Урок літератури у 6-му класі
Розділи: Література
Мета уроку: Вчити учнів через ліричний твір, його прочитання та аналіз бачити зиму як частину навколишнього світу, почути, відчути власним внутрішнім зором, слухом зображення зими на картинах, у музиці, через фотографію. Порівнювати, зіставляти, аналізувати. Сприяти особистісному, індивідуальному сприйняттю зими. Збагатити словник учнів. Розвивати вміння користуватися словом. Закріпити навички аналізу ліричного добутку. Звільнити внутрішні творчі сили дітей, виховувати почуття прекрасного, любов до свого села.
Обладнання: Музика Н.В. Свиридова «Завірюха», П.І. Чайковського «Пори року», фотороботи учнів, картини художників, виставка книг із творами про зиму.
Хід уроку
1. Звучить музика.
- Яку пору року ви уявляли, коли звучала ця музика?
- Чому? (Чули вітер, хуртовина, завивання завірюхи).
Композитори за допомогою музики можуть передати те, що бачать та хочуть донести до свого слухача.
2. На екрані з'являються фотографії із зображенням рідного села взимку.
- Ви дізнаєтесь про ці фотографії? Що на них зображено? (Наше село. Природа нашого села взимку. Воно дуже гарне.)
– Так наші фотографи бачать зиму у нашому селі.
3. Знайдемо ключові слова для опису даних фотографій. (дерева, сніг, небо, річка).
4. Робота у групах:
Підберіть прикметники до слова: 1 група – дерева, 2 сніг, 3 – річка, 4 – небо.
Все, що ми бачимо і чуємо, можна передати за допомогою музики, фотографії, пензля художника і за допомогою? (Слови).
5. Вірші про зиму (читають заздалегідьпідготовлені учні 1 – 2 вірші)
- Співвіднесіть почуті вірші з фотографіями та картинами. Аргументуйте свій вибір. Використовуйте у відповіді порівняння з почутих вами творів.
6. Вірш А.С. Пушкіна «Зимовий ранок».
- Хлопці, ви впізнали цей текст? Так, це, звичайно, «Зимовий ранок» Пушкіна.
Згадайте, з чого ми починаємо аналізувати ліричний твір?
(Визначаємо умовно тему та ідею вірша.)
Тема цього вірша — розповідь поета про зимовий день.
Ідея - краса, краса зимового ранку.
Автор хотів донести до нас радісний, бадьорий настрій, викликаний таким днем.
Зверніть увагу, цей рядок вводить читача в тему і розкриває ідею, а решта тексту цієї частини розкриває «чудесність» наступного ранку.
Далі йде опис вечора напередодні. Визначте настрій цієї частини твору.
(Похмуре, сумне. Завірюха - злилася; небо - каламутне, місяць - як бліда пляма жовтіла; імла -носилася; хмари похмурі, няня - сумна).
- Можливо, від великої кількості сонця і світла небо ніби йде вгору, воно нескінченне, це вже не небо, а саме небеса.
– Зверніть увагу на фразу: «Прекрасними килимами, блищачи на сонці, сніг лежить». Чому сніг як килим?
- Адже ввечері була хуртовина, сніг ще не прим'явся, він пухнастий і м'який, саме, як килим!
– Чому у Пушкіна «ліс прозорий», «ялина зеленіє»?
- Від великої кількості сонця і світла повітря розряджене, і тому ліс прозорий і видно наскрізь.
- Крізь його прозорість ялинка й видно.
– Від сонця та «річка під льодом блищить» і кімната бурштиновим блиском осяяна».
– А до речі, що означає «бурштиновий»?
– Бурштиновий – тобто жовтий, сонячний.
— Почуття його переповнюють, він летить ранковим (тобто чистим) снігом і відвідує поля, ліси, берег. Йому це все дорого. І він берег називає «милим»
- Мило і дорого все, що його оточує.
– Ось що робить із людиною один звичайний зимовий ранок, один звичайний чудовий день.
7. Робота у групах:
1 – художники, що малюють «свою» зиму.
2 – поети, складають вірш про зиму.
3 – письменники, пишуть розповідь про зиму.
(Групи для цієї роботи формуються за бажанням учнів).
8. Звіт у групах. Підбиття підсумків.
9. Рефлексія. Акростих зима.
- Якою для вас була зустріч із зимою? З яким настроєм йдіть з уроку? Що запам'яталося найбільше?
Вимовте потихеньку слово "зима", вслухайтеся в нього і закінчіть фразу: "Зима - це ...".