Урок на тему - В
Розділи: Література
Мета уроку:
- розглянути поняття "віра" і "вірність" з моральної точки зору;
- формувати систему моральних цінностей;
- виробляти навичку аналізу художнього твору в єдності форми та змісту;
- розвивати вміння грамотно та аргументовано висловлювати свою точку зору.
Устаткування урок:
- портрет В. А. Жуковського,
- репродукція картини Карла Павловича Брюллова “Світлана, що ворожить”,
- опорні схеми,
- мультимедійне встановлення
Епіграфи до уроку:
Вірність - заповідь любові, найдорожче, що може бути дано людині. (Тельман)
З вірою немає нічого неможливого. (Прислів'я)
Хід уроку
1. Орг. момент, повідомлення цілей уроку.
2. Перевірка домашнього задания. (Читання учнями напам'ять балади І. Гете “Лісовий цар”)
- Лісовий цар: хто він? Цар, що сидить на троні, чи міфічна істота?
3. Слово вчителя:
Діти, ви правильно помітили той факт, що лісовий цар є міфічним істотою. Справа в тому, що раніше, не вміючи пояснити багато природних явищ, люди їх обожнювали.
Ось ваші малюнки, на яких зображені різні фрагменти з балади Ґете, а лісовий цар не такий страшний як у баладі, тому що ви знаєте, що цей персонаж – вигадка.
Працюючи над перекладами балад, В. А, Жуковський замислився над тим, щоб самому написати баладу.
Запитання до класу
1. Що таке баладу?
2. На які групи діляться балади? Наведіть приклади назв раніше вивчених балад.
3. У чому полягаєвідмінність народної балади від літературної?
(При повторенні можна використовувати схему, яку учні заповнюють після кожної відповіді на поставлене запитання.)
БАЛАДА - лірична віршова розповідь, заснована на переказі.
Народна балада - балада, створена народом.

4. Повідомлення учня про творчість В. А. Жуковського та історію написання балади "Світлана".
За 25 років (1808 – 1833 рр.) Жуковський створив 39 балад. Основна проблематика їх - питання людської поведінки та вибору між добром та злом. Джерело добра і зла - завжди сама душа людська і таємничі, що керують нею, незрозумілі логічно потойбічні сили.
Особливе місце серед творів Жуковського посідають балади, присвячені коханню: "Людмила", "Світлана", "Еолова арфа" та інші. Головніше тут для поета - заспокоїти, наставити на шлях істинну закохану людину, яка зазнала трагедії у коханні. Жуковський вимагає приборкання егоїстичних бажань та пристрастей. Поета приваблювало все таємниче, приховане зазвичай від людських очей, потойбічне, що ставить людину перед проблемою особистої відповідальності за скоєне. Перед вибором між добром та злом.
Над баладою "Світлана" Жуковський працював чотири роки - з 1808 по 1812 рік. Вона присвячена його племінниці Олександрі Олександрівні Воєйковій (у дівоцтві - Протасовій) і була її весільний подарунок.
5. Робота над епіграфами уроку.
Звернемося до епіграфів уроку. Як ви розумієте ці висловлювання?
Вірність - стійкість і незмінність у почуттях.
Віра - переконаність, глибока впевненість у чомусь.
6. Робота над текстом
Святки – чарівний час. А якого дива можуть чекати дівчата? Зрозуміло, всі мріють про щасливе заміжжя ікохання. Ну звичайно, кому ж не цікаво заздалегідь дізнатися про те, яким воно буде це кохання?
- Читання вчителем почала балади/напам'ять/
- робота консультантів (діти пояснюють сенс ворожінь, перерахованих у баладі)
7. Слово вчителя
Перед вами репродукція картини відомого українського художника К. П. Брюллова “Світлана, що ворожить”. Такою вона представилася художнику після прочитання балади.

Світлана вдається до найстрашнішого з ворожінь - ворожіння у дзеркала, т. до дзеркало - спосіб зв'язку з потойбічним світом.
Як ви думаєте, чому Світлана звертається саме до цієї ворожіння? Підтвердьте свою відповідь прикладом з тексту:
Милий друг далеко; Мені доля померти У смутку самотньому. Рік промчав - вести немає; Він до мене не пише, Ах! А їм лише червоне світло, їм лише серце дихає ...
Любов у баладі дана в ареолі фантастичного та таємничого, вона тісно пов'язана з темою спокуси, випробування віри. Основним станом героїні є страх та жах, але Світлана демонструє незмінність віри:
Втамуй печаль мою Ангел-утішитель
Розкажіть, що сталося зі Світланою після того, як вона сіла перед дзеркалом?
8. Робота над виразними засобами.
У баладі переважає два кольори. Назвіть їх /білий та чорний/.
Білий колір перемагає страшну темряву ночі. Від строфи до строфи переходить образ снігу. Він підкріплюється образами білої хустки, білої скатертини, білого голубка. Білий колір асоціюється з ім'ям героїні Світлана – "світла".
Гіперболічний ряд - посилення ознаки від меншої до більшої та навпаки.
Сум -> Страх ->Горе
Як ви вважаєте, який момент у цьому творі єкульмінаційним? / пробудження Світлани /
Знайдіть його у тексті.
Чому всі страшні події віднесені до сну?
Отже, основою сюжету у баладі є містичний сон головної героїні. Саме в цьому полягає особливість антитези – протиставлення добрих сил злим, сну – дійсності.
Жуковський відступив від сюжету балади: з головною героїнею не трапилося жодного нещастя, оскільки вона змогла зберегти вірність коханій людині, за що їй було віддано нагороду: її наречений повернувся цілим і неушкодженим.
Про що вони свідчать?
9. Лексична робота.
Хлопці, у баладі нам зустрілося багато застарілих слів: хатинка, хатинка, світлиця, обитель.Що поєднує ці слова?/їхнє значення - житло/
А під час роботи над словами: очі, персі, уста нам допоможе спеціальна таблиця.
Які слова з цієї таблиці ви зустрічалися раніше?
10. Висновок з уроку: Жуковський відступив від звичного сюжету балади, оскільки його героїня змогла зберегти вірність коханій людині, продемонструвавши у своїй стійкість віри.
11. Домашнє завдання: вивчити напам'ять уривок