Урок на тему - Тільки любов’ю тримається і рухається життя

Розділи: Література

Дидактична мета: створення умов усвідомлення та осмислення блоку нової навчальної інформації.

освітні

  • виявити розуміння учнями внутрішнього світу героїв, особливостей складних взаємин персонажів щодо любові;
  • поглибити уявлення про героя;
  • відпрацьовувати навичку аналізу художнього твору;
  • підготуватися до твору;

виховні

  • прищеплювати любов до творчості І. С. Тургенєва;
  • виховувати вміння слухати та розуміти інших та їхню точку зору;
  • формувати систему моральних цінностей (повагу, кохання, співчуття.)

Тип уроку: - Комбінований.

на уроці:

  • репродуктивний;
  • частково-пошуковий;
  • евристичний.

Форми організації навчальної діяльності:

  • фронтальна;
  • групова;
  • індивідуальна.

Оформлення дошки:

  • тема заняття,
  • ключ до тесту,
  • критерії оцінок,
  • проблемне питання.

Форма проведення уроку: урок навчання.

1. Організаційний момент.

Привітання учнів, визначення відсутніх.

- Я бачу, що всі присутні готові до роботи, почнемо наше заняття.

Сьогодні у нас є гості.

2. Актуалізація опорних знань.

Повторення матеріалу, засвоєного на попередніх уроках, проводиться у формі тестової роботи. (Дивисядодаток 1 ). (На дошці відкривається ключ до тесту та критерії оцінок; тест перевіряється шляхом взаємоконтролю – у парах).

- Підніміть руки, у кого оцінка "5"? "4"? Молодці!

У кого "3" і "2" - є невірні відповіді, звернітьувагу, яка відповідь має бути вірною.

- На всі питання можна було б відповісти?

3. Вивчення нового матеріалу методами навчання.

Проблемне питання: "Чи можна сказати, що роман Тургенєва "Батьки та діти" - це

твір про кохання? "

4. Слово вчителя. (Викладач читає вірш Б. Заходера).

Не буває кохання нещасного. Може бути вона Гіркою, Важкою, Нерозділеною і безрозсудною. Може бути Смертельно небезпечною, Але нещасною Кохання не буває, Навіть якщо вона. Вбиває. Той, хто цього не засвоїть І щасливого кохання не варто.

- Напевно, ви вже здогадалися, про що йтиметься на нашому занятті. Запишіть тему уроку, проблемне питання, на яке ви повинні відповісти в кінці уроку.

- Подивіться на тему уроку. Про що поведемо свою розмову? (Учні відповідають питання).

Спробуємо відповісти на запитання:

  • як кохання впливає на людину?
  • як змінився Базаров?
  • як вплинула на нього кохання?
  • чи змінився внутрішній світ героя?

- Навіщо нам це потрібно? ( Підготуватися до написання твору, відповісти проблемне питання тощо. буд.)

- У чому маємо на уроці розібратися? ( Що означає кохання у житті героїв.)

– Хто головний герой роману? (Євген Базаров).

- Хто він? (Складається портретна характеристика: лікар, нігіліст, юнак, проходить випробування коханням, що заперечує?)

Вчитель: образ Базарова буде неповним, якщо не розглянемо, як і проходить головне випробування у житті.

- Які слова у темі нашого уроку є ключовими? (Кохання, життя).

Презентація слова "кохання" (асоціації). З дозволу учнів зачитуються.

- Якетлумачення цього слова у словнику? (Робота зі словником.)

- Скільки людей, стільки формул любові та щастя.

Робота у групах. ( Клас ділиться на 3 групи. 1 група розглядає відносини батьків Базарова як старшого покоління, наводять цитати; 2 група розглядає взаємини Миколи Петровича та Маші, Миколи Петровича та Фенечки; 3 група розглядає взаємини Павла Петровича та княгині Р. та Євгена Базарова. )

- Зробіть висновки, чим було кохання для батьків Базарова, для М. Кірсанова,

як спочатку ставився Базаров до кохання, за місяць?

(Учні роблять висновок, що Павло Петрович і Базаров - опоненти у суперечках, але є спільне в їхньому коханні: пристрасть, яка перевернула їхнє життя, змусила по-іншому

подивитися на світ.)

- Чому Одинцова відкидає кохання Базарова?

- Чому княгиня Р. відкидає кохання Кірсанова?

- Як вплинула любов до Одінцової на Базарова?

- Чи можна сказати, що це кохання на все життя? Чому?

- Чи не виникає у вас думка, що Тургенєв покарав своїх героїв таким сильним почуттям саме тому, що вони ніколи не прагнули? (Павло Петрович - "жінки божеволіли"; Базаров - "великий мисливець до жінок").

Вчитель: ми розглянули всі покоління та їхнє ставлення до любові.

- Що робить з людиною кохання?

Загальний висновок: кохання окрилює людину; кохання буває різним, але без нього людина жити не може.

- Чи завжди пощастить людині в коханні?

- Що кохання в нашому житті?

– Відповідаємо на проблемне питання.

Вчитель: як результат нашої розмови, виберіть слова, які найбільше відповідають, на ваш погляд, темі нашого заняття. (Робота з епіграфами).

- Чи випадкова ця тема? (Ні).

Вчитель: тема кохання у творчості Тургенєва не випадкова, всіх своїх героїв він відчуває на кохання. Через своє життя письменник проніс любов до Поліни Віардо.

Індивідуальний виступ учня. (Взаємини письменника та співачки).

- Любов була значуща і для самого Тургенєва.

- Подивіться на тему уроку ще раз. Про що розмовляли?

- Чи розібралися у внутрішньому світі героїв?

- Чи відповіли на запитання: "Що означає кохання в житті героїв"?

- Чи змогли ми сьогодні відповісти на проблемне питання?

Вчитель: підсумовуючи урок, хочу сказати, що ваша робота мені сподобалася, ви сьогодні добре попрацювали, але цього мало, щоб написати твір підготовкою, до якого ми займемося на наступному уроці.

8. Інформація про домашнє завдання.

- "Сторінка із щоденника Базарова" (творча робота). (Уявіть себе дома Базарова і спробуйте висловити свої почуття у вигляді щоденникових записів).

Оцінки за урок, тестову роботу.

- Всім дякую за роботу.

Побажання вчителя. Читання вірша Олександра Реви.

Не любите "кого-небудь", "Як-небудь" - не любите. Чекайте на найкраще, А не випадку. Чекайте Слова найвірнішого, Щастя найвічного. Чекайте найпершого, А не першого зустрічного!

- Підбиваючи підсумки наших минулих уроків, я зібрала сьогодні всі слова, якими ми їх оцінювали. Ідучи, нехай кожен із вас поставить значок проти того слова, яке відображає ваше сьогоднішнє ставлення до уроку:

  • цікаво
  • пізнавально
  • життєво
  • корисно
  • буденно
  • важко
  • посередньо.