Урок навколишнього світу - Болото та його мешканці - у початковій школі
Мета: познайомити учнів із тваринами рослин та боліт, їх “професіями” в екосистемі; розповісти про значення боліт у житті.
Обладнання: мультимедійна презентація, плакат "екосистема боліт".
1.Організаційний момент
2.Актуалізація знань
– Що ви зараз вивчаєте на уроці? Яка тема розділу? (Екосистеми)
– Назвіть складові екосистеми. (Повітря, вода, грунт, гірські породи, виробники, споживачі, руйнівники).
– Який вигляд має екосистема озеро? (двоповерхова)
"Верхній поверх" складають - рачки, дрібні організми - планктон.
"Нижній поверх" - рослини, риби, тварини.
– Що з'ясували про кругообіг речовин в озері?
– Про що свідчить чорна стрілка? (Кругообіг замкнутий не повністю, тому згодом озеро перетворюється на болото)
– Якою є тема сьогоднішнього уроку?
– Сьогодні на уроці ми вивчатимемо екосистему боліт.
- Яке озеро може перетворитися на болото? (Безстічне) - Чому?
Всі обходять це місце: Тут земля – наче тісто. Тут осока, купини, мохи. Немає опори для ноги.
Учитель: Болота можуть утворюватися в знижених місцях, де накопичується та застоюється вода, місцевість заболочується. Також болота утворюються на місцях заростаючих водойм. Кожне болото по-своєму цікаве, їх безліч.
– Про що підказують назви?
– Розгляньте на стор.48 процес заростання озера.
– Чому на дні відкладається стільки останків мертвих організмів?
Вчитель: Струмки, річки, що впадають в озеро, несуть безліч піщинок і дрібних частинок ґрунту. Усе це осідає на дно озера. Дно, заповнене мулом та залишками,стає все вищим. Заросле озеро перетворюється на болото.
Робота із текстом підручника.
Килим-сплавина- суцільний килим з рослин, які корінням сплітаються один з одним.
– Що це за дивовижна рослина мох-сфагнум ви дізнаєтесь із тексту (стор. 50).
– Що цікавого дізналися про цю рослину? (демонстрація гербарію)
– Під час війни лікарі використовували мох замість бинтів та вати. Мох витягував гній із ран, знезаражував їх. Так було врятовано багато радянських солдатів.
Фізкультхвилинка (виконується дихальна гімнастика "Задуємо свічку", зорова гімнастика "Малюємо із заплющеними очима")
Вчитель: Болота здавна лякали людей, особливо вночі, коли на болоті з'являються вогні, які перебігають із місця на місце, пропадають, знову з'являються. Це пов'язували із нечистою силою. А суть у тому, що рослини відмираючи, при гнитті у сирому ґрунті та воді виділяють газ порціями. Виходить газ бульбашками - спалахує і гасне, створюючи враження, що він перебігає.
Як ви знаєте у кожній екосистемі свій рослинний та тваринний світ.
– У багатьох місцях на болотах є озерця води, де зростають водні рослини.
РОГОЗчасто називають очеретом. Рослина із темно-коричневими головками.
РЯСКА, її дрібні листочки досягають розміру нігтики мізинця.
БАГУЛЬНИК Квіти його містять багато ефірної олії з одурманюючим запахом, тому над болотом часто відчувається своєрідний аромат.
РОСЯНКА - хижа рослина. Листя його вкрите волосками. На волосинках крапельки рідини схожі на дрібні росини. Рідина приваблює комах, які сідають на рослину та приклеюються. Лист миттєво закривається, ікомаха перетравлюється, залишається лише твердий покрив та крильця. Так харчується росичка.
БОЛОТНИЙ МИРТ (інша назва КАССАНДРА) Дочка царя Трої Пріама, у давньогрецькій міфології. Вона відкинула любов Аполлона і була покарана. Ніхто не вірив її пророцтв, хоча вони завжди збувалися.
– На болотах росте безліч ягідних рослин. Вони їстівні та дуже корисні.
Журавлина - вічнозелений чагарник з кислими червоними ягодами, корисними для здоров'я. З них роблять кисіль, варення, компот, морс.
ЧОРНИКА – з темно-зеленими ягодами. Багатий на вітаміни, що зміцнює зір.
БРУСНИКА – вічнозелена рослина. У перекладі українською мовою означає “виноградна лоза”.
МОРОШКА – гарний засіб проти цинги – захворювання ясен.
ГОЛУБИКА – росте кущиком. Ягоди блакитного кольору, звідси й назва.
- На болотах багато комах:КОМАРИ, МОШКИними харчуються хижаки:СТРОКОЗИ,вони дуже ненажерливі, полюють у польоті.
Інший хижак-ВОДОМІРКА. Її тіло та лапки вкриті волосками, змоченими жиром. Волоски не намокають і утворюють повітряну шубу, тому водомірку неможливо втопити. Швидко бігає за комахами. Вміє літати, але коли зовсім пересихає.ГОЛОДИШ– у нічний час літає.
ЖУК-ПЛАВУНЕЦЬ – чудово плаває.
- Комахами харчуютьсяВУЖІ, ЖАБИ, ЖАБИ. Тут зустрічаєтьсяЯЩЕРИЦЯ, СЛИМАК.
- Що спільного у зовнішньому вигляді лелеки, журавля, чаплі?
(Довгі ноги, щоб зручно було ходити по болоту. Хороші довгі дзьоби, щоб дістати їжу. Усі вони добре літають. Харчуються пуголовками, ягодами, комахами).
У очеретах ховається комахівка (устар. малиновка) харчується комахами, вміє голосом наслідувати інших птахів і навіть тварин.
(Слуханняголоси очеретяні)
КУЛИК І ЧИБІС – харчуються комахами.
ВИП (застарілий бугай) її голос нагадує рев, якщо ви подуете в шийку пляшки. Харчується п'явками, рибою, жабами. Веде нічний спосіб життя.
Своєрідний спів і уКУРОПАТКИ(слухання голосу куріпки)
БОЛОТНА СОВА – одна з найкорисніших птахів. Харчується гризунами. Полює вранці та ввечері.
БОЛОТНИЙ МІСЯЦЬ – літає низько над землею. Харчується рибою, жабами, птахами.
– Іноді на болота заходять зайці, олені, кабани, лосі.
Лоси - люблять водорості, навіть пірнають у воду за ними.
Фізкультхвилинка(вправи на попередження сколіозу)
1. – Тепер вам потрібно застосувати свої знання, виконуючи завдання.
Практичні вправистор. 51 №3 (у зошиті)
- Розподіліть болотяних жителів.
- Беремо зелений олівець, підкреслюємо виробників, червоним – споживачів, коричневим – руйнівників.
2. Складемо ланцюга живлення, використовуючи роздатковий матеріал – картки (практичнаробота у групі)
3)- А теперсамостійна робота. Розгадайте кросворд.
- Назвіть "професію" організмів, яким доводиться туго на болоті.
- І головне питання:
Яке значення мають болота для людини?
Тому понад 150 боліт у нашій країні перебувають під охороною.
(Повернення до 4 СЛАЙДУ)
- З якою екосистемою познайомились?
- Що нового та цікавого дізналися про болото?
- Що можете сказати про кругообіг речовин у болоті? (Згодом болото може перетворитися налуг, тому що кругообіг незамкнутий повністю)
Оцінки за роботу на уроці та домашнє завдання.