Урок літературного читання на тему Життя і творчість Ф

Мета:

  • Ознайомити із віршами Ф.І.Тютчева.
  • Розвивати навички виразного читання, розвивати мислення, пам'ять, уяву.
  • Виховувати інтерес та любов до читання.

Хід уроку

1. Організаційний момент та постановка мети уроку.

Запрошую Вас до літературної вітальні. Наша зустріч присвячена вивченню життя та творчості Федора Івановича Тютчева.

2. Вивчення нового матеріалу.

У. Не було і немає на Русі місць, де не жили б знамениті люди. Проїдеш її безкрайніми просторами - у будь-якому краю назвуть тобі проти своїх іменитих земляків, назвуть літературні пам'ятки та поетів, що прославили історію краю. І ось приведуть тебе шляхи-дороги на околицю Орлівської губернії (Брянщину) у край давніх легенд і прекрасних бувалей сьогоднішнього дня, і буде нам про кого і про що вам розповісти.

Своїм життям та творчістю прославив отчий край Ф.І.Тютчев-класик української поезії 19 століття.

- Кого ми називаємо класиками?

– Назвіть українських класиків, чиї твори ви читали.

(А.С. Пушкін, А.Майков, І.Нікітін, В.Жуковський, І.А.Крилов, А.А.Фет).

Федір Іванович Тютчев рано виявив незвичайні обдарування та здатність до вчення. Навчався Федір удома. Його освітою керував поет та перекладач Семен Раїч. Юні роки поет провів у Москві, там-таки блискуче закінчив словесний факультет Московського університету. Працював він у Міністерстві закордонних справ, тому 22 роки прожив за кордоном у чужих краях. Живучи на чужині, Тютчев уважно стежив за всім, що відбувалося в літературній та громадськійжиття України, не забував він і овстузькі місця.

А вірші Тютчев почав писати ще підлітком, але їх друкував. Але одного разу зошит з його віршами потрапив до рук А.С.Пушкина, який із захопленням їх прочитав і відразу помістив у журналі “Современник”.

І нам чудова поезія Ф.І.Тютчева знайома з дитинства.

Читання учнями знайомих віршів напам'ять.

  • "Люблю грозу на початку травня".
  • "Є в осені первісної".
  • "Ще в полях біліє сніг".
  • "Чародійкою зимою".

3. Продовження вивчення нового матеріалу.

У. Сьогодні ми почнемо гортати сторінки нового поетичного зошита.

Прочитайте її назву.

"Світлий край беріз, моя Україна".

Привіт тобі, мій рідний край, З твоїми темними лісами, З твоєю великою рікою І неоглядними полями. Привіт тобі народ рідний, Герой праці невтомний. Серед зими і в літню спеку Привіт тобі, мій край рідний!

- Як ви думаєте, про що вірші, поміщені в цей зошит? Чому ви так вважаєте?

У. Прочитайте самостійно звернення до читачів.

- Про які два види мови прочитали? (про прозову та поетичну)

- Що характерно для прозової мови? (це природна мова)

- А що властиво поетичній мові?

- Згадаймо, що таке рима. (рима - це співзвуччя кінців віршованих рядків).

- Строфа? (Строфа - це частина вірша, що об'єднується ритмічно і за змістом).

- Які бувають строфи? (двовірші, чотиривірші, тривірші).

Що таке епітети? уособлення?

У. Тютчев - геніальний лірик, співак природи, найтонший майстер віршованого пейзажу.

Світ у його очах сповнений таємничості, загадковості.

Тютчев любив природуу всій її красі та чистоті, у всій її правді, у всій різноманітності. Він уявляє собі природу живою, одухотвореною, що має свою мову і здатну дати людині відчути радість життя. Природа у Тютчева відчуває, дихає, радіє та сумує”. Так перший грім гуркотить "як би граючись і граючи", а весняні води "біжать і будять сонний брег", поступаючись дорогою весні, зима "злиться, клопочеться і бурчить", ліс стоїть "чарівним сном зачарований".

Усі 4 пори року відбилися у ліриці Тютчева, але особливо поета залучають перехідні, проміжні моменти життя природи. Поета цікавить передусім перше пробудження природи, непомітний для погляду перехід від зими до весни.

- Прочитайте самостійно вірш "Ще землі сумний вигляд".

- Виділіть незрозумілі слова.

- "колишає" - злегка мирно колихатися.

- "мимоволі" - випадковий, мимовільний.

Читання вірша вголос.

- Розставимо логічні наголоси, паузи.

- Знайдіть епітети, уособлення.

- Про що цей вірш?

- Які прикмети весни ви помічали у природі?

У. Весна приходить не відразу, а поступово за своїми законами. Кожна із прикмет весни відображає певний її період (рання весна, середина весни, пізня весна).

- Якій порі весни присвятив поет свій вірш?

– Які картини природи початку весни малює поет? за допомогою чого?

- Доведіть словами з тексту, що це ще не сама весна, а її переддень.

- Яке почуття викликає у поета картина первісної весни? А у вас?

- Які рядки римуються?

- Підготуйтеся до виразного читання.

Виразне читання вірша "Ще землі сумний вигляд".

Читання вірша “Ці бідні селища”.

- Якеосновний настрій поета, переданий їм у вірші? (Роздуми поета про життя українського народу)

- Які особливості зображення пейзажу зможемо виділити, аналізуючи вірш? (бідні селища, смиренна нагота, мізерна природа)

- Які інші почуття висловлені у вірші? (захоплення непомітною красою рідної землі)

- Які мистецькі засоби обирає поет, щоб передати у вірші думки та почуття ліричного героя? (Епітети, уособлення, метафори)

Словникова робота.

  • "Убогий" - недостатній, убогий, бідний у будь-якому відношенні. "Довготерпіння" - велике терпіння.
  • "Іноплемінний" - належить до іншого (іншого) племені, народності.
  • "проглядає" - пропускати світло, просвічувати, виднітися.
  • "Нагота" - стан оголеного, нічим не прикритого тіла.
  • "смиренної" - пройнятий смиренністю (відсутність гордості, готовність підкорятися чужій волі).
  • "пригнічений" - пригнічений, пригнічений чимось, що виражає пригніченість.
  • Читання вірша вголос.

    - Знайдіть рими у вірші.

    – Як вони розташовані? (1-3, 2-4).

    У. А зараз вгадайте, про яке диво природи йтиметься:

    “Після спекотного задушливого дня спустилися хмари, і полив дощ. Коли він припинився, над горизонтом засяяло сонце, що заходить, і в цей час над темною хмарою, ніби гігантська дуга, вигнута до землі з'явилася…. веселка.

    Сім чистих кольорів, які непомітно переходять один в інший - червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий”.

    Пейзажна лірика Тютчева перейнята захопленням перед величчю і красою, нескінченністю та різноманіттям природного царства.

    Як несподівано і яскраво, На вологому небі синю, Повітряна спорудилася арка, У своїй хвилинній урочистості.

    Прочитайте вірш самостійно та визначте його настрій.

    - З яким настроєм він написаний?

    - Про що цей вірш?

    - Чому ви так вирішили?

    - Які почуття до Батьківщини відчуває поет? Доведіть це словами вірша.

    – Які епітети використовує для цього?

    - Як ви розумієте сенс віршованого рядка “як несподівано та яскраво”?

    - Що дивує, захоплює поета?

    - Яка була веселка?

    - Яку пораду дає поет тому, хто побачить веселку? (Ловити мить).

    Словникова робота.

  • "поставилася" - (поставити) - спорудити, побудувати.
  • "Арка" - 1. Дугоподібне перекриття отвору в стіні або прольоту між двома опорами. 2. Споруда у вигляді великих воріт такої форми.
  • "встромити" - щось у когось. Встромити вістрям.
  • "немає" - втратити сили, послабшати.
  • "Нега"- блаженство, приємний стан (нега в погляді).
  • "цілком" - цілком, повністю.
  • Виразне читання вірша.

    У. Коли раптом ви побачите влітку веселку, згадайте ці рядки. Вони допоможуть вам яскравіше уявити хвилинне затишшя, шум літнього дощу та повітряну арку.

    4. Підсумок уроку.

    У. Зустріч у літературній вітальні добігає кінця.

    - Творчості якого поета була присвячена наша зустріч?

    Тютчева люблять і знають у нашій країні, а й там. Збірки його віршів видано багатьма мовами світу.

    Тисячі екскурсантів з усіх куточків нашої Батьківщини приїжджають до Овстуга – поглянути на тютчевські місця, відвідати музей, пройти стежками парку, постояти на березі ставка, послухати шелест вікових дерев. І поет, що надовго встав у бронзі на галявині парку,вітає своїх численних шанувальників.

    5. Оцінювання учнів.

    6. Домашнє завдання.

    Виразне читання віршів, вивчити на вибір напам'ять одне з віршів.