне завдання для учнів. Картки 38, 39.Картка 38. Завдання № 1 Які заняття вважалися гідними лицаря і які засуджувалися.? Завдання № 2. Дайте визначення поняттям: Герб, турнір, герольд, донжон, капела, куртуазність, мінезінгер. Картка 39. Відповісти на запитання. 1.Які були обов'язки васалів? 2.Які були обов'язки сеньйорів? 3. Що означав порядок: «Васал мого васала – не мій васал»?

Робота з перевірки домашнього завдання.Завдання № 1 Вам потрібно булонаписати невелике повідомлення на тему «Один день із життя лицаря» (учні зачитують 2-3 учні) Завдання №2 Робота з питаннями підручника. Сторінка 126 (питання 1, 3, 4, 6) Завдання № 3. Гра (учні по черзі відповідають на запропоновані питання) Яким було головне заняття лицарів? (Війна, військова справа) Як лицарі належали до простих людей? (З зневагою, зарозуміло, грубо, жорстоко) Якими були головні розваги лицарів? (Турніри, полювання, бенкети) Що таке герб? Про що він свідчив? (Відмінний знак роду. Свідчив про давність роду, знаменитих предків). Що таке гасло? (Короткий вислів, що пояснює сенс герба) Що таке турнір? (Військове змагання лицарів у силі та спритності) Кого називали герольдами? ( Спеціальних глашатаїв, які оголошують імена лицарів, які вступають у бій) Що таке «феод»? ( Це земельне володіння, яке давалося за несення військової служби та передавалося у спадок). Кого називали феодалами? (Власників землі, яку вони отримали за несення військової служби) Хто такі сеньйори та васали? (Сеньйор – «старший» з феодалів, власник землі - давав частину своїх земель із селянами дрібним феодалам за несення служби та присяги вірності; васал –підлеглий - отримував землі та був служити сеньйору).

III. Робота над новою темою уроку.1. Слово вчителя з використанням ІКТ. Знайомство з темою та планом уроку. (1-2-й слайди.) (3-й слайд.) Головне питання уроку. Яке було місце селянства серед станів? Середньовічний селянин. (4-й слайд.)

[[[

класі
]]] Перегляд ілюстрації Середньовічний селянин.

(5-й слайд.) Повинності селян. Вся земля сеньйора поділялася на 2 частини. Одну частину землі феодала займали: ліси, де полював, луки, де паслися його коні, панське господарство, де працювали невільніслуги сеньйора та залежні селяни. Весь урожай з панського поля йшов у засіки сеньйора.

Повинності - обов'язки селян перед своїм сеньйором. Слуги сеньйорів заносили селянські повинності у спеціальні описи. Це закріплювало підлегле становище селян. Повинності селян могли перебувати у роботі міському полі (панщина), й у сплаті оброку товарами і грошима. http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/76c5dfaa-d831-472a-927b-baae5c95b30f/162.htm (робота зі схемою) замальовка схеми в зошиті. (Слайд 6) Як складалися відносини? Як оформилася сеньйорія із її системою повинностей? Робота із документом. Стор. 133. З анналів абатства Мурі відповіді на запропоновані питання. (7-й слайд.) Чи було у Західній Європі кріпацтво? http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/bfa92c3e-5bd6-4a61-b843-bb32b3612ba8/160.htm (робота з документом) (Висновок) Західна Європа на відміну від Східної Європи (у тому числі і Укаїни) ) не знала кріпосного права.

Будні середньовічного села. (Самостійна робота учнів) Учні отримують ряд питань, а потім приступають до читання с. 128 п.2 (8-й слайд.) 1. Розкажіть чим займалися селяни: навесні, влітку, восени, взимку? 2. Яка система землеобробки існувала у середні віки? У чому її перевага? 3. Які небезпеки могли спіткати селянина? 4.

класі
Ілюстрація «Сільські будні» Чим зайняті селяни?

З покоління в покоління селянин та його діти жили серед таких самих, як вони самі. Станові перепони були непереборні, хоча, мабуть, багатьом хотілося вирватися з цього кола. Але на той час розрив станових перепон засуджувався і призводив до трагічних наслідків. Звідси і сприйняття його не інакше, як блудного сина, який порушив традицію, відкинув батьківськийпораду та допомогу. Підтвердженням тому може бути уривок із поеми «Селянин Гельмбрехт».

Нині ж учні нашого класу покажуть Вам невелике інсценування. http://school-collection.edu.ru/catalog/res/5495769c-7eba-4fc9-bce1-7f4943949b67/view/ З поеми «Селянин Гельмбрехт» Вернера Садовника (XIII ст.)

2. Яким уявляється селянинові-батькові своє щастя, щастя сина? 3. Як ставиться селянин-батько до знаті? (Відповіді учнів)

(9-й слайд.) Натуральне господарство. Все необхідне життя селяни виробляли самі. Вони забезпечували продовольством не лише себе, а й свого сеньйора з його людьми, та довколишнє місто. Простий одяг вони робили зимовими вечорами. У селі був свій коваль, а простий горщик із глини міг зробити кожен. Тож купувати було особливо нічого. Та й платити за покупки нічим – адже щоб мати гроші, треба було продавати щось своє, а більшості селян і продавати щось нічого – аби самим прожити.

(10-й слайд.) Такий стан економіки, коли майже все необхідне не купується, а виробляється дома, називається натуральним господарством.

(11-й слайд.) У перше століття середньовіччя натуральне господарство панувало у Європі, але з повністю. По-перше, дещо все ж таки доводилося купувати або вимінювати. По-друге, запити сеньйорів були набагато вищими, ніж селян. Вони відчували потребу в більш дорогих і престижних товарах: у тонких тканинах та коштовностях, у гарній зброї та породистих скакунах. Тому навіть за умов панування натурального господарства торгівля зберігалася.

Чому панування натурального господарства було неминучим?

(12-й слайд.) Громада. Щоб встояти у важкій боротьбі з природою і успішно чинити опір спробам тиску з боку сеньйора, уселян був ніякої опори крім них самих. Селяни одного чи кількох сіл об'єднувалися у громаду. Вона грала величезну роль життя селянина, організуючи все життя села. На общинних зборах вирішувалося багато важливих питань життя односельців. Селяни спільно визначали, ярими чи озимими засівати те чи інше поле і чим саме – житом, ячменем чи чимось іншим. Община встановлювала правила користування сільськими угіддями – сіножаті, пасовищем, лісом, ставком. Усе це ділилося між окремими сім'ями, а залишалося у загальному користуванні. Община вирішувала суперечки між селянами, організовувала допомогу нужденним – погорільцям, вдовам, сиротам. Зусиллями громади будувалася парафіяльна церква, утримувався місцевий священик, підтримувався порядок у суспільстві.Питання для учнів.1. Які функції були у общинних зборів? 2. Хто мав право брати участь у ньому? 3. Що було у спільному віданні громади? 4. Що могло ставитися до особистого володіння селянина?

Селянська культура. (13-й слайд.) Селяни вміли працювати, але вміли відпочивати. На святах вони співали, танцювали, змагалися в силі, спритності та влучності, дивилися вистави заїжджих артистів.

(14-й слайд.) Навіть ті селянські свята, які були освячені християнством, часто сягали язичницьких свят. Селяни як і в старі вірили в чаклунство, перевертнів і домовиків. (15-й слайд.) Середньовічне село було неписьменним. Натомість – усне народне творчість – фольклор – відрізнялося багатством і виразністю. Старовинні пісні, казки та прислів'я увібрали в себе всю народну мудрість. Поширеними персонажами селянських казок був щасливий дурень і бідний, але добрий і тямущий селянський син. У багатьох фольклорних творах звучать скарги селян наїх важку долю та прагнення до справедливості. Вони оспівують шляхетних розбійників, що мстять за скривджених та знедолених. Найвідомішим з них був господар Шервудського лісу Робін Гуд, влучний стрілець і надійний захисник простих людей від свавілля феодалів. Як ви вважаєте, чому саме в селянській культурі були сильні язичницькі традиції?

А тепер спробуємо відповісти на головне питання нашого уроку: 1. Яке місце займало селянство в середньовічній Європі? Сторінка 134 питання підручника. (1,2,3,4,5)

VI. Виставлення оцінок.Домашнє завдання параграф Творче завдання (на вибір) 1.Складіть розповідь від одного дня життя селянина. 2. Намалювати малюнок на тему: «Селянське свято», «Будні селян». (за бажанням)

Учням лунають листи з наступними питаннями. 1. Який настрій був у нас на уроці? 2. Вам було цікаво на уроці? 3. Чи впорався ти із запропонованими завданнями?

Література:• Історія середньовіччя, 6 клас В.А.Ведюшкін.М. Освіта • Історія середньовіччя, 6 клас Е.В.Агібалов, Г.М. Донський М. Просвітництво • http://www.prosv.ru/ebooks/vedushkin_istoriya_6/5.htm • [[1]] • http://school-collection.edu.ru/catalog/res/5495769c-7eba-4fc9 -bce1-7f4943949b67/view/ •

класі
• http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/bfa92c3e-5bd6-4a61-b843-bb32b3612ba8/160.htm • [[2]] • 3]]