Урок - конференція "Вмираючи, не помре герой" (8 клас Е
Бойко Тетяна Володимирівна, вчитель української мови та літератури
Розділи: Викладання літератури Урок – конференція. "Вмираючи, не помре герой"
Тема: Е. Л. Войнич "Овід". Поєдинок двох світоглядів. Підготовка до уроку: заздалегідь даються учням групові завдання. Один із учнів готує повідомлення “Доля роману “Овод”. Устаткування уроку: 1. Літературний монтаж 2. Портрет Е. Л. Войніч. 3. Репродукція картини І. Є. Рєпіна «Відмова від сповіді». 4. Список питань до роману. Час проведення: після уроків вивчення поеми М. Ю. Лермонтова “Мцирі”. Мета уроку: 1. Виховання мужності, патріотизму. 2. Допомогти зрозуміти ідейний сенс роману.
Хід уроку: 1. Організаційний момент. 2. Записування теми. 3. Літературний монтаж 1. Роман «Овід» був епохою у житті кожного, хто прочитав його. Мужній Овід ставав другом і товаришем, з якого брали приклад. Овід, вірний остаточно своїм шляхетним переконанням, котрій ідеї були дорожче життя, був зразком і зразком. Є. Таратута 2. Роман «Овід» – роман про італійського революціонера, написаний англійською письменницею наприкінці ХІХ століття. 3. Етель Ліліан Войнич (р.1864) – англійська письменниця, композитор, дочка видатного англійського вченого та професора математики Джорджа Буля. Мати, Мері Еверест, дочка професора грецької мови. Їхнє прізвище досить відоме у світі, тому що так називається найвища гірська вершина в Гімалаях, названа на честь дядька Мері Еверест — Джорджа Евересту (Sir George Everest). Етель була одружена з польським революціонером (білоукраїнським літератором та бібліофілом) Михайлом Войничем, який утік із царського заслання до Лондона. 4. У 1887 – 1889 містах Войнич жила в Україні: тут міцніють її зв'язки з українськоюреволюційною демократією, виникає дружба з народовольцем та письменником С.М. Степняком – Кравчинським. 5. Близькість Войнич до кіл італійських емігрантів, що жили в Лондоні, учасників національно – визвольного руху, допомогла їй дати в романі «Овід» (рус. переклад 1900 р.) правдиву картину боротьби, що розгорнулася в 30-40-х роках ХІХ століття в Італії проти австрійського гніту. 6. Герої роману – члени таємного товариства «Молода Італія», основного 1831 Джузеппе Мадзіні. У книзі яскраво показано героїзм італійських революціонерів – патріотів, зрадницьку роль католицької церкви, яка з метою збереження своєї світської влади перешкоджала возз'єднанню Італії. 7. 1960 року письменниця померла. Їй було 96 років. І тільки наприкінці днів своїх вона дізнається про свою славу. Роман був виданий у нас в країні 155 разів загальним тиражем 9 мільйонів примірників 24 мовами народів СРСР і англійською мовою. 4. Розповідь вчителя про мужність Е. Л. Войнич, учні доповнюють розповідь про долю роману. 5. Обговорення роману (у вигляді огляду). - Який світогляд Артура на початку роману? (Записати значення слова світогляд). - Яку мету ставить Артур? - Чим відрізняється світогляд Артура в кінці роману? - Як ви думаєте. Чому Артура Рівареса називають Оводом? До речі такий самий псевдонім мав давньогрецький філософ Сократ.
1 група: а) Чи винен Артур, що видав Боллу? б) Яким є ставлення Овода і Монтанеллі? в) Яка подія стала переломною щодо Артура до релігії та до всього його життя? г) Що випробував він цього дня? д) Чи виявляє він мужність, залишивши Батьківщину? (2) (Клас, який теж заздалегідь готує ці питання, аналізує роботу групи, доповнює).
2 група: а) Коли ви здогадалися, що Овод, Фелікс, Артур – однеобличчя? б) Чому Джемма все частіше думає, що Овод-Артур, чому вона жене цю думку? в) Чому Овод так довго не відкривався Джемме, чи не жорстоко це? г) Чому Овод повернувся на батьківщину? д) Як це його характеризує? е) Чи винна Джемма, яка не побажала вислухати Артура?
3 група: а) Чи правий Овід, відмовившись від допомоги Монтанеллі в організації втечі? б) Які результати діяльності Монтанеллі? в) Чиї інтереси він захищає? г) У чому трагедія Монтанеллі? д) Яким є ставлення Овода до Монтанеллі? е) Чому ми говоримо паралельно про Артура і Монтанеллі? Чи вони схожі?
– Загинули дві найближчі одна одній людини – батько та син. Чому? Коли почалися їхні розбіжності? - Чого не може пробачити Артур? - Яка біда обрушується на Артура без Монтанеллі? - Джемма відштовхнула Артура. Єдина надія - Монтанеллі. Але знов удар. Що дізнається Артур? Вчитель. Відмовившись від Бога, Артур не повертається йому ніколи, навіть перед смертю відмовляється перед сповіддю. Погляньте, як співзвучна твору Войнича картина І.Рєпіна «Відмова від сповіді перед стратою», хоча він написав її під враженням від драми М. Мінського «Остання сповідь» (робота з репродукцією картини). - Так Артур не вірить у Бога, а Монтанеллі? Що за людина padre? Чи збігається ваше уявлення про священика з образом Монтанеллі? – Дві добрі людини, але чому трагічне протистояння? Чи є схожість між Христом та Артуром? (Зачитати монолог в останній суперечці зі слів «Padre, ваш Бог – ошуканець.») – Власні страждання здаються Артуру більш гідними любові Монтанеллі. Але чи міг він відмовитися від Бога? (Зачитати текст від слів "Як хочеш, - сказав Монтанеллі" до "...розуміючи, що все закінчено"). - Чи могла долягероїв скластися не так трагічно? - Що означала загибель Артура для Монтанеллі? (Це відплата) - Хто переміг у боротьбі - Монтанеллі чи Артур?
6. Заключне слово вчителя. За все доведеться заплатити одна з тем книги «Овод». Ми відповідаємо перед небом, але кожен відповідає перед собою. Є така легенда — про птаха, що співає лише один раз за все своє життя, зате прекрасніше за всіх на світі. Якось вона залишає своє гніздо і летить шукати кущ терну і не заспокоїться, доки не знайде. Серед колючих гілок співає вона пісню і кидається грудьми на найдовший, найгостріший шип. І, височіючи над невимовною мукою, так співає, вмираючи, що цій тріумфальної пісні позаздрили б і жайворонок, і соловей. Єдина, незрівнянна пісня і дістається вона ціною життя. Але весь світ завмирає, прислухаючись і сам Бог усміхається в небесах. Бо все найкраще купується лише ціною великого страждання… Принаймні так каже легенда.
Птах із шипом терну в грудях підкоряється незаперечному закону природи; вона сама не знає, що за сила змушує її кинутися на вістря і померти з піснею. Тієї миті, коли шип пронизує їй серце, вона не думає про близьку смерть, вона просто співає, співає доти, доки не вичерпається голос і не обірветься дихання. Але ми, коли кидаємося грудьми на тернині, ми знаємо. Ми розуміємо. І все одно – грудьми на терні. Так буде завжди.
Домашнє завдання: Письмова відповідь на запитання: «Які помилки у поведінці героїв вам хотілося б виправити?» Додаток до уроку-конференції з роману Е.Л.Войнич «Овод». «Вмираючи, не помре герой». « Відмова від сповіді» І. Рєпін. Людину везли на страту. Після кількох місяців ув'язнення він був блідий. Навколо гуркотів натовп. — Злодій, божевільний! У самого царя стріляв! — Бог його величністьврятував!
Прості баби, підперши рукою щоку, з очима, повними сліз, дивилися на юнака, який доживав останні хвилини.
А бунтівна молодь, яка ненавидить самодержавство, безсило стискала кулаки і давала в душі полум'яні клятви: довести справу Каракозова до кінця!
На 25–річного «злочинця» з особливою увагою дивився з натовпу 22–річний художник. Він помічав усе: величезні сірі очі, позбавлені всякого блиску, з яких, здавалося, пішло життя, і міцно стислі губи. Тут, у натовпі, він замалювати Каракозова не здогадався чи посмів. Але, прийшовши додому, взяв аркуш білого паперу, швидкими та чіткими штрихами накидав портрет засудженого та підписав його: «Каракозів (за враженням), 1866 рік». І розписався – І. Рєпін.
Рєпін писав людей, перетворених на тяглову худобу, – бурлаків, що тягли річкою баржі. Наважився написати українського царя, який убив власного сина. Розмірковуючи історію своєї країни, він зобразив запорожців, які «на все життя» залишилися вільними. Любовно та дбайливо створив портрети шаленого Володимира Стасова, великого Льва Толстого та лідера передвижників – Івана Крамського.
Неодноразово Рєпін повертався до двох тем, що турбували душу: до церкви та її згубної ролі в українському суспільстві, до образу людини, яка зухвало кинула виклик їй і самодержавству.
Створивши в 1877 році портрет протодіакона, сам Рєпін описав його так: «…весь він плоть і кров, лупа, зіва і рев, рев безглуздий, але урочистий і сильний, як сам обряд у більшості випадків». Він написав ескіз картини «Якова ікона», де мужики билися за право нести ікону, і прямо над «святим» ликом для запеклого удару було піднято палицю. У картині «Хресний хід у Курській губернії» він залишився вірним цій темі: бариню, що розжиріла, несучу ікону, охороняє сотський з тупим обличчям.Горбуна, що рветься в центр ходи, палицею відганяє сільський староста. І над натовпом здіймається нагайка кінного урядника, що з усього розмаху б'є беззахисних, які безпорадно загороджуються піднятими над головою руками.
Художника тягнуть образи тих, хто бореться проти «обурливої дійсності». Ось етюд «Брудною дорогою» – революціонера в арештантському халаті везуть два жандарма з шаблями наголо. Або картина "Арешт пропагандиста". А ось «Сходка» – лампа висвітлює гурток молоді, що зібралася, оратор у червоній сорочці щойно перестав говорити. І, нарешті, знаменита картина «Не чекали», де зображено людину, яка повернулася з заслання. Схудлі, змучені горем, дивляться один одному в очі багатостраждальна мати та колишній каторжанин-син.
І знову ці дві великі теми сплелися в одній невеликій картині «Відмова від сповіді». У камері віч-на-віч залишилися двоє: засуджений до страти і священик, що прийшов прийняти передсмертну сповідь. Остання можливість вибачення перед жахливою та невідворотною насильницькою смертю. Перед нами вмираючий і той, хто залишається жити. Але ролі змінилися: сильною своєю переконаністю, мужністю виявляється той, хто на світанку помре, а слабким, жалюгідним – той, хто приніс втіху.
Під картиною написано роки її створення – 1879–1885. Шість років вона стояла на мольберті художника. Шість років він думав про неї. Залишилися малюнки, якими ми можемо здогадатися, як розвивалася думка художника, як змінювалися у його уявленні образи священика і революціонера. Час, коли з'явилося перше передчуття картини, відомо точно. То справді був 1879 рік. Стасов приніс Рєпіну перший номер нелегального журналу «Народна воля». Тут було надруковано вірш поета М. Мінського «Остання сповідь». Відбувається остання сповідь.Але священик зустрічає не смиренність, а гордість, не зламану спрагу боротьби, а найвище піднесення духу, перед яким навіть власна доля здається дрібною, а великим – одна народна справа.
Прости, господи, що бідних і голодних Я гаряче, як братів, полюбив Що я, рабом народившись між рабами, Серед рабів - вільним вмираю!
Через роки Стасов згадував, як вони читали ці рядки: «Я пам'ятаю, як ми з Вами разом, років десяток тому, читали «Сповідь» і як ми металися немов ужалені і ледь не смертельно вражені. Все інше без такого «ужалення» – брехня, нісенітниця і вдавання в мистецтві».
І. Рєпін. "Відмова від сповіді". Масло. 1879-1885. Шість років шукав Рєпін композицію картини і нарешті знайшов: священика повернуто до нас спиною, смертник сидить на ліжку, глибоко засунувши руки в рукави арештантського халата. Перше світло зорі, зорі його останнього дня, висвітлює обличчя. І, власне, його обличчя і є картина. Ми бачимо змучену в'язницею людину, її скуйовджене волосся, обвислі вуса, жалюгідне вбрання арештанта. Але в'язень зневажає смерть, як зневажав її народовець М. Кібальчич, який в останню ніч свого життя продовжував розробляти проект літального апарату з реактивним двигуном. Зображений на картині в'язень не потребує розради священика.
українське духовенство у середині минулого століття опиралося визволенню селянства. Воно виступало проти скасування тілесних покарань. Недарма московського митрополита Філарета називали «розголюбом» та «кнутофілом». І коли після реформи 1861 року церква, щоб відвернути увагу бунтуючого народу, «відкрила» нові мощі та канонізувала нового святого, Герцен, звертаючись до українського духовенства, у гніві писав: «Які ви всі чорні люди, які ви всі лиходії народу!…» .
Ні, не дві людини зіткнулися в тюремній камері вранці перед стратою: перед нами два світогляди. Одному з них належить майбутнє, інше судомно штовхає всіх до невігластва та темряви.
Картина була сміливою та призовною, як листівка. Побачивши її, Стасов писав Рєпіну: «Ілля, я у нестямі – те, що з захоплення, як від щастя. Я отримав цю секунду Вашу «Сповідь». Нарешті, нарешті я побачив цю картину. Бо це справжня картина, якою тільки може бути картина!».
Полотно, звісно, не могло бути виставлене. Воно залишалося нелегальним. Але його знали за фотографіями. І героїчний образ незламного революціонера допомагав молоді вибрати правильний шлях життя.