Урок літератури У 10 класі на тему «Душевна трагедія Катерини у драмі А
Урок літератури У 10 класі
Тема: «Душевна трагедія Катерини драмі О.Н. Островського "Гроза"».
Мета:
Проаналізувати образ головної героїні.
Зрозуміти, чому Катерина зважилася на самогубство.
Розкрити поняття “Діалектика душі” героїні.
Обладнання: комп'ютерна підтримка.
ХІД УРОКУ
1. Початок уроку.
2. Тест.
1). Який принцип є основою поведінки героїні драми Островського “Гроза”?
- формальне дотримання релігійних заповідей;
- Прагнення обманом і хитрістю досягти своїх цілей;
- моральна самостійність, свобода вибору та відповідальності;
- усвідомлена боротьба з "чорним царством".
2). Що спричинило самогубство Катерини?
- каяття в досконалому релігійно-моральному гріху;
- страх перед чоловіком та свекрухою;
- неможливість повернутися до батьківського будинку;
3. Бесіда.
- Як розкривається душевний стан Катерини, як наростає напруженість у розвитку дії, як мотивується сцена покаяння Катерини?
- Чи можна вважати покаяння Катерини її слабкістю? Що було б, якби Катерина не покаялася?
- Чим пояснюється та мотивується каяття героїні?
- Чи могла Катерина знайти шлях до порятунку в душі? Чому?
4. Творче завдання.
Уявімо, що Катерина мала можливість звернутися до сучасного фахівця-психолога. Які рекомендації вона отримала?
Сучасні психологи використовують спеціальні психологічні механізми, що допомагають подолати душевну кризу. Наприклад, складання двохсписків. До одного списку записують позитивні наслідки рішення, до іншого – негативні наслідки. Спробуймо скласти два списки для “майбутнього життя” Катерини, ґрунтуючись на тексті п'єси. Складання таблиці, використовуючи цитати (І.В.Золотарьова, Т.І. Михайлова “Поурочні розробки з української літератури, стор. 193 – 194, 10 клас”)
Отже, позитивного у житті Катерини більше. Якщо колонку з негативом закрити, то вийде, що життя героїні буде наповнене такими надіями та очікуваннями, з якими можна не лише налагодити своє існування, а й збудувати його заново.
- Чому ж Катерина не змогла побачити ці надії та врятувати свою душу? У чому специфіка довкілля?
Звичайно, все сказане не дає підстав вважати самогубство Катерини протестом проти засад, моральності навколишнього суспільства. У її поведінці і слабкі, і сильні сторони. Так, вона своєю поведінкою відкидає принципи домобудівної моральності, рветься до нового життя і віддає перевагу смерті життя в неволі.
5. "Діалектика душі" героїні. (Робота з опорною схемою).
Діалектика душі – детальне (докладне) відтворення процесу зародження та подальшого формування думок, почуттів, настроїв, відчуттів людини їхньої взаємодії, розвитку одного з іншого (наприклад: переростання кохання в ненависть чи виникнення кохання із симпатії).
Трагічний фінал драми – це протест Катерини проти кабанівських понять про моральність, утвердження сили вільної людини, її перемоги над “темним царством”.
6. Домашнє завдання.
Підготувати повідомлення "Образ Катерини в оцінці критиків".