Урок на тему Союз як частина мови

Тема уроку: Союз як частину мови. Прості та складові спілки.

Мета уроку: - дати загальне поняття про союз як службову частину мови; показати його роль у реченні; формувати вміння знаходити спілки у тексті; правильно ставити розділові знаки; працювати зі схемами; продовжити формування вміння логічно мислити.

Тип уроку:вивчення нового матеріалу.

Завдання уроку:формувати поняття про спілку, розвивати вміння відрізняти спілки від інших частин мови, вчити відокремлювати частини складної речення один від одного комою; розвивати мову учнів, кмітливість, допитливість, творчу уяву, інтерес до української мови (за допомогою введення в навчання цікавого матеріалу, завдань різних видів).

Методи навчання:словесні (бесіда, фронтальне опитування), практичні (вправи), аналітичний.

Форми роботи:групова, фронтальна, індивідуальна

Хід уроку.

Орг. момент Усміхніться один одному, сідайте Руки? На місці! Ноги? На місці! Локті? Біля краю! Спіна? Пряма!

М.В. Ломоносова: «Спілки не що інше суть, як засоби, якими ідеї поєднуються».

Повторення.

На минулих уроках ми з вами вивчали привід. Що ми можемо сказати про нього? Щоб згадати, виконаємо завдання.

Вибірковий диктант.

Випишіть іменники з приводом.

Після повернення з відпустки я приступив до роботи. Через осінні заморозки треба закрити гілками троянди в саду. Протягом тижня ми підготували матеріали доповіді. Після школи брат вступив до інституту.

Завдяки втручанню лікаря дитина була врятована. Після завершеннябудівництва школи вчителі та учні взялися за прибирання. Доставка матеріалів на будівництво затрималася через сильну бурю. Через обвали в горах проїзд було закрито.

Давайте перевіримо (зачитують кілька учнів).

Що ми можемо сказати про прийменник?

Які приводи ми знаємо?

Як пишуться похідні прийменники?

Навіщо потрібні прийменники?

Вивчення нового матеріалу.

Спишіть пропозицію (пропозиція записана на дошці).

Кілька годин я крокував лісом і милувався.

Які слова не відповідають на запитання?( і)

Чому?(службові частини мови, не мають синтаксичної та морфологічної функції).

Які це частини мови?(прийменник союз).Робота з епіграфом. Виклик. (На дошці – епіграф.)

Вставте пропущене слово у висловлювання М.В. Ломоносова: «… …. не що інше суть, як засоби, якими ідеї поєднуються». (Спілки)

Що пов'язує союз у реченні? (однорідні члени речення).

2. Визначте тему уроку, завдання уроку за допомогою питань: Дізнаємося що? Навчимося чого? Застосуємо де? Навіщо?

Запишемо тему уроку: «Союз як частину мови».

Яка це частина мови?(службова)

Навіщо потрібен союз? (для зв'язку однорідних членів пропозиції та простих пропозицій у складі складного)

Що пов'язує союз та прийменник? (службові частини мови; не змінюються; не мають синтаксичної та морфологічної функції)

Чим різняться?(прийменник виражає залежність одного слова від іншого, а союз пов'язує рівноправні слова)

Отже, що таке союз? (читання правила на сторінці 119, пункт 1)

Фізмінутка

Групова робота. Теперподивіться уважно на дошку. У мене тут записані речення. Завдання: у реченні виділити союз і визначити, що він пов'язує (зобразити схематично).

1 групаСонце зійшло і висвітлило все навколо. Сонце зійшло, і туман почав розсіюватися.Горять перші зірки, а вечірня зоря ще довго світить над полями та лісами.

2 групаМи не пішли купатися, тому що йшов дощ.Мивтроєм почали бесідовать, якдоніби століття були знайомі. Собаки прітихли, відтогпрощо ніхто стороннійне тревів їх спокою (Одинлюдина від групи по черзі виходять до дошки і працюють з пропозиціями, пояснюючи правопис слів і розміщення розділових знаків).

Які спілки ми зустріли?( що складаються з одного слова та з двох).

Як вони звуться? (Читання правила на сторінці 121).

Отже, що ми дізналися про союз? (Учні формулюють правило).

Тепер відкриємо опорний конспект і разом зробимо запис.

Службова частина мови, яка пов'язує

Однорідні члени пропозиції Прості пропозиції у складі складного

І, а, але, як, що Тому, що, так, начебто,

щоб, або, або не тільки – а й, як – так і

Завдання 1. а) Запишіть речення, розставляючи розділові знаки, виділяючи спілки, вказавши їхній вигляд, пояснюючи схематично, що вони пов'язують.

Мої хлопці люблять полювання та риболовлю. Квіти видавали рідкісний, але приємний запах. Сьогодні я відчував себе неважливо, бо дуже боліла голова. Концерт затримувався, тому що артисти ще не під'їхали.

б) Робота з вправою 274. Прочитайте текст, визначте його основну думку, озаглавте, випишіть речення із союзом, що з'єднуєоднорідні члени речення та пропозицію із союзом, що поєднує прості речення у складі складного.

в) Самостійна робота

Продовжуйте пропозиції за допомогою союзів. Зобразіть схематично, що ці спілки пов'язують. Вкажіть вид спілки.

Я завжди беру книги у міській бібліотеці...

Хмари закрили небо...

До нас приїхали гості...

Після грози все сяяло …

Виконання тесту на тему. Самоперевірка. 1. Частина мови, що зв'язує члени речення та прості речення у складі складного:

а) прийменник; б) союз.

2. Спілки бувають: а) похідні та непохідні; б) прості складові.

3. Вкажіть приклад із союзом. а) Піти, щоб повернутися; б) блукати парком; в) внаслідок швидкого перебігу. 4.Вкажіть приклад із простою спілкою.

а) Приятелі повертають з дороги і заглиблюються у ліс. б) Рослини запилюють як бджоли, а й інші комахи. в) Ліс стояв мовчазний, бо головні співаки відлетіли. 5. Вкажіть приклад, у якому союз пов'язує однорідні члени. а) За заводами закінчувалося місто і починалося море. б) То тут, то там щось сиплеться і шарудить. в) Ми зачекали, поки вивантажили наші речі. Вкажіть приклади зі складовими спілками. а) Вода затопила б усе, якби не загороджувальну споруду. б) Міл та люб, так і друг. в) Грошей ні гроша, зате слава хороша. г) Він мовчав, оскільки визнавав себе винним.

Хвилина для жарту. Жартівливі питання.

а). Що знаходиться між річкою та берегом?

б). Які імена дівчат складаються з двох спілок?

VI. Висновок з уроку. Дати повну характеристику спілки.

Союз - це службова частина мови, яка пов'язує члени речення, прості речення у складному. Спілки бувають прості та складові та діляться на дві групи:підрядні та сочинительные. Рефлексія

Домашнє завдання: - Вивчити правила зі сторінок 119, 121; - виписати у словник слова з рамочок та вивчити; - Виконати вправу 277.