Урок математики на тему - Замкнуті та незамкнені лінії

Клас: 1.

Тип уроку: урок відкриття нового знання

Мета: досягнення освітніх результатів за допомогою частково-пошукового методу та ІКТ.

Завдання:

  • формувати предметні вміння: розпізнавати замкнуті та незамкнуті лінії на кресленнях; складати числа за допомогою натурального ряду чисел.
  • формувати УУД:
  • за допомогою вчителя здійснювати корекцію, оцінку результату діяльності (регулятивні УУД);
  • формулювати проблемне питання за допомогою вчителя; проводити доказ; проводити порівняння; формулювати пізнавальну мету за допомогою вчителя; будувати свідоме мовленнєве висловлювання; виконувати класифікацію з різних підстав (Пізнавальні УУД);
  • задавати питання; з повнотою та точністю висловлювати свої думки (Комунікативні УУД);

Форми

  • організації пізнавальної діяльності учнів:
  • індивідуальна, парна, групова.

Устаткування:

Для вчителя: Інтерактивна дошка SMART Boart; презентація до уроку; музика для фізхвилинки.

Для учнів: наждачний папір, кольорові нитки (синього, оранжевого, жовтого кольору), кольорові олівці, простий олівець. Картки №1, 2, 3; робочий зошит у підручника В.Г.Дорофєєва "Математика" 1 клас.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

- Продзвенів для вас дзвінок?

- Вже закінчився урок?

- Тільки розпочався урок?

- Значить, можна сідати!

На уроці, хлопці, на вас чекає багато цікавих завдань, нових відкриттів, а хто і що ж допоможуть вам зробити ці відкриття? (Увага, винахідливість, кмітливість, вчитель, дружня співпраця.)

2. Актуалізація знань.

Сьогодні на уроці ми продовжуватимемо знайомитися з таємницями цікавої та захоплюючої науки математики. Ми маємо помічницю. Хто це? (Дівчинка)

- Чим цікава ця дівчинка? (Вона складається з геометричних фігур.)

– З яких геометричних фігур складається дівчинка?

- Порахуйте їх. скільки трикутників, кіл, прямокутників, кривих ліній? Запишіть на картці №1 поряд з кожною фігурою число, яке відповідає кількості трикутників, кіл, прямокутників, кривих ліній.

Робота в парах.

– Внизу картки є гурток. Якщо у вас 4 правильні відповіді, то зафарбовуєте його в червоний колір, якщо 3 відповіді правильні в зелений, якщо 2 то в синій, якщо 1, то в жовтий.

Подякуйте сусідові за роботу.

Фізмінутка.

Гра "Доміно".

Скільки точок на доміно, стільки разів треба виконати події.

Скільки разів ногами тупнемо? (1+2) Скільки разів у долоні ляснемо? (1+3) Ми сядемо скільки разів? (4+1) А нахилимося зараз? (1+5) І підстрибнемо рівно стільки. (1+1) Ай та рахунок! Гра та тільки!

3. Створення проблемної ситуації. Постановка навчальної задачі.

Дівчинка любить займатися математикою. Вона приготувала вам цікаві завдання.

Робота у групах.

- Що зображено малюнку? (Лінії.)

Розділіть ці лінії за групами. (Дати час дітям самостійну роботу).

- Перевіримо. Слайд №7

(Показ на дошці) На які групи можна розбити ці лінії? Назвіть ознаку, якою Ви розділили лінії так.

(1. за кольором – сині, зелені, червоні лінії;

2. прямі, промені, криві лінії;

3. прямі лінії та криві лінії)

- Однакове завдання все виконували? (Одночасне).

- А результати вийшли у всіх однакові? (Ні)

- Скільки різних варіантів розподілу ліній на групи вийшло) (3)?

- Подякуйте своїм друзям за роботу.

– На які групи можна розбити криві лінії?

— Чому виникли труднощі з відповіддю на запитання? Про що ж йтиметься на уроці?

4. Відкриття нового знання.

1) Отже, нам необхідно дізнатися, як називаються криві лінії, на які види діляться криві лінії, з'ясувати їх ознаки, за якими можна відрізнити їх. Чи готові почати роботу? Тоді почнемо. Пропоную провести дослідження. Дослідити – це означає зрозуміти, встановити. Пропоную перетворити наш клас на дослідницьку майстерню. Кожен із нас – співробітник цієї майстерні, вчений-дослідник. Ми усі рівні. Ми колеги. Колеги – це товариші по роботі. Як працюватимемо? (дружно, старанно, уважно, з повагою один до одного)

– На які групи можна розбити криві лінії

- Криві лінії бувають замкнуті та незамкнуті.

- Чим вони відрізняються?

- робота з інтерактивною дошкою (заповнення таблиці).

- Бабуся попросила дівчинку сходити на город і принести капусту. Але у них 2 городи. Подивіться малюнок. На малюнку лініями зображені паркани двох городів, за якими росте капуста. Один паркан синього кольору, а інший – помаранчевого. Із якого городу Оля зможе взяти капусту? Відповідь мені не треба казати. На столі у вас лежать ниточки та шматочок наждакового паперу. Виберіть нитку потрібного кольору. Побудуйте на папері нитками паркан городу, в який піде дівчинка.

- На що схожі огорожі?

- У чому відмінність цих парканів? Як їх можна назвати? Діти формулюють основну відмінність замкнутої та незамкненої кривої своїми словами. Якщо вони не можуть це зробити,вчитель ставить наступне навідне питання.)

- Можеш у цій кривій вказати початок і кінець?

- Хлопці ця крива називається НЕЗАМКНУТА лінія, а друга ЗАМКНУТА лінія

А як їх відрізнити?

3) Продовжимо роботу з нитками. Можна працювати з ниткою будь-якого кольору.

Викладіть замкнуту та незамкнену лінії. Що сталося з кінцями першої нитки? Що сталося з кінцями другої нитки?

  • Що потрібно зробити, щоб перша крива стала незамкненою?
  • Що потрібно зробити, щоб друга крива стала замкнутою?
  • Який можемо зробити висновок про відмінність замкнутої та незамкненої лінії?

4) Хлопці, замкнута лінія має ще одну властивість, що відрізняє її від незамкнутої лінії. Щоб розібратися в цьому, проведемо ще одне дослідження. Давайте спробуєм! Чи згодні?

План дослідження

1. Накресліть замкнуту лінію.

2.Поставте кольоровими олівцями у різних місцях синю, червону та зелену крапки.

3. Спробуйте описати замкнуту, починаючи з різних точок. Спочатку з синьою, потім із червоною, потім із зеленої крапки.

4. Порівняйте результати.

5. Зробіть висновки.

Висновок : Замкнену лінію можна починати малювати з будь-якої точки. Завершиться малювання у тій точці, з якої починали.

5) Підсумки практичної роботи.

— Отже, мої маленькі вчені, ви навчилися добре відрізняти замкнуту лінію від незамкнутої? Що ми з вами впізнали?

6) А де в житті зустрічаються замкнуті та незамкнуті лінії? (Слайд №12)

Фізмінутка “Дотягнися до зірки” (під музику)

Встаньте зручніше та закрийте очі. Зробіть три глибоких вдиху та видиху.

- Уявіть собі, що над вами нічне небо, посипане зірками. Подивіться на якусь зірку, якаасоціюється із мрією – бажанням щось мати чи кимось стати.

Тепер розплющте очі і простягніть руки до неба, щоб дотягнутися до своєї зірки. Намагайтеся щосили! І ви обов'язково зможете дістати рукою свою зірку. Зніміть її з неба і дбайливо покладіть перед собою в гарний просторий кошик.

Опустіть руки та заплющте очі. Виберіть прямо в себе над головою іншу блискучу зірочку, яка нагадує вам про іншу вашу мрію. (10 с)

Тепер розплющте очі, потягніться обома руками якомога вище і дістаньте до неба. Зірвіть цю зірочку з неба і покладіть у кошик до першої зірки.

Зірвіть ще кілька зірочок. Дихайте так: глибокий вдих, коли тягнетеся за зіркою, і видих, коли дістаєте її і кладете в кошик.

Зірка - замкнута лінія або незамкнута? Чому? Доведіть.

5. Самостійна робота з самоперевіркою за зразком

Картка №3

Перевіримо, як ви навчилися відрізняти замкнуту лінію від незамкненої.

У вас на партах лежать картки №3 із геометричними фігурами. Обведіть лише замкнуті лінії.

Поміняйтеся картками із сусідом. Перевірте правильність на дошці.

– Чий сусід виконав роботу правильно?

- Хто виправив помилку своєму сусідові?

6. Включення нового знання до системи знань і повторення.

Робота у робочому зошиті на с. 60, №1, 2, 3 - самостійна робота +взаємоперевірка.

7. Рефлексія навчальної діяльності на уроці

— З яким поняттям познайомились?

— Які лінії бувають? (замкнуті та незамкнені)