Урок музики у 2-му класі на тему - Ці різні марші
Розділи: Музика
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Форма уроку: подорож.
Мета: Ознайомити із жанром – марш, його різновидами. Створити умови, що сприяють підвищенню емоційної та музично-творчої активності учнів, розвитку образного мислення, почуття ритму, мови через навчальну діяльність.
Завдання:
Музичний матеріал:
1. Організаційний момент – вхід.
Звучить маршева музикаС.Чернецький “Зустрічний марш”. Діти входять до класу, марширують на місці, із закінченням музики зупиняються біля своїх місць – стільців.
Музичне привітання (Пальчикова мовна гра)
Я вітаюся скрізь - Дома і на вулиці, Навіть "добрий" кажу Я сусідській курці(показує "крильця").Привіт, сонце золоте!(показує “сонце”)Привіт, небоблакитне!(показує “небо”)Здрастуйте, маленький дубок!(показує “дубок”)Здрастуйте, вільний вітерець!(показує “вітерець”)Здрастуйте, Ранок!(жест вправо)Здрастуйте, День!(жест вліво)Мені вітатись(кладе руки на груди)Не ліньки.(розводить руки убік)
Привітання: Здрастуйте, хлопці. Вітаю вчителю.
Вчитель: Під яку музику ви увійшли до класу? Що можна робити під цю музику? Зручно марширувати під цю музику?
Вчитель: Сьогодні на уроці ми познайомимося із жанром – марш. Які бувають марші, ви дізнаєтесь. Сьогодні ми з вами побуваємо у незвичайному королівстві. Я маю запрошення від господині цього королівства, чудової, доброї Феї. У цьому королівстві нас уже чекають.
А може, хтось із вас знає, що таке марш?
Діти Коли ритмічно вважають.
Вчитель: Людина живе, поки стукає серце. Знайдіть у себе пульс. Пульс – це ритм серця. Коли ви хворієте, приходить лікар, він обов'язково слухає пульс, чи немає порушень у його ритмі і як часто він стукає. У пульсі бувають сильні та слабкі частки.
Чергування сильних і слабких часток у музиці називається ритмом.
Давайте пролопаємо ритм. I ii I ii I ii I ii I ii I ii; I I I I I I .
Учитель: –– Ритм маршу завжди дуже чіткий. Сильна частка називається "ударна".Марш завжди виконується під рахунок: "раз-два", причому "раз" - ударна частка, а "два" - тиха. На світі існує багато різних маршів – гучних та тихих, високих та низьких, веселих та сумних.
2. Основна частина.
Вчитель: Чуєте, як трубять труби, звучать фанфари, чути барабанний дріб. Льється урочиста, велика музика.
Звучить “Зустрічний марш” – слухають
Вчитель: Хлопці, що можна робити під цю музику?
Діти: Під цю музику можна маршувати.
Вчитель: Мабуть, саме маршем ми зайшли сьогодні до класу, і потрапили до незвичайного казкового Королівства Маршів. Принцеса цього королівства вже вийшла зустрічати нас. Під час церемонії та прийому гостей виконується марш, який називається “Зустрічний”. Він відкрив нашу подорож.
Перед палацом – велика площа, де вишикувалися війська для урочистого параду. Рівним кроком крокують солдати. Музика маршу має чіткий ритм, під який чоботи солдатів ударяють об землю. Я пропоную вам стати промарширувати під звуки цього маршу і відзначити сильну частку музики.
Звучить Марш “Тріумф переможців” (Діти встають та виконують рухи, які показує вчитель з музики).Відзначають ритм.
Вчитель: Замалюйте у свої зошити схему.(на дошці намальовані широкі смужки)
Хто марширує під цю музику? Де? На столах лежать таблиці. Знайдіть слова, які розкажуть про настрої цієї музики. (Додаток 1)
Відповіді дітей: гордо, впевнено, твердо, мужньо тощо.
Вчитель: Так, то був військовий парадний марш. Для військових музика маршу дуже важлива. Під його чітку музику солдати рівні крок у похідному чи парадному строю. Як ви вважаєте, які риси притаманні справжнім захисникам вітчизни?
Вчитель: Маршів у музиці безліч. Про який марш я зараз прочитаю вірш?
Вчитель: Про який марш йдеться?
Діти: Це спортивний марш.
Перемоги без нього не буде, Спортивний марш так люблять люди!
У кожному місті є спортивний стадіон. У нашому казковому королівстві він також є. Щоранку королівська футбольна команда виходить на тренування підзвуки маршу. Як він бадьоро звучить та налаштовує гравців на перемогу!
Звучить "Марш футболістів". Слухають
Вчитель: Замалюйте у свої зошити схему.(на дошці намальовані вузькі смужки)
Вчитель: Знайдіть слова, які розкажуть про настрої цієї музики. (Додаток 1)
Відповіді дітей: впевнено, святково, яскраво, легко тощо.
Вчитель: Хлопці, порівняйте два марші: військовий та спортивний. Який із них легший за звучанням?
Діти Звичайно, спортивний.
Вчитель: За допомогою цього маршу ми зможемо потрапити до палацу королівства Маршів. Для цього треба пригадати прізвище композитора, який написав цю музику.
Діти: П.І. Чайковський Марш з балету "Лускунчик"
Вчитель: Яскраві фанфари запрошують нас до Палацу. Тут живуть не лише солдати, спортсмени, добра Фея, а й діти. Коли в королівстві настає ніч, все стихає. Сплять і дорослі, і діти. Не спиться лише іграшкам. Вони розпочинають свій парад. Послухайте та визначте, який музичний інструмент виконує цей марш.
Звучить "Марш дерев'яних солдатиків"
Вчитель: Звук фортепіано, зображує якісь звуки, на які музичні інструменти вони схожі?
Діти: барабан та труба.
Вчитель: Як ви думаєте? А іграшковий марш, він який? Знайдіть слова, які розкажуть про настрої цієї музики.
Діти: Легкий, дзвінкий, веселий, кумедний.
Вчитель: Звуки іграшкового маршу ще легші, тонші, він виконується у високому регістрі, але іграшкові солдати йдуть також рівно, чітко, як справжні. Нині ж зіграємо “Марш дерев'яних солдатиків” П.І. Чайковського Хлопчики на барабанчиках, дівчатка – на трубі. Я буду диригентом, а ви музикантами, оркестром. Стежте уважно за моїми рухами рук, хлопчики – ліворуч, дівчатка праворуч. А якщо я будудиригувати обома руками граємо всі разом.
Звучить “Марш дерев'яних солдатиків” “діти акомпанують в оркестрі” (імітують барабани та труби)
Вчитель: Хлопці ви готові зустрітися із Принцесою? Тоді дивіться уважно на екран.
Мультзамальовка “Звучить “Марш дерев'яних солдатиків”
Вчитель: Послухайте музичний фрагмент та назвіть твір.
Діти: Пісня “Теремок”
Які два кити з'єдналися у цій музиці (пісня + марш)
Робота над приспівом
Вчитель: Навколо себе обернися і в гнома перетвориться. До Принцеси прийшли в гості казкові гномики та принесли у подарунок пісню, яку ми з вами виконаємо. Чітко проспівуємо всі слова та відзначаємо сильну частку "шуршунчиками" саморобними музикальними інструментами.
Під час виконання слідкуйте за мелодією, проспівуємо чітко всі слова та витримуйте ритмічний малюнок. Під час програшу (коли ми не співаємо, ми чітко і ритмічно маршируватимемо)
Виконання пісня “Пряничний Теремок будиночок”(Додаток 2)
Д/з. Намалювати ілюстрацію до твору П.І. Чайковського "Марш дерев'яних солдатиків"
3. Підсумок уроку.
Вчитель: Ось і добігла кінця наша подорож до чарівного Королівства Маршів.
- Що ж нового ви дізналися за час нашої подорожі?
– З якими маршами ми познайомились?
(Вчитель ставить питання, зазначає активність хлопців на уроці, цікаві та правильні відповіді, їх уважність.
Спільно з учителем діти роблять висновок про те, що всі марші різні, але у них є і загальне: якщо всі чітко маршируватимуть, то ніхто не зіб'ється в строю.
Д/з:Намалювати героїв того маршу, який більше сподобався і запам'ятався.
Діти встають під звуки пісні"Пряничний Теремок" маршируючи виходять із класу.)