Урок літературного читання у 4-му класі - Гімн кохання та вірності
Цілі:
- Розширити уявлення дітей про Пушкіна-казкаря.
- Дати дітям можливість відчути глибину пушкінських думок, відчути чарівний світ казки, її образність, мудрість.
- Удосконалювати усне та письмове мовлення учнів.
Обладнання:
- CD програвач;
- CD диск “Балет П.І.Чайковського “Спляча красуня”;
- мультимедіа-проектор;
- презентація Power Point до уроку; (див. Додаток)
- портрет А.С.Пушкіна.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми, постановка цілей уроку.
(Звучить музика Чайковського "Спляча красуня")
Олександре Сергійовичу, я про вас сумую. З вами посидіти б, з вами випити чаю. Ви б говорили, я б, розвішавши вуха, Слухав би і слухав.
- А ось слова Максима Горького: “Чудові казки Пушкіна були ближче і зрозуміліші мені. Прочитавши їх кілька разів, я вже знав їх на згадку; ляжу спати і шепочу вірші, заплющивши очі, доки не засну”.
-Любив слухати казки і А. С. Пушкін. Ще сімнадцятирічним юнаком, ліцеїстом, Пушкін поетично воскресав почуття, які його охоплювали, коли маленьким він слухав казки Арини Родіонівни та бабусі, простодушної Марії Олексіївни Ганнібал.
Учень читає вірш:
Від жаху не ворухнуся, бувало, Ледве дихаючи, притисніть під ковдру, Не відчуваючи ні ніг, ні голови. Я тремтів - і тихо нарешті Стомлення сну на очі впадало. Тоді натовпом з блакитної висоти На ложі троянд крилаті мрії, Чарівники, чарівниці зліталися, Обманами мій сон обворожили. Втрачався я в поривісолодких дум; У глушині лісової, серед муромських пустель Зустрічав лихих Полканів і Добриней, І в вигадках носився юний розум.
- Яку гаму почуттів переживав Пушкін, слухаючи казки? (Трипотіння, стомлення, порив солодких дум, крилаті мрії.)
-Минули роки. У засланні Михайлівському поет знову попросить Арину Родіоновну розповісти йому ті дитячі казки. Поет робить короткий запис. Згодом вони перетворилися на ті чудові казки, які ми з вами із задоволенням читаємо.
III. Перевірка домашнього завдання.
- На минулому уроці прочитали “Казку про мертву царівну та сімох богатирів”. Вдома ви підбирали до ілюстрацій уривки і готувалися до їхнього виразного читання.
По кожній ілюстрації:
- Подивіться на ілюстрацію. Хто на ній зображений?
- Який вигляд має герой казки?
- Які почуття до нього відчуваєте?
- Прочитайте уривок, який відповідає цьому епізоду.
IV. Робота на тему.
– Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над цим твором.
- Як ви вважаєте, чому цариця вирішила занапастити царівну?
- Про яку рису характеру це говорить? (Заздрість.)
- З чим її порівнює Пушкін? (З квіткою. "Росла, росла, піднялася і розцвіла", "тихомолком розцвіла".)
- Автор протиставляє норовливість цариці і лагідність царівни,
- Як царівна натрапила на терем богатирів? Прочитайте.
- Як відбулася перша зустріч царівни з богатирями? Прочитайте.
- Як ви думаєте, чому царівна не одразу вийшла до богатирів?
- Як царівні жилося у богатирів?
- Як вони ставилися до неї? Знайдіть у тексті та прочитайте.
- Що означають слова "не заперечує, не перечать"?
- Що ж вигадала зла цариця, щоб занапастити царівну?Прочитайте, як Сокілко захищав царівну.
- Чому Пушкін називає чорницю "старенькою", а царівна бабусею? (Автор знає, що цариця прийшла отруїти царівну, а царівна про це нічого не знає, тому ласкаво її називає.)
- Що ж сталося після того, як царівна взяла яблуко?
- Як поставилися до цієї події богатирі? Прочитайте цей уривок.
- Як Єлисей шукав свою наречену? До кого він звертався по допомогу?
- Хто йому допоміг знайти царівну?
- Яку сумну новину повідомив вітер королевичу?
- Прочитайте по ролях епізоди зустрічі Єлисея з місяцем, із сонцем, з вітром, (по партах)
- У який світ ви, хлопці, потрапляєте, читаючи, слухаючи пушкінські казки? (в чарівний, таємничий, у світ, де поруч живуть добро і зло, і це робить казку сумною, сповненою невимовної чарівності.
- Як ви думаєте, що саме створює його таким? (простота, легкість, музичність вірша, вигадка, невимовні чудеса, яскравість мови, жива народна мова, близькість до народних-чарівних казок, пушкінський розум, який виблискує в кожному рядку казок, пушкінське слово, яке може висловити все: радість, біль, втіху, іронію)
- Про що ця казка? ( про те, як добро перемагає зло, про шляхетні вчинки і підступність, про прекрасну царівну і злу царицю-мачуху)
-“Казка про мертву царівну. ” - сподівання на вірність і любов, тобто казка про кохання та вірність.
- Як ви розумієте, що означає любити? Бути вірним?
- Кого з героїв казки ви вважаєте такими?
Відповіді дітей підкріплюються прикладами з тексту:
Цариця-мати.
(“Чекає-чекає сутра до ночі.” “Дивиться у полі. з білої зорі до ночі.” “З поля очей вона не зводить.”)
- Від кохання можна померти, якпомерла цариця-мати.
Королевич Єлисей.
- Сила його любові така, що від неї можна і воскреснути. Він довго шукає. царівну.
“І про труну нареченої милої Він ударився всією силою. Труна розбився. Діва раптом Ожила. ”
Молода царівна вірна своєму нареченому.
“Всіх я люблю вас сердечно; Але іншому я надовго віддана”. "Мені всіх миліший Королевич Єлисей".
Сім богатирів.
– Вони люблять рідну землю. Вони її захисники.
Перед ранковою зорею Брати дружним натовпом Виїжджають погуляти, Сірих качок постріляти, Руку праву потішити, Сорочина в полі поспішати, Або голову з широких плечей У татарина відсікти, Або витруїти з лісу П'ятигорського черкесу.
- А кого ж любить цариця-мачуха? (Тільки себе).
- Чому вона померла? Адже ніхто жодного насильства над нею не чинив. (Від злості на тих, хто не тільки прекрасніший за неї, а й добріший)
- Надмірна любов до себе виявилася згубною силою.
- Згадайте, з чого почалася казка? (казка почалася з опису кохання та сімейного щастя)
– Щастям і закінчується.
- Через що довелося пройти героям казки, щоб стати щасливими, знайти радість, любов, розуміння та душевний спокій? (Смерть, випробування, людська злість, жорстокість, обман, підступність)
- Значить, ця казка і про силу духу людини. Пушкін вчить правді та доброті, виховує людяність.
V. Підсумок уроку.
Але там і я свій слід залишив, там вітру в дар, на темну ялинку повісив дзвінку сопілку.
- Про що ж співала сьогодні дзвінка сопілка Пушкіна? (Усні висловлювання дітей)
VI. Домашнє завдання.
- На це запитання докладніше відповісте письмово у зошитах.
Використовуваналітература.
- Климентівська З.В. Вірші та казки під час уроків у початковій школі. - Ярославль, Академія розвитку, 2006.
- Побєдинська Л.А. Жили-були казки: Сценарії свят. - М.: ТЦ Сфера, 2003.
- Гостимська Є.С., Мішин М.І. Уроки з курсу "Літературне читання" до підручників Л.Ф. Кліманової та М.В. Голованова: 4 клас - М.: 5 за знання, 2006.
- Універсальна "Велика енциклопедія Кирила та Мефодія" (БЕКМ), версія 2005 року.